
Lietingą ketvirtadienio vakarą LR Seimo Lankytojų centre rinkosi Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ politinė bendruomenė, vyko seniai planuotas susitikimas su Ekonomikos ir inovacijų ministru Luku Savicku ir politine jo komanda.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ administracijos vadovas Liutauras Vičkačka pradėdamas susitikimą sakė, jog norisi, kad kuo daugiau demokratų bendruomenės narių būtų susipažinę ne tik su Seimo narių, tačiau ir su partijos deleguotų ministrų politine darbotvarke. Pasak L. Vičkačkos po susitikimo su ministru Luku Savicku planuojamas tokio pat formato pokalbis su Energetikos ministru Žygimantu Vaičiūnu ir jo komanda, o jei poreikis išliks – su Seimo komitetų pirmininkais ir kitais Seimo nariais priklausančiais Demokratų sąjungai.
Sveikindamas susirinkusius ministras Lukas Savickas sakė, jog viena iš demokratų tradicijų tampa susitikti ir kalbėtis su bendruomene, tai išskiria šią politinę jėgą iš kitų ir leidžia visiems jaustis priimamų sprendimų dalimi.
Kalbėdamas apie laukiančius darbus ir išsikeltus tikslus Lukas Savickas pristatė ir išsamiai aptarė planą START, apjungiantį skirtingas sritis ir keliamus tikslus. Pristatydamas planą, kuris prisidės užtikrinant ekonomikos augimą ir stiprėjimą ministras kalbėjo apie būtinybę suvienodinti sąlygas verslui, sudarant palankias sąlygas ir Lietuvos, ne tik užsienio investuotojams. Siūloma iki 10 kartų pagreitinti procesus ir kurti „Investicijų greitkelį“, kuris užtikrintų greitesnę gynybos pramonės plėtrą, taip pat įkurti smulkaus ir vidutinio verslo obudsmeno instituciją, ginančią šių verslininkų teises.
Dėmesys skiriamas technologinei pažangai gynybos pramonėje, tačiau ir visose kitose šakose. Gynybos pramonės augimui skirta ir nauja iniciatyva „Vytis“, kuri apima 300 mln. eurų lėšas.
Daug dėmesio bus skiriama aukštesnę pridėtinę vertę kuriančioms technologijoms. Siekiama kurti dirbtinio intelekto fabriką, kuriam finansuoti teikiama paraiška Europos Komisijai. Sekančiu finansiniu laikotarpiu EK planuoja pagal projektus išdalinti 200 mlrd. eurų paramą šalims narėms, kurios užpildė paraiškas ir pareiškė norą vystyti dirbtinio intelekto siūlomą potencialą. Iki šiol Lietuva to nebuvo padarius, tad reikiamų veiksmų buvo imtasi itin skubiai, taip, pasak Luko Savicko „įšokant į paskutinį traukinio vagoną“.
Rengiamas talentų politikos pagrindų įstatymas, kurio tikslas sutelkti ir suvienodinti visų ministerijų pastangas tam, kad pavyktų pasiekti geriausią naudą Lietuvos ekonomikai. Šiuo metu vyraujantis fragmentuotas, „taškinis“ požiūris, kai skirtingos institucijos stokoja bendros vizijos ir sutelkto darbo neatneša rezultato, kurio tikimasi. Būtina imtis iniciatyvos ir kviesti skirtingas ministerijas bei institucijas aktyviai bendradarbiauti, čia lyderystę rodo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos komanda.
Daugelis sutinka, jog būtina mažinti biurokratiją ir administracinę naštą, su kuria susiduria verslai vykdydami veiklą Lietuvoje. Verslas itin aktyviai dalyvauja siūlydamas būdus, kaip keisti esamą praktiką, kad bendradarbiauti su valstybinėmis įstaigomis ir atlikti būtinas procedūras būtų lengviau. Pagarbus ir atidus dialogas su verslu, bei valstybinių įstaigų įpareigojimas veikti greičiau ir efektyviau neabejotinai atneš naudos ir paskatins verslo plėtrą.
Ukrainos pavyzdys rodo, koks svarbus valstybei yra skaitmeninis saugumas. Visi duomenys turėtų atsidurti debesijose tam, kad iškilus grėsmei būtų apsaugoti ir lengvai pasiekiami iš įvairių vietų, net jei įstaiga fiziškai nukenčia ar yra puolama. Dabar kuriama „Nesunaikinama skaitmeninė Lietuva“, kai tiek gyventojų tiek valstybės duomenys perkeliami į apsaugotą skaitmeninę erdvę.
Dar vienas ministro įvardintas prioritetas – regionai. Būtina plėsti laisvųjų ekonominių zonų sistemą, nes dabar esančios baigia užsipildyti. Merai į šiuos planus žiūri teigiamai, tad pradedant bendradarbiavimą tikimasi pritraukti daug investicijų į regionus. L. Savickas sako, jog šioje kadencijoje turizmas yra gražintas į ministerijos dėmesio sritį, nes Lietuvai būtina dvigubai didinti turistų srautus tam, kad pasiektų ES vidurkį. Tiekiami konkretūs įstatymai, kurie skatintų konferencinį ir sveikatinimosi turizmą.
Skatinant ekonomiką būtina išlaikyti tvarumą. Viešiesiems pirkimams Lietuva per metus išleidžia 9 milijardus eurų, tai galingas finansinis įrankis, kurį reikia išnaudoti kuriant kuo daugiau vertės. Būtina šiais pirkimais skatinti ekonomiką, kreipti juos link tvarumo ir socialinio atsakingumo.
Po ministro pristatymo sekė aktyvi diskusija ir klausytojų užduodami klausimai, į kuriuos atsakinėjo ne tik pats ministras, tačiau ir jo politinės komandos nariai.
Tokie susitikimai iš tiesų yra auginantys politinę bendruomenę, plečiantys kompetencijas ir leidžiantys aktyviai dalintis patirtimi bei įžvalgomis. Pirmasis susitikimas ne abejotinai buvo itin pavykęs.
Susitikimas su Energetikos ministru Žygimantu Vaičiūnu ir jo politine komanda numatomas birželio 19 dieną, 17.30 val. LR Seimo lankytojų centre. Kaip ir šio susitikimo metu planuojama sudaryti galimybę susitikime dalyvauti gyvai ir jungtis nuotoliu. Būtina norinčiųjų dalyvauti registracija!