
Seime registruotas įstatymo pataisas, kuriomis siekiama nustatyti 5 procentų lengvatinį PVM tarifą šviežiems vaisiams, daržovėms ir uogoms. Iniciatyvą teikia 25 parlamentarai priklausantys skirtingoms frakcijoms. Tikimasi, jog ši priemonė paskatins gyventojus rinktis sveikatai labiau palankią mitybą, prisidės prie ligų prevencijos bei turės teigiamą įtaką sveiko gyvenimo trukmės Lietuvoje didėjimui.
Pasak vieno iš pasiūlymo iniciatorių Tomo Tomilino kalbant apie sveiko gyvenimo trukmę Lietuva tarp Europos šalių užima vos 25 vietą ir ženkliai atsilieka nuo vidurkio. Lietuvoje vyrų sveiko gyvenimo trukmė siekia kiek daugiau nei 58 metus, moterų – 62 metus. „Akivaizdu, kad situacijai pakeisti nepakaks vien investicijų į sveikatos apsaugos sistemą, priešingai, turime skirti daugiau dėmesio ligų prevencijai, prisidėti prie gyventojų sveikų įpročių formavimo. Sveiko gyvenimo trukmės ilgėjimas yra itin svarbus rodiklis mūsų šalyje, kur visuomenė sensta, o demografinė situacija yra nepalanki. Valstybė privalo dėti pastangas, jog žmonės kuo ilgiau išliktų sveiki, džiaugtųsi kokybišku gyvenimu“, - sako Tomas Tomilinas.
Anot demokrato tai, jog lengvatinis PVM tarifas yra tinkamas instrumentas įrodo kaimyninės Latvijos patirtis, kur 5 procentų apmokestinimas vaisiams ir daržovėms įvestas dar 2018 metais davė teigiamų pokyčių: pirmaisiais metais prekyba šviežiais vaisiais ir daržovėmis augo 9 procentais, o pajamos iš prekybos, nepaisant lengvatinio tarifo, išaugo 13 mln. eurų.
Lengvata turėjo teigiamą poveikį ir vietos augintojams – sezono metu vietinių vaisių ir daržovių nuperkama, taigi ir superkama buvo daugiau.
Praėjusiais metais panašų projektą jau registravo Dainius Kepenis, tuo metu finansų ministerija skaičiavo, jog šios lengvatos įgyvendinimas valstybės biudžetui kainuos šimtus milijonų eurų, tačiau Latvijos pavyzdys rodo, jog tokie nuogąstavimai nepagrįsti.
2022 metais Lenkija daliai maisto produktų, įskaitant ir vaisius bei daržoves, įvedė 0 procentų PVM tarifą siekiant sumažinti gyventojų jaučiamas infliacijos pasekmes. Tai turėjo teigiamą poveikį ne tik maisto prieinamumui, bet ir išaugusiai vietinių žemės ūkio produktų paklausai.
Mažesnį PVM tarifą maisto produktams taip pat taiko Prancūzija ir Vokietija. Visų šių šalių patirtis rodo, jog lengvatinis PVM tarifas vaisiams ir daržovėms gali prisidėti prie sveikesnės mitybos skatinimo, vietos žemės ūkio plėtros ir šešėlinės rinkos mažinimo.
Demokratas sutinka, jog lengvata gali turėti įtakos biudžeto surenkamumui, pajamos iš PVM mokesčio kiek sumažės, tačiau ilguoju laikotarpiu tokia politika valstybei apsimoka.
„Šiuo metu kaip tik svarstome apie papildomo cukraus mokesčio įvedimą, kuris turėtų mažinti gyventojų suvartojamo cukraus kiekį. Mano manymu šie du mokestiniai įrankiai puikiai vienas kitą papildo – žalingo sveikatai maisto produkto apmokestinimas ir lengvata sveikatai palankiems produktams. Tikrai svarbu valstybiniu lygiu dėti pastangas, kad gyventojai galėtų įpirkti sveikatai naudingą maistą, prisidedantį prie sveiko gyvenimo trukmės ilgėjimo“, - komentuodamas mokestines iniciatyvas sakė Seimo narys Tomas Tomilinas.
Pasak jo sujungus sveikatos politikos priemones, įgyvendinant valstybinio lygmens gyventojų informavimo kampaniją bei rodant, jog valstybės politika nuosekliai orientuota į sveiko gyvenimo trukmės ilginimą ir ligų prevenciją galima sutaupyti milijardus eurų, kurie šiuo metu skirti nesveiko gyvenimo būdo sukeltų ligų gydymui.