Siūloma įpareigoti viešąjį sektorių taikyti neįgaliųjų įdarbinimo kvotas

Siūloma įpareigoti viešąjį sektorių taikyti neįgaliųjų įdarbinimo kvotas

Seime bus svarstoma Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nario Tomo Tomilino inicijuota įstatymo pataisa, siūlanti viešojo sektoriaus organizacijoms įdarbinti 5 procentus neįgaliųjų, jeigu organizacijoje dirba ne mažiau kaip 25 darbuotojai. Įstatymo pataisa siekiama palengvinti neįgaliųjų įsidarbinimą biudžetinėse įstaigose, valstybinėse ar savivaldybių valdomose įmonėse. Privačiam sektoriui kvotos nėra privalomos, taikoma tik rekomendacija.

Pasak T. Tomilino, Lietuvoje negalią turinčių žmonių įsidarbinimo procentas vienas mažiausių Europoje ir daugelį metų negerėja, nepaisant skirtingų neįgaliųjų užimtumo rėmimo priemonių, o panaši kvotų sistema šiuo metu galioja daugiau kai dešimtyje Europos valstybių.

„Šiuo metu valstybiniame sektoriuje dirba daugiau kaip 6 procentai neįgaliųjų, taigi daugiau nei siūloma kvota, tačiau pasiskirstymas labai netolygus – dauguma jų dirba švietimo ar socialinėje srityje, todėl norisi užtikrinti tolygumą ir didesnį negalią turinčių darbuotojų įtraukimą” – sako T. Tomilinas.

Seimo nario teigimu, valstybė yra didžiausias darbdavys, tad nors įpareigojimas įdarbinti tam tikrą skaičių neįgaliųjų nėra taikomas verslui, tikimasi, jog kvotų sistema taps veikiančiu pavyzdžiu ir paskatinimu visiems darbdaviams ją taikyti.

„Tikimės jog tokia sistema galėtų pradėti veikti nuo 2024 metų, taigi yra pereinamasis laikotarpis, kuris leis įstaigoms ir organizacijoms pasiruošti, užtikrinti reikiamą infrastruktūrą ir suplanuoti neįgaliems darbuotojams palankias darbo vietas“ – pažymi Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirminino pavaduotojas T. Tomilinas.

Parlamentaro manymu, valstybė turi prisiimti didesnį vaidmenį ir rodyti pavyzdį siekiant neįgaliųjų integracijos į atvirą darbo rinką.

Siūloma, jog 2024 metais įsigaliojusi tvarka galiotų iki 2028 metų. Pasak projekto iniciatorių, tiek laiko turėtų pakakti tam, jog neįgaliųjų įdarbinimas taptų gerąja praktika ir vystytųsi savaime, be papildomo įstatyminio reguliavimo.

„Tai visiems naudingas sprendimas, kuris papildomai nieko nekainuotų valstybei, tačiau labai palengvintų neįgaliųjų įsitraukimą į darbo rinką. Būtina ne tik kalbėti apie atvirą visuomenę ir atvirą darbo rinką, bet ir iš tiesų tokią kurti”, – sako T. Tomilinas.

 Šiuo metu Lietuvoje įsidarbina mažiau nei 30 procentų negalią turinčių darbingo amžiaus asmenų, kai Europos sąjungos vidurkis yra 45 procentai.

Pasidalinti: