Skiepai nuo erkinio encefalito turi būti kompensuojami

Skiepai nuo erkinio encefalito turi būti kompensuojami

Seimo Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos” frakcijos nariai Lukas Savickas ir Domas Griškevičius kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministrą su raginimu daliai gyventojų kompensuoti skiepus nuo erkių sukeliamų ligų ir taip užtikrinti didesnį šių skiepų prieinamumą. Kasmet Lietuvoje registruojama iki 3 tūkstančių Laimo ligos atvejų, o sergamumas erkiniu encefalitu 2020 m. siekė 2,5 atvejo 10 tūkstančių gyventojų.

Lietuva priskiriama prie endeminių erkinio encefalito šalių, kurioje erkiniu encefalitu galima užsikrėsti bet kuriame šalies regione. Veiksmingiausia erkinio encefalito profilaktikos priemonė – skiepai, nepaisant to, lietuviai skiepijasi gan vangiai. Tam įtakos gali turėti ir tai, kad šis skiepas – kol kas mokamas.

„Siekiant užkirsti kelią erkių platinamoms ligoms ir skaudžioms jų pasekmėms, raginame Sveikatos apsaugos ministrą imtis priemonių ir šią vakciną Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuoti vaikams ir padidintos rizikos grupių gyventojams. Šiuo metu vienos vakcinos kaina svyruoja nuo 20 iki 40 eurų, o imunitetui susiformuoti reikia trijų skiepų dozių, tad bendra skiepų kaina, siekianti iki 120 eurų daugeliui gyventojų yra neįkandama“,  – motyvus, kodėl skiepai nuo erkinio encefalito turėtų būtų kompensuojami vardija Seimo narys Lukas Savickas.

Erkių platinamos ligos dažnai turi sunkių liekamųjų pasekmių: padidėjęs jautrumas, galvos skausmai, elgesio pokyčiai. Retai, tačiau liekamuoju reiškiniu pasitaiko ir paralyžius. Vos per kelis mėnesius po erkės įkandimo žmogus gali prarasti darbingumą. 

Kiekvienais metais daugėja ne tik susirgimų erkiniu encefalitu ir Laimo liga, tačiau ir mirčių nuo šių ligų.  2020 m. nuo erkinio encefalito mirė 10 žmonių, o 2021 m. – 15.

„Iš kai kurių politikų tenka išgirsti keistų skaičiavimų, kad nemokamas skiepijimas brangiai kainuotų biudžetui, tačiau niekas nekalba apie tai, kad augant erkinio encefalito ar Laimo ligos susirgimų skaičiui iš biudžeto sumokama žymiai daugiau gydant jau susirgusius, o vėliau ir besirūpinant neįgaliais tapusiais žmonėmis. Tad šioje vietoje turime pasirūpinti savo piliečiais – didinti šių skiepų prieinamumą ir tuo pačiu užtikrinti efektyvią informacinę kampaniją apie vakcinacijos svarbą“ – apie kreipimosi esmę sako Demokratų frakcijos atstovas Domas Griškevičius.

Valstybėse, kuriose erkinis encefalitas yra endeminis, t.y, fiksuojama nuo 5 atvejų 100 tūkst. gyventojų per metus, PSO rekomenduoja vakcinuoti visų amžiaus grupių gyventojus, įskaitant ir vaikus. Pavyzdžiui, Austrijoje, šis skiepas gyventojams jau yra nemokamas, o vaikams, nuo vienų metų jis yra įtrauktas į planinių skiepų kalendorių.

 

Pasidalinti: