Seime vieningai pritarta V. Bako siūlymui atskirti komercinius ir nekomercinius projektus apskaičiuojant mokestį už galimybę statyti valstybinėje žemėje

Seime vieningai pritarta V. Bako siūlymui atskirti komercinius ir nekomercinius projektus apskaičiuojant mokestį už galimybę statyti valstybinėje žemėje

Seime po pateikimo bendru sutarimu pritarta Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime nario Vytauto Bako kartu su kolegomis teikto Žemės įstatymo pataisoms. Jos leis ne ūkinę komercinę veiklą vykdantiems subjektams statyti, rekonstruoti statinius ar įrenginius išsinuomotame valstybinės žemės sklype nemokant tokio pat mokesčio, kaip vykdantiems komercinę veiklą.

„Pavyzdžiui, už automobilių stovėjimo aikštelės daugiabučio kieme įsirengimą vienam gyventojui vien atlygis valstybei už galimybę statyti suma šiuo metu gali siekti apie 1000 Eur. Tai tik mokestis, neskaičiuojant paties aikštelės įrengimo kaštų. Gyventojai tokių papildomų sumų sumokėti neišgali, todėl sustoja ir bendri gyventojų bei savivaldybių projektai, kur savivaldybės jau yra pritarusios padengti dalį automobilių aikštelės įrengimo išlaidų,“ – teigia Seimo narys, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko pavaduotojas V. Bakas.

Parlamentaras pažymi, kad minėtas atlygis valstybei už galimybę statyti paliečia ne tik automobilių stovėjimo aikšteles daugiabučių kiemuose, tačiau, pavyzdžiui, ir didesnes vaikų žaidimų, sporto aikšteles, kitus bendruomenių norimus įsirengti projektus nuomojamuose valstybinės žemės sklypuose.

Jo teigimu, gyventojai, kurie veikia per bendruomenines organizacijas, pavyzdžiui, per bendrijas, asociacijas, ir vykdo nekomercinius projektus negali būti sutapatinami su verslininkais, vykdančiais komercinio pobūdžio veiklą, jie neturėtų už valstybinės žemės nuomą mokėti tokių pat mokesčių. Kaip teigiama projekto aiškinamajame rašte, valstybės ir savivaldybių nuosavybė turi būti tvarkoma taip, jog tai atitiktų visos visuomenės interesus, viešajam interesui teikiant prioritetą prieš privatų tiek žemės naudojimo tikslų, paskirties, tiek žemės naudojimo sąlygų atžvilgiu.

„Svarbu atsižvelgti į galimybes ir valstybinės žemės naudojimo tikslus. Juk daugeliui gyventojų, ypač vyresnių ar turinčių negalią, automobilių stovėjimo aikštelė šalia namų ne pasipelnymo, prabangos, o būtinybės dalykas“, – sako įstatymo pataisą parengęs V. Bakas.

Praeitų metų pabaigoje Seime buvo priimti Žemės įstatymo pakeitimai, kurie nustatė tvarką dėl teisės statyti statinius išnuomotuose valstybinės žemės sklypuose bei dėl atlyginimo valstybei už tokią teisę.

Anot V. Bako, reglamentavimo reikėjo, nes iki tol dalis valstybinės žemės nuomininkų, nekeisdami žemės naudojimo paskirties, statė ar rekonstravo komercinės paskirties statinius ir už tai valstybei nebuvo atlyginama, pavyzdžiui, net vietoje seno administracinio pastato iškilus naujam prekybos centrui. Tačiau Žemės įstatyme nėra atskirti asmenys, vykdantys komercinę ir ne komercinę veiklą, todėl gyventojai susidūrė su problema, kad už leidimą įrengti stovėjimo aikšteles, sporto aikštynus nuo kovo 1 d. mokėtinas mokestis valstybei toks pat, kaip ir komercinių projektų įgyvendintojams.

Dėl atsiradusių didelių papildomų mokesčių gyventojams įsirengiant automobilių aikšteles į Alytaus vienmandatėje apygardoje rinktą Seimo narį V. Baką pirmiausia kreipėsi ir problemą iškėlė šio miesto daugiabučių namų savininkų bendrijų pirmininkai.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos parlamentarų įstatymo pakeitimo projekte, kuriam pritarta po pateikimo, numatyta išimtis apskaičiuojant atlyginimą už galimybę statyti ir rekonstruoti statinius ar įrenginius išnuomotame valstybinės žemės sklype ne ūkinę komercinę veiklą vykdantiems subjektams.

 

LRS nuotrauka.

 

Pasidalinti: