T. Tomilinas: makaronais skurstančiųjų nepamaitinsim, kol dideliais kiekiais utilizuojame pieną ir mėsą

T. Tomilinas: makaronais skurstančiųjų nepamaitinsim, kol dideliais kiekiais utilizuojame pieną ir mėsą

Seimo narys Tomas Tomilinas, iš esmės pritardamas Ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės inicijuotoms pataisoms, atkreipia dėmesį, kad maisto švaistymo problemą Lietuvoje reikia spręsti ne tik parduodant pasibaigusio galiojimo makaronus, bet ir gelbstint didžiuliais kiekiais utilizuojamą ir vartoti tinkamą pieną, sūrį, mėsą.

Seimas šiandien pritarė ministrės A. Armonaitės pateiktam Maisto įstatymo 2 ir 4 straipsnių įstatymo projektui, kuriuo siekiama sumažinti maisto atliekų, susidarančių mažmeninėje prekyboje, kiekį. T. y. svarstoma galimybė panaikinti draudimą prekybininkams parduoti maistą, paženklintą žymeniu „Geriausias iki...“, kurio minimalus tinkamumo vartoti terminas yra pasibaigęs, bet maistas dar saugus ir tinkamas vartoti, todėl gali būti parduotas galutiniam vartotojui.

Seimas anksčiau po pateikimo pritarė T. Tomilino inicijuotai Maisto įstatymo pataisai. Ji numato, kad visiems prekybininkams, kurių prekybos plotai didesni nei 400 m2, draudžiama išmesti vartoti dar tinkamą maistą, prieš tai nepasiūlius neatlygintinai jį perduoti labdaros ir (ar) paramos gavėjams.

„Šiuo metu Vyriausybė svarsto mano ir kolegų iš Aplinkos komiteto inicijuotą projektą ir kartu su rinkos dalyviais ieško geriausio sprendimo, kaip būtų galima „išgelbėti“ pieną, sūrį, dešrą, t. y. tuos projektus, kurie yra dažniausiai utilizuojami ir kurių negalima parduoti pasibaigus jų galiojimui. Problema ta, kad nemažai prekybos centrų vis dar renkasi utilizavimą, nors skurstančių žmonių poreikiai auga ir labdaros organizacijos prašo paaukoti daugiau maisto“, – sako T. Tomilinas.

Tokia praktika, paremta Prancūzijos, Čekijos, Slovakijos patirtimi, leidžia ne tik sumažinti išmetamo maisto kiekius, bet ir prisideda prie kokybiškesnės sunkiau besiverčiančių gyventojų mitybos. Lietuvoje per metus sunaikinama iki 400 tūkst. tonų vartoti tinkamo maisto.

Tarptautinė geroji praktika, surinkta Kurk Lietuva projekto metu, apima T. Tomilino ir A. Armonaitės projektus.

 

Pasidalinti: