Valdantieji atmetė opozicijos siūlytas antiinfliacines iniciatyvas, tarp kurių – akcizo degalams mažinimas

Valdantieji atmetė opozicijos siūlytas antiinfliacines iniciatyvas, tarp kurių – akcizo degalams mažinimas

Seimas antradienį po pateikimo nepritarė Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nario Algirdo Butkevičiaus inicijuotoms įstatymo pataisoms, kuriomis siūlyta Lietuvoje mažinti akcizus degalams – benzinui, dyzelinui, naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams. Taip pat nepritarta ir kitoms opozicijos teiktoms antiinfliacinėms iniciatyvoms.

Pasak parlamentaro A. Butkevičiaus, atpiginti Lietuvoje degalus būtina, nes tai stabdytų bendrą prekių ir paslaugų kainų kilimą, didintų gyventojų perkamąją galią, mažintų paskatas įsigyti kurą kaimyninėse šalyse.

Seimo narys pažymi, kad tenka apgailestauti, jog valdančiųjų balsais nepritarta didinti neapmokestinamų pajamų dydį, nustatyti nulinio PVM tarifą šildymui, karštam vandeniui, kūrenamai medienai, o elektrai ir dujoms taikyti 9 proc. lengvatinį PVM, taip pat atidėti nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimą į vėlesnį laiką.

„Lietuvoje smarkiai auga maisto produktų, būsto, vandens, elektros, dujų, transporto paslaugų ir kuro kainos. Tai kasdien vis labiau sunkina žmonių gyvenimą, verslo plėtrą. Deja, tarp visų Europos Sąjungos narių Lietuva yra paskutinė vertinant antiinfliacinių priemonių taikymą. Atrodo, kad valdantieji nemato žmonių, to, kas vyksta aplinkui. Jie dar kartą parodė, kad nesiima politinės iniciatyvos ir atsakomybės spręsti gyventojus kamuojančių problemų ir sunkumų“, – teigia A. Butkevičius.

Įstatymo projekte siūlyta mažinti akcizą 1 tūkst. litrų benzinui nuo 466 iki 359 eurų, 1 tūkst. litrų dyzelinui – nuo 372 iki 330 eurų, o naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams (išskyrus gamtines dujas) – nuo 304,10 iki 125 eurų už toną. Kaip teigia parlamentaras, tai siektų ES minimalų akcizų tarifą.

Kainų palyginimo portalo Pricer.lt duomenimis, birželį degalai ir toliau brango. Litras A95 benzino vidutiniškai kainavo 2,066 Eur/l, dyzelino – 1,978 Eur/l. Tą pačią, birželio 16 d., Lenkijos Balstogės mieste A95 benzino kaina buvo 1,699 Eur/l, dyzelino – 1,652 Eur/l. Skirtumai tarp degalų kainų Lietuvoje ir Lenkijoje gan reikšmingi.

Birželio mėnesį litras A95 benzino Lietuvos degalinėse, palyginti su gegužės mėnesiu, brango +0,25 Eur (13,7 proc.), ir buvo +0,82 EUR (66,3 proc.) brangesnis nei praėjusių metų birželio mėnesį.

Litras dyzelino birželį Lietuvos degalinėse, palyginti su gegužės mėnesiu, brango +0,19 Eur (10,9 proc.), ir buvo +0,85 EUR (74,7 proc.) brangesnis nei praėjusių metų birželio mėnesį.

Pasidalinti: