Seimo demokratai pakartotinam svarstymui teikia kompensacijos elektrai pasiūlymą

Seimo demokratai pakartotinam svarstymui teikia kompensacijos elektrai pasiūlymą

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai šiandien pakartotinai teikia Seimui pasiūlymą kompensuoti dalį elektros energijos kaštų mažesnes pajamas gaunantiems ar laikinas finansines krizes patiriantiems gyventojams. Frakcijos narių manymu, drastiškai išaugus elektros energijos kainoms ir prasidedant šildymo sezonui, daliai gyventojų sąskaitų finansinė našta taps nepakeliama.

Pasak Seimo nario Tomo Tomilino, šiuo metu valstybėje taikomas universalus sprendimas, kai dalis elektros energijos kaštų kompensuojama visiems vartotojams yra mažiau efektyvus, nes sudėtingoje finansinėje situacijoje atsidūrusiems parama yra nepakankama, o turintiems pakankamus finansinius išteklius – nebūtina.

„Lietuvoje veikia gerai išvystyta būsto šildymo išlaidų kompensavimo sistema, ji lanksti, apima platų gavėjų ratą, yra efektyvi ir ja beveik neįmanoma piktnaudžiauti. Tokia sistema yra reali pagalba finansinius iššūkius patiriantiems žmonėms ir kartu leidžia efektyviai panaudoti paramai skirtas biudžeto lėšas. Tikslinės kompensacijos dažnai yra taiklesnis ir efektyvesnis sprendimas, kai parama reikalinga konkrečiu laikotarpiu ir norima ją panaudoti ypač efektyviai“ – sako vienas projekto iniciatorių, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko pavaduotojas T. Tomilinas.

Parlamentaro teigimu, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) rekomenduoja plėsti ir stiprinti tokios tikslinės pagalbos sistemas, tačiau vengti didelius biudžeto praradimus generuojančių sprendimų, tokių kaip mokesčių tarifų mažinimai.

„Per 2010–2011 metų ekonominę krizę šildymo kompensacijomis naudojosi daugiau kaip 200 tūkst. gyventojų ir tai labai padėjo išvengti socialinio sprogimo. Taip pat iš karto po krizės, paramos gavėjų skaičius smarkiai sumažėjo ir ja toliau naudojasi tik 2–3 proc. gyventojų, tai rodo kompensacijos sistemos lankstumą, kai ji be papildomo reguliavimo ir kišimosi reaguoja į pakitusią situaciją” – pratęsia T. Tomilinas.

Įstatymo projekto rengėjai siūlo kompensaciją taikyti ne visam suvartotam elektros energijos kiekiui, o 80 procentų faktinių būsto elektros energijos naudojimo išlaidų, bet ne daugiau nei už 80 kWh vienam gyvenančiam asmeniui per mėnesį ir ne daugiau nei už 40 kWh vienam bendrai gyvenančiam asmeniui per mėnesį.

Frakcijos atstovų nuomone, dėl tokio sprendimo ne tik būtų mažinamos išlaidos, kurias šeima ar vienas gyvenantis asmuo turi skirti elektros sąskaitai padengti, tačiau ir skatinama taupyti elektros energiją ir atsakingai ją vartoti.

„Teisę gauti elektros energijos išlaidų kompensaciją siūloma susieti su teise į šildymo išlaidų kompensaciją, kuri tampa aktuali šildymo sezonu, teise į socialinę pašalpą, kurią gavėjai gauna visus metus bei su teise gauti papildomą vaiko išmoką, kas yra aktualu daugiavaikėms šeimoms ir šeimoms su vaikais, turinčiais negalią. Toks kompensacijų ir lengvatų siejimas mažintų darbo krūvį socialinės paramos skyrių darbuotojams, greitintų paramos gavimo procesą ir padidintų socialinės paramos prieinamumą, kuris Lietuvoje vis dar yra žemas“, – pabrėžia T. Tomilinas.

 

LRS nuotrauka.

 

Pasidalinti: