Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime atstovai kritikuoja valdančiųjų siūlomas Farmacijos įstatymo pataisas, kuriomis siekiama leisti vaistinėse vietoj vaistininko dirbti vaistininko padėjėjui, o esant reikalui, šis į vaistininką galėtų kreiptis konsultacijos nuotoliniu būdu.
Demokratų teigimu, būtina atsižvelgti į vaistininkų bendruomenės keliamus klausimus ir išsakomą kritiką, kuri, anot parlamentarų, yra visiškai pagrįsta ir reikalaujanti gilesnės diskusijos, o ne skubotos reformos, didinančios vaistinių pelną, tačiau statančios į realų pavojų gyventojų sveikatą ar net gyvybę.
„Sveikatos sistemos situacija Lietuvoje lemia, jog patekti pas gydytoją dažnai užtrunka bent keletą dienų, todėl visiškai natūralu, jog sušlubavus sveikatai pirmiausia einama į vaistinę ir klausiama vaistininko patarimo, juo remiantis įsigyjami ir vartojami vaistai“, – sako demokratų atstovas Tomas Tomilinas.
Pasak jo, vaistininkai nėra paprasti pardavėjai, daug dažniau jie yra konsultantai, pirmieji žmonės, kurių patarimo klausiame, nes jie yra arčiausiai žmonių, visada lengvai prieinami, jais pasitikima.
Parlamentaro teigimu, bandymas teisinti vaistinių be vaistininko darbą yra pataikavimas verslo interesams, kuriems svarbu sutaupyti darbuotojų sąskaita, paliekant vaistininką konsultuoti nuotoliniu būdu bent keletą padėjėjų vienu metu.
T. Tomilinas pabrėžia, kad verslo interesus šiuose pakeitimuose įžvelgia ir Vaistininkų profesinės sąjungos pirmininkas Žydrūnas Mineikis, ir daugybė kitų profesijos atstovų, su kuriais teko tiesiogiai bendrauti ar susirašinėti.
„Jokių privalumų šitas pakeitimas neturi. Jis neatneš naudos pacientams, nepalengvins darbo vaistininkams, užkraus neaiškias papildomas atsakomybes vaistininkų padėjėjams ir turės sunkiai prognozuojamų pasekmių visuomenės sveikatai. Vieninteliai, kurių interesas čia atstovaujamas, yra vaistinių savininkai, kurių pelnai padidės, o atsakomybė ne, nes sveikata rizikuoja žmonės, o atsakomybę nešą darbuotojai“, – tęsia T. Tomilinas.
Įstatymo pakeitimas teikiamas prisidengiant Europos Sąjungos direktyvų taikymu Lietuvoje, tačiau, anot demokratų atstovo, dėl to buvo susitarta darbo grupėje prie Sveikatos apsaugos ministerijos, tačiau iš viso susitarimo įstatymu bandoma įtvirtinti tik vaistinių pelną didinančią dalį.
Nuotr. autorė Olga Posaškova (Seimo kanceliarija).