Ambicija Lietuvai – kiekvienam saugi šalis be pamirštų žmonių, su pagarbiu valstybės požiūriu į kiekvieną, stipriu šeimos institutu, būtina pagalba vaikus auginantiems, visiems prieinamu pirmuoju būstu, pagarbiu požiūriu į darbuotoją, smulkų verslininką, užtikrinta senjorų gerove, nuline tolerancija smurtui ir stabilia socialine bei psichologine aplinka dirbti, kurti, gyventi ir oriai senti.
Radikaliai sumažinsime skurstančiųjų skaičių, plėsime bazines universalias pajamas. Kiekvienas šalyje turės teisę į tinkamo dydžio minimalias pajamas, o mažiausios pajamos priartės prie absoliutaus skurdo ribos.
Užtikrinsime socialiai teisingesnius atlyginimus kiekvienam, neapmokestinamą pajamų dydį (NPD) prilyginsime minimaliam mėnesiniam atlyginimui (MMA), jo aprėptį išplėsime virš vidutinių pajamų, o absoliučiai didžiausias visuomenėje gaunamas pajamas apmokestinsime progresiniais 23 proc., 25 proc., ir 32 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifais.
Įkursime valstybinį kaupiamąjį pensijų fondą, sudarysiantį konkurenciją šiuo metu egzistuojantiems privatiems fondams, kurio pagrindu taps SODRA.
Skaityti daugiau
Kiekvienam sudarysime galimybes neribotam laikui sustabdyti II pensijų pakopos įmokas, sumažinsime pensijų fondų turto mokesčius, pagerinsime lėšų išėmimo iš fondų tvarką.
Artinsime Lietuvos pensijų kaupimą prie tvarių, vakarietiškų sistemų modelių, nukreipdami valstybės prioritetus į profesinių fondų plėtrą.
Atstatysime dabartinės valdžios panaikintą pensijų dydžio priklausomybę nuo turimo darbo stažo.
Užtikrinsime realią ir veiksmingą šeimų politiką: sparčiau indeksuosime vaiko pinigus; mokėsime adekvačias vaiko priežiūros išmokas visoms šeimoms (ne tik turinčioms mažiausias pajamas); per kelis metus įvesime nemokamą visų mokinių maitinimą ugdymo įstaigose; sudarysime sąlygas visoms šeimoms gauti vietą darželyje vaikui nuo 2 metų; skatinsime kurti ir steigti šeimos darželius; užtikrinsime socialinių paslaugų prieinamumą visoms šeimoms Lietuvoje; kompensuosime dalį būsto paskolos palūkanų gimus vaikui ar įsivaikinus; diegsime taiklią būsto politiką, nukreiptą į paramą jaunoms šeimoms ir regionų stiprinimą; daugiau ypatingo dėmesio skirsime vaikus su negalia auginančioms šeimoms bei vienišų tėvų šeimoms; atversime galimybes šeimoms dalyvauti sprendžiant joms svarbius vietos savivaldos, nacionalinius, švietimo klausimus bei prisidėti formuojant šeimos politiką.
Užtikrinsime jautrią, profesionalią ir efektyvią vaiko teisių apsaugą, draugišką vaikui ir šeimai, sumažinsime smurtinį elgesį artimoje aplinkoje ir iš šeimos paimamų vaikų skaičių, užtikrindami prieinamą, laiku teikiamą pagalbą tėvams.
Siekdami apsaugoti vaikus skyrybų teisminiame procese, atskirsime ginčus dėl turto ir susitarimus dėl vaikų gyvenamosios vietos.
Efektyvinsime pareigūnų darbą sprendžiant konfliktines situacijas, užtikrinant visapusiškai saugią aplinką ir reikiamą pagalbą šeimai. Nuosekliai stiprinsime organizacijas, teikiančias pagalbą nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje.
Stipriai išplėsime globėjų tinklą, kaip alternatyvą institucinei globai.
Užtikrinsime psichologinės pagalbos ištikus krizei prieinamumą 24/7 visoje Lietuvoje.
Užtikrinsime visiems prieinamą būtinąją pagalbą artimiesiems, namuose prižiūrintiems vyresnio amžiaus žmones bei žmones su negalia. Padvigubinsime vaikų dienos centrų, atvirų jaunimo centrų ir erdvių, šeimos paramos centrų finansavimą. Didinsime socialinę ir finansinę pagalbą sunkiai sergantiems žmonėms.
Įsteigsime nacionalinį būsto vystymo fondą, kuris koordinuos socialinio ir municipalinio būsto plėtrą ir užtikrins efektyvų jo naudojimą bei valdymą.
Darbdavius skatinsime kurti darbo vietas senjorams, taikysime palankesnę mokestinę politiką, o dirbantiems senjorams mažinsime su darbo užmokesčiu susijusius mokesčius.
Visapusiškai skatinsime žmonių su negalia integraciją į visavertį visuomeninį gyvenimą, naikindami socialinius barjerus ir mitus. Skatinsime darbdavius kurti palankias darbo vietas asmenims su negalia, telksime verslo bendruomenę bendram veikimui, paramai ir pagalbai.
Remsime socialinių verslų kūrimą ir aktyviai dalyvausime bendros ES socialinės ekonomikos darbotvarkės kūrime, siekiant maksimalaus teigiamo poveikio žmonėms ir aplinkai.
Papildomai skatinsime įdarbinti ilgai nedirbusius asmenis. Ilgiau negu pusę metų nedirbantiems sudarysime galimybes dirbti ir kartu gauti nedarbo socialinio draudimo išmokas. Pailginsime nedarbo socialinio draudimo išmokų mokėjimą vyresnio amžiaus darbuotojams.
Stiprinsime socialinį dialogą, įvesime kolektyvines sutartis įmonėse, taikančiose suminį darbo laiko skaičiavimą ir pamaininį darbą bei papildomus socialinius įsipareigojimus visoms įmonėms, naudojančioms viešuosius pinigus. Liberalizuosime streiko teisę.
Gerinsime savarankiškai dirbančiųjų socialines garantijas ir sieksime, kad savarankiškai dirbantiems būtų užtikrintas bazinis socialinis saugumas asmens ar vaiko ligos atveju, netekus darbo.
Sukursime į pažeidžiamiausius nukreiptą socialinių mikrokreditų finansinės paramos sistemą, kuri leis jiems integruotis į pilnavertį gyvenimą, o sistemos tvarumą užtikrinsime bendradarbiaudami su nevyriausybiniu sektoriumi (NVO).
Senjorus įtrauksime į nuo 2024 m. startavusią mokymosi visą gyvenimą „krepšelio“ sistemą.
Stiprinsime socialinių darbuotojų profesinę savivaldą, sukursime socialinių paslaugų darbuotojų saugos standartą bei užtikrinsime, kad jis veiktų visoje Lietuvoje, grąžinsime 30 proc. darbo užmokesčio priedą virš minimalių darbo užmokesčio koeficientų.
Užtikrinsime paprastumą ir aiškumą socialinės apsaugos sistemoje: minimalizuosime prašymų kiekius; užtikrinsime tarpinstitucinį bendradarbiavimą sprendžiant kompleksines problemas; sukursime ginčų nagrinėjimo institutą, į kurį gyventojai galės kreiptis netinkamai suteikus socialines paslaugas.
Aktyviai dalyvausime ES diskusijoje dėl 4 darbo dienų savaitės, trumpinsime sunkiausiai dirbančių žmonių – pamaininio grafiko darbuotojų – maksimalų darbo valandų skaičių. Mūsų tolimos perspektyvos vizija: 4 dienos darbui ir 1 diena mokymuisi per savaitę kiekvienam visoje Europoje. Priimsime Mokymosi visą gyvenimą direktyvą (Lifelong learning directive), kuri užtikrins, kad kiekvienas dirbantis ar save įdarbinantis žmogus bent vieną dieną per savaitę turėtų teisę į valstybės ir/ar darbdavio apmokamus kvalifikacijos ar socialinių kompetencijų kėlimo kursus/mokymus. Įtvirtinsime darbuotojų teisę į 5 apmokamas sveikatinimo dienas per metus, siekiant didinti jų darbo efektyvumą ir motyvaciją bei pagerinti fizinę bei psichologinę būklę.
„Europos socialinis ramstis“ kol kas yra tuščia, jokios naudos nenešanti Briuselio biurokratų deklaracija, todėl didinsime ES biudžeto dalį, nukreiptą į Europos žaliojo kurso pokyčių socialinės naudos gyventojams užtikrinimą, bedarbystės, socialinės atskirties mažinimą. Suteiksime įvairioms fasadinėms ES iniciatyvoms, tokioms kaip „Europos darbo institucija“, „Europos vaiko garantijų sistema“, „Europos klimato socialinis fondas“ ir pan., realias galias ir tikrą, pozityvų poveikį darantį finansavimą.
Sieksime sutarimo dėl „Europinės pensijos“, minimalios pensijų pakeitimo normos (kad visų europiečių pensija sudarytų ne mažiau kaip 50 proc. buvusio atlyginimo ir šis procentas toliau augtų) visose ES šalyse, panašiai kaip buvo sutarta dėl minimalaus atlyginimo direktyvos. Pagal šį rodiklį Lietuva šiuo metu užima prasčiausią vietą Europoje. Nukreipsime ES lėšas globos–slaugos paslaugų vystymui tokiose šalyse kaip Lietuva.
Stiprinsime ES šalių narių mokesčių sistemų koordinavimą, siekdami atrišti valstybių narių rankas didesniam perskirstymui, mažinant paskatas mokestinei migracijai, mokesčių vengimui, pinigų plovimui. Įvertinę krizių patirtį, išsaugosime teisę plačiai naudotis grynaisiais pinigais.
Siekdami apsaugoti darbuotojus nuo vasaros karščio bangų, ES lygmeniu tobulinsime darbo saugos reikalavimus, įteisinsime nuotoliu dirbančio darbuotojo teisę būti nepasiekiamu ne darbo laiku. Apmokama studentų praktika taps norma. Užtikrinsime deramas darbo nuotoliu sąlygas. Gerinsime skaitmeninių platformų darbuotojų darbo sąlygas, siekdami darbuotojų patogumo ir visų, su darbu susijusių, kaštų kompensavimo.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus. Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus