Demokratai: Seimas turi kuo greičiau įteisinti palankesnį PVM taikymą smulkiesiems verslininkams

Demokratai: Seimas turi kuo greičiau įteisinti palankesnį PVM taikymą smulkiesiems verslininkams

Seime teikiamas svarstymui Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime seniūno pavaduotojo, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojo Algirdo Butkevičiaus parengtas Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo siekiama sudaryti smulkiajam verslui kuo palankesnes sąlygas.

Įstatymo projektu siūloma padidinti PVM taikymo ribą smulkiesiems verslininkams, įsivežantiems iš Europos Sąjungos valstybių narių prekių nuo 14 000 iki 30 000 eurų per metus.

Pasak A. Butkevičiaus, smulkusis ir vidutinis verslas laikomas šalies ekonominės ir socialinės gerovės pagrindu, neatskiriama šalies ekonomikos dalimi, valstybės pajamų šaltiniu,  padedančiu spręsti ekonomines ir socialines problemas.

„Smulkieji verslininkai jau ne vieną kartą kreipėsi į valstybės institucijas ne tik dėl pridėtinės vertės mokesčio  ribų padidinimo, bet ir dėl įvežamų prekių iš ES valstybių narių 14 tūkst. eurų ribos padidinimo. Nors ir buvusi Vyriausybė buvo priėmusi teigiamą sprendimą, bet Finansų ministerija vis delsė šią ribą didinti. Tuomet smulkaus verslo atstovai kreipėsi į mane prašydami padėti spręsti įsisenėjusią problemą,“ – pažymi buvęs premjeras A. Butkevičius.

Pasak jo, įstatymo projektas Seimui pateiktas dar šių metų rugsėjo mėnesį, kuriam pritarė Seimas. Tuomet Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė pažymėjo, kad „čia tam, kad niekas nesakytų, kad mes niekada jokiems geriems projektams nepritariame. Aš  tikrai siūlyčiau  šiam projektui pritarti po pateikimo ir paprašyti Vyriausybės išvados.“ 

Tačiau, kaip pažymi A. Butkevičius, iki šiol Vyriausybė įstatymo projektui išvados nepateikė ir neketina to daryti, nes  ateinančių metų pavasario sesijoje planuoja pristatyti Seimui ilgai lauktą, beje, dar nuo šių metų pavasario, mokestinės reformos projektą. Žinoma, jeigu bus su koalicijos partneriais pasiektas susitarimas dėl mokesčių reformos. Taigi, darbai ministerijoje užsitęsė ilgesniam, negu planuota, laikui, o smulkieji verslininkai vis laukia ir nesulaukia valdžios sprendimų.

„Šiuo metu ir toliau brangstant energetiniams ištekliams, augant šilumos energijos kainoms, vos ne kasdien didėjant maisto produktų ir kai kurių  paslaugų, taip pat nemažėjant  degalų, ypač dujų, kainoms smulkieji verslininkai išgyvena nelengvą laikotarpį – vieni nevilty, kiti vos išgali suktis naudodami  savo vidinius resursus, treti – užsidaro, taip ir nesulaukę tinkamos valstybės paramos“, – teigia A. Butkevičius.

Kaip tikino Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacija, esant tokioms ekonominėms sąlygoms 14 tūkst. eurų suma įvežamoms prekėms iš ES valstybių narių PVM mokėtojų yra akivaizdžiai per maža, kad smulkieji verslininkai turėtų galimybę pirkti iš PVM mokėtojo, gauti teisingus prekių įsigijimo dokumentus, būti konkurencingu savo šalies verslo rinkoje. Kaip teigė asociacijos atstovai  didesnė riba tiesiogiai mažintų prekių įsivežimą su netikrais dokumentais arba be prekių įsigijimo dokumentų. Pasak smulkiųjų verslininkų, būtų vykdoma ir skaidresnė gaunamų pajamų apskaita.

„Remdamasis Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos įvertinimu dėl galimos mėnesio įsivežimo sumos ir vidutinį prekių  pardavimo antkainio, kuris sudaro 20 proc., kad  gautos pajamos padėtų smulkiesiems verslininkams  išlikti šioje sudėtingoje ekonominėje ir socialinėje rinkoje, pasiūliau įteisinti  30 tūkst. eurų sumą per metus už įsigytas prekes ES valstybėse narėse“, – sako A. Butkevičius. 

Teisingumo ministerija įvertino įstatymo projekto atitiktį Europos Sąjungos teisei, pažymėdama, kad „įstatymo projekto nuostatos yra susijusios su 2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos su visais pakeitimais. Įstatymo projektu siūloma nustatyti 30 tūkst. eurų ribą, kurią viršijus reikia registruotis pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju dėl prekių įsigijimo iš kitos valstybės narės. Remiantis Direktyvos 2006/112/EB 3 straipsniu, šią ribą nusistato ES valstybės narės, tačiau ji negali būti mažesnė nei 10 tūkst. eurų.“ Taigi, A. Butkevičiaus teigimu, pastabų dėl Įstatymo projekto atitikties minėtai Direktyvai neturėjo.

„Viliuosi, kad įvertinus vykstančius šalyje  ekonominius, socialinius, prekių ir paslaugų kainų padidėjimo, infliacijos, konkurencijos bei galimybių išlikti verslo rinkoje pokyčius būtina kuo skubiau Seime priimti smulkiajam verslui palankius įstatymų pakeitimus“, – pabrėžia A. Butkevičius.

 

LRS nuotrauka.

Pasidalinti: