Seimo narė Laima Mogenienė: smulkiam ir vidutiniam verslui reikalingas sisteminis užtarimas

Seimo narė Laima Mogenienė: smulkiam ir vidutiniam verslui reikalingas sisteminis užtarimas

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime narės Laimos Mogenienės iniciatyva parlamente registruotas Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymo papildymas, numatantis Smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) subjektų teisių tarėjo instituto sukūrimą. Pasak L. Mogenienės, tarėjas veiktų kaip tarpininkas valstybinių institucijų ir smulkaus verslo santykiuose, prisidėtų prie verslininkų teisių gynimo, institucinio smurto prevencijos, formuluotų konkrečius smulkiojo verslo gyvavimui reikalingus pasiūlymus.

Pristatydama šį įstatymo papildymą trečiadienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje parlamentarė Laima Mogenienė kalbėjo, kad nors šiuo metu didžiausias dėmesys yra ekonominių sunkumų ir energetikos krizės klausimams, kitos smulkaus verslo problemos šiame kontekste tik paaštrėjo.

Seimo narė L. Mogenienė kritikavo dabartinių aukštų pareigūnų požiūrį, kad atskirų verslų žlugimas, „šiuo metu nėra reikšminga problema“.

„Nepaisant vykdytų valstybės iniciatyvų, smulkaus ir vidutinio verslo įmonių santykiai su valstybinėmis institucijomis dažnai išlieka įtempti. Smulkių verslininkų bendruomenė mato augančią nepagarbaus, neetiško tarnautojų bendravimo su verslininkais tendenciją. Smulkiam ir vidutiniam verslui reikalingas sisteminis užtarimas“, – kalbėjo L. Mogenienė.

Parlamentarė sugretino spaudimą, kurį iš skirtingų institucijų patiria SVV įmonės su smurtu šeimoje ar mobingu įstaigų ir organizacijų kolektyvuose.

„Valstybės institucijų užduotis yra ne verslo žlugdymas, o parama ir pagalba. Tarnautojų darbo kokybės rodiklis – verslo išsaugojimas, tinkamai konsultuotų, išsaugotų verslų skaičius“, – pabrėžė L. Mogenienė.

Spaudos konferencijoje dalyvavusi verslo konsultantė Lina Grigė akcentavo, kad SVV yra ne tik valstybės ekonomikos ašis, bet turi ir itin svarbią socialinę funkciją: „savo prigimtimi, smulkus verslas turi stipriai išreikštą socialinės atsakomybės aspektą“.

Tiesiogiai su smulkiomis įmonėmis dirbanti advokatė Rūta Visočnik pasakojo, kad nepaisant teigiamų valstybės tarnautojų ir verslininkų bendravimo pavyzdžių, susiduria su institucinio smurto, neetiško elgesio, konstitucinio principo „valdžios įstaigos tarnauja žmonėms“ nepaisymu. 

Į valstybinius ombudsmenus dėl pažeistų savo teisių, verslo įmonės gali kreiptis visose ES šalyse, skirtingos šalys turi smulkiam verslui numatytas procedūras. Smulkiam verslui palankesne aplinka pasižyminčioje kaimyninėje Lenkijoje, veikia Įmonių plėtros agentūra, kuri savo veikloje vadovaujasi principu „pirmiausiai galvokime apie mažuosius“, nuo 2018 m. itin sėkmingai veikia ir specializuotas smulkaus ir vidutinio verslo ombudsmenas. Šiuo pavyzdžiu būtų modeliuojamas ir šia įstatymo pataisa siūlomo tarėjo instituto veikimas Lietuvoje.

 

Spaudos konferenciją galite pažiūrėti čia: https://www.youtube.com/watch?v=WnD1kcsxSFo

 

Pasidalinti: