Seimo opozicija valstybės biudžete siekia daugiau lėšų švietimui – reikalinga parama mokinių pavėžėjimui ir darželių infrastruktūrai

Seimo opozicija valstybės biudžete siekia daugiau lėšų švietimui – reikalinga parama mokinių pavėžėjimui ir darželių infrastruktūrai

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto nariai bendrame balsavime pritarė opozicinių frakcijų atstovų siūlymams įtraukti į 2023 metų valstybės biudžetą 6 mln. ir 8 mln. eurų, kurie atitinkamai būtų skirti mokinių pavėžėjimui organizuoti ir gerinti ikimokyklinio ugdymo įstaigų tinklą savivaldybėse.

Pasak Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno pavaduotojos Laimos Nagienės, valstybė ilgą laiką rėmė savivaldybėms numatytą funkciją – mokinių pavėžėjimą. Ji pažymi, kad 2022 metams buvo skirti papildomi 6 mln. eurų mokinių pavėžėjimui užtikrinti, t. y. transporto priemonėms įsigyti ar nuomoti, padengti jų eksploatavimo kaštus, kitas pavėžėjimo formas ir išlaidas.

L. Nagienė atkreipia dėmesį į tai, kad Vyriausybės pateiktame 2023 metų biudžete šiai savivaldybių paramai užtikrinti numatytas tik 1 mln. eurų, todėl būtina šią sumą didinti iki minėtų 6 mln. eurų, kad bent jau būtų išlaikomas tolygus finansavimas.

„Bendrojo ugdymo mokyklų mokinių, kurie gyvena kaimo vietovėse, neatlygintino pavėžėjimo į mokyklas ir į namus organizavimas yra savarankiškoji savivaldybių funkcija. Taigi savivaldai paskiriama pareiga, bet finansavimo tam nėra. Nepamirškime tai, kad vaikai vežami ne tik į mokyklas, bet ir į darželius, kurių kaimuose beveik neliko. Todėl vaikus reikia vežti toliau į rajono centrą ar kitą miestą. Be to, transportas nemažai kur yra pasenęs, reikia jį atnaujinti. Jei ši paslauga bus vykdoma viešaisiais pirkimais, tai ji daug labiau pabrangs“, – poreikį tęsti šių lėšų skyrimą savivaldybėms aiškino parlamentarė L. Nagienė.

Švietimo ir mokslo komitete taip pat pritarta Darbo partijos frakcijos siūlymui – skirti 8 mln. eurų investicijoms į ikimokyklinio ugdymo įstaigų tinklo savivaldybėse plėtrą, t. y. naujų įstaigų ar priestatų projektavimo darbams atlikti.

Parlamentarų teigimu, dėl paankstinto visuotinio ugdymo reikia įsteigti papildomas grupes mažesniems vaikams, todėl būtina užtikrinti ir tinkamą infrastruktūrą. Pažymima, kad jau nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. visiems keturmečiams vaikams turi būti sudaryta galimybė lankyti ikimokyklinio ugdymo įstaigas savo savivaldybėse.

Seimo nariai priminė, kad dėl visuotinio ikimokyklinio ugdymo užtikrinimo, planuojamos 27,7 mln. Eur vertės investicijos į ikimokyklinio ugdymo infrastruktūrą, ši priemonė bus finansuojama pagal 2021-2027 m. Europos Sąjungos fondų investicijų programą. Tačiau, parlamentarų teigimu, nėra aišku, ar visa ši suma bus investuojama iki pat 2027 m., ar greičiau, be to, neaišku, kokios konkrečios išlaidos numatomos kitais metais.

Pasak Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narės prof. habil. dr. Vilijos Targamadzės, numatomas įgyvendinti visuotinis ikimokyklinis ugdymas pakibs ore, jei tam nebus sukurtos sąlygos, o jų atsiradimui – reikalingos investicijos.

„Nedera pamiršti, kad savivaldybėms nuolat primetamos įvairios priedermės, pamirštant, kad jų biudžetai yra riboti. O taip neturi būti. Jei priimami nacionaliniu lygiu sprendimai, jie turi būti pamatuoti, numatyti ištekliai. Tai neturi tapti vien našta savivaldybėms“, – teigia Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko pavaduotoja prof. habil. dr. V. Targamadzė.

Galutinai dėl šių siūlymo įtraukimo Seimas apsispręs balsuodamas už viso biudžeto projektą.

 

Pasidalinti: