Siūloma vienišiems asmenims suteikti teisę būti palaidotiems jų prižiūrėtose kapavietėse

Siūloma vienišiems asmenims suteikti teisę būti palaidotiems jų prižiūrėtose kapavietėse

Ketvirtadienį svarstymo stadiją sėkmingai praėjo Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime narės Laimos Nagienės teikto Žmonių palaikų laidojimo įstatymo pakeitimo projektas. Pasak parlamentarės, pasitaiko situacijų, kai vieniši asmenys yra palaidojami benamiams skirtuose kapinių kvartaluose. Tai nulemia šiuo metu galiojantis teisinis reglamentavimas, pagal kurį asmeniui mirus, jam yra suteikiama teisė būti palaidotam jo prižiūrėtoje iki mirties kapavietėje tik tuomet, kai asmuo turi artimųjų.

„Iki šiol Žmonių palaikų laidojimo įstatyme buvo numatyta, kad, nesant galinčių organizuoti laidojimą asmenų arba nežinant, kur tokie asmenys yra, palaikų laidojimą organizuoja savivaldybė, kurios teritorijoje asmuo nuolat gyveno. Dėl praktinių sumetimų savivaldybėse patvirtintose nenustatytos tapatybės palaikų ir vienišų žmonių palaikų laidojimo tvarkose numatyta, kad visi šie asmenys yra laidojami specialiai tam išskirtuose kvartaluose, nenumatant šiai taisyklei jokių išimčių“, – teigia L. Nagienė.

Ji pažymi, kad dėl to susiklosto tokios situacijos, kai paskutinis savo giminės atstovas, nepriklausomai nuo to, kad buvo kapavietės prižiūrėtojas, yra palaidojamas bendra tvarka specialiame kvartale, kuriame yra laidojami nenustatytos tapatybės ir vieniši asmenys.

„Pasitaiko ir tokių atvejų, kuomet kapavietę prižiūrėję asmenys ir net pažymėję ateičiai savo vardus ant kapavietės pagal savivaldybės tvarkas yra palaidojami ne toje kapavietėje, bet specialiuose kvartaluose“, – sako L. Nagienė.

Atsižvelgiant į šias aplinkybes, Seimo narė projektu siūlo įtvirtinti vienišo asmens teisę būti palaidotam prižiūrėtame iki mirties kape. Įstatymo pataisose numatyta, kad jeigu miršta atsakingas už kapavietės kolumbariumo nišos priežiūrą asmuo, šis asmuo gali būti palaidotas toje kapavietėje ar kolumbariumo nišoje, jeigu jos yra laidojimą organizuojančios savivaldybės teritorijoje.

Seimo nariai dar kartą turės balsuoti už šį projektą priėmimo stadijoje.

Pasidalinti: