Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ siūlo krizių valdymą perduoti Seimui

Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ siūlo krizių valdymą perduoti Seimui

Naujai sukurtos Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai jau pirmąją Seimo rudens sesijos dieną imasi aktyvaus darbo – įregistravo įstatymų pataisas, kuriomis siekiama krizių valdymą perduoti parlamentui.

Teikiamose Civilinės saugos ir Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymų pataisose numatoma, kad jei paskelbus valstybės lygio ekstremaliąją situaciją asmens teisės ir laisvės yra ribojamos atitinkamomis priemonėmis ilgiau nei 6 mėnesius, po šio laikotarpio dėl jų pratęsimo 1 mėnesiui toliau sprendžia Seimas.

Tokias pataisas registravo Seimo nariai Saulius Skvernelis, Algirdas Stončaitis, Lukas Savickas ir Tomas Tomilinas.

Pasak frakcijos seniūno S. Skvernelio, projekto rengimą paskatino Lietuvoje sparčiai stiprėjantis nepasitikėjimas Vyriausybės sprendimais, ypač Galimybių paso teisiniu pagrindu. Be to, atsižvelgta ir į teisės ekspertų pastabas dėl COVID-19 pandemijos valdymo teisingumo ir teisėtumo.

„Siūlome, kad Galimybių pasas ir kiti asmens laisvių apribojimai, trunkantys ilgiau nei mėnuo, būtų atšaukti, jei nepraeis Seimo filtro. Lietuvoje jau antrus metus galioja ekstremalioji situacija. Jos pagrindu Vyriausybė įgavo daug ypatingų įgaliojimų, nes įvairiausi asmens laisvės ir ūkinės veiklos apribojimai, nesant nei nepaprastosios padėties, nei karantino režimui, daromi be parlamento dalyvavimo. Tam tikri žmonių suvaržymai ir draudimai kelia abejonių, o Seimas neturi juridinių galių net koreguoti šiuos sprendimus“, – pažymi Seimo narys S. Skvernelis.

Seimo nario T. Tomilino teigimu, Lietuvos Respublikos Konstitucija ir konstitucinė doktrina aiškiai sako, kad esminių žmogaus teisių ir laisvių – judėjimo, būsto ir kitos nuosavybės neliečiamumo, ūkinės veiklos, viešųjų ir administracinių paslaugų teikimo – ribojimai turi būti tvirtinami įstatymu, t. y. Seime.

„Galima pateisinti, kad gaisro ar globalios pandemijos pradžioje Vyriausybė turi pirmumo teisė veikti ir saugoti gyvybes, tačiau kai pandemijos valdymas tęsiasi taip ilgai, tautos atstovybė negali likti nuošalyje. Vyriausybė jau išnaudojo pasitikėjimo kreditą ir visuomenės diskusija vietoj parlamento rūmų persikėlė į gatvę. Kai Seime nevyksta žmonėms svarbios diskusijos, jie renkasi prie Seimo. Todėl aktyvesnis Seimo įsitraukimas tikėtina nuramins ir įgalins visuomenę“, – akcentuoja T. Tomilinas.  

Įstatymo pataisas registravę Seimo nariai tikisi, kad nustačius tokį teisinį reguliavimą pavyks užtikrinti Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintų nuostatų laikymąsi – kad klausimai, susiję su žmogaus teisių ir laisvių turinio apibrėžimu ar jų įgyvendinimo garantijų įtvirtinimu turi būti įgyvendinti tik įstatymu.

 

Daugiau informacijos:

Seimo opozicijos lyderio patarėjas

Kęstutis Butvydas

El. p. kestutis.butvydas@lrs.lt, mob. 8 612 22 573

Pasidalinti: