Gegužės 24 d. Seimo Priklausomybių prevencijos komisija (PPK) rinksis į posėdį, kuriame svarstys su vaikų ir paauglių rūkymu susijusius klausimus. Posėdis rengiamas dėl nerimą keliančios informacijos apie tarp nepilnamečių paplitusį elektroninių cigarečių ir skysto tabako rūkymą Lietuvos mokyklose bei su tuo susijusias pasekmes jaunų žmonių sveikatai.
"Po pandemijos patirties ir karo pradžios turime smarkiai išaugusį nerimą šeimose, visuomenė įsitempusi dėl skirtingų krizių keliamo nesaugumo. Nerimą visada lydi žalingų įpročių paplitimo augimas. Mes turime pagaliau atvirai pripažinti, kad masinis nelegalaus skysto tabako rūkymas vyksta visose mokyklose be išimties ir nebeskirstyti mokyklų į geras ir blogas bei imtis aktyvių veiksmų visoje švietimo sistemoje“ – sako Seimo narys, prevencijos komisijos pirmininko pavaduotojas, Tomas Tomilinas.
Pasak parlamentaro dabar vyksta katės - pelės žaidimai: mokyklos nesuinteresuotos pripažinti problemą, slepia rūkymo atvejus, bijo kad kas nors sužinos ir pasmerks. Tikslios informacijos trūkumas riboja efektyvios prevencijos veiksmus, leidžia apgaulingai viltis, jog problema nėra visuotinė. „Aš pats esu tėvas ir tai, ką girdžiu iš savo vaikų, man tik patvirtina, kad problema yra milžiniška ir ją spręsti būtina neatidėliojant“ – sako T. Tomilinas.
Savo įžvalgomis su posėdžio dalyviais pasidalins Seimo narys Vytautas Bakas, neseniai organizavęs ir dalyvavęs diskusijose Alytaus mieste, kur vaikų ir paauglių rūkymo problema buvo aptariama su mokyklų, tėvų, policijos ir kitų suinteresuotų įstaigų atstovais. Anot politiko, tai leido įsitikinti, jog problema iš ties yra visuotinė ir būtina padrąsinti visus atvirai apie tai kalbėti ir ieškoti sprendimų.
Seimo demokratų frakcijos atstovų manymu reakcija į vaikų ir paauglių rūkymo problemą turi apimti socialinės politikos, vaikų užimtumo, prevencijos ir draudimų visumą, nes pavienės priemonės ir iniciatyvos neturės reikiamo efekto. „Mūsų vaikai dega ir laikas tai pripažinti be saviapgaulės. Jie degina savo nerimą, nesaugumą, kartais apleistumą ir įtampas, o drauge ir savo sveikatą. Vien drausdami ir bausdami, to neišvengsime, kartu turime siūlyti kokybišką pagalbą, atstatyti vaikų psichologinę sveikatą, kurią paveikė karantinas, nuotolinis mokymasis, karas ir per šeimas juos liečianti ekonominė krizė“- teigia demokratų frakcijos atstovas Tomas Tomilinas.
Pasak Seimo nario dalį iniciatyvų jis ir kiti kolegos teiks svarstymams Seime, tačiau pirma būtina identifikuoti, kas iš Vyriausybės pusės yra šio klausimo "savininkas", galintis telkti skirtingas institucijas sprendžiant šią problemą. „Politiniai klausimai ir krizės negali tapti pasiteisinimu, kodėl nesprendžiamos jaunų žmonių nerimo ir sveikatos problemos. Kas iš Vyriausybės imsis lyderystės? Nebedirbanti švietimo ministrė, socialinės apsaugos, vidaus reikalų ministrės, o gal pati premjerė? Labai kviečiu matyti jaunų žmonių problemas, suprasti tai kaip pagalbos šauksmą ir į jį atsiliepti“ – ragina parlamentaras.
Posėdyje dalyvauti yra pakviesti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, Policijos departamento, Sveikatos apsaugos ministerijos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Nacionalinės švietimo agentūros, Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos, Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro, Lietuvos moksleivių sąjungos, Jaunimo reikalų agentūros, Lietuvos savivaldybių asociacijos ir verslo atstovai.