Seimas įpareigojo prekybininkus neparduotą maistą perduoti labdarai

Seimas įpareigojo prekybininkus neparduotą maistą perduoti labdarai

Vakar Seime vykusio balsavimo metu balsų dauguma priimtos Maisto nešvaistymo įstatymo pataisos, kuriomis siekiama sustabdyti vartojimui tinkamo maisto utilizavimą. Pataisų iniciatorius Tomas Tomilinas teigia, jog tai ne tik padės aprūpinti maistu skurstančiuosius, tačiau ir sumažins maisto kainas parduotuvėse.

Pasak parlamentaro Lietuvoje per metus vienam gyventojui tenka apie 140 kilogramų išmetamo maisto, lygiagrečiai vykdomos aprūpinimo maistu programos, kuriose dalyvauja daugiau kaip 200 tūkstančių gyventojų ir tas skaičius nuolat auga.

„Buvusius maisto paketus dabar pakeis socialinės kortelės į kurias 4 kartus per metus bus pervedama po 25 eurus maistui ir higienos priemonėms. Visiems, kurie lankosi parduotuvėse, suprantama, kad tokia suma ketvirčiui yra labai menka“, - sako Tomas Tomilinas.

Demokrato manymu maisto nešvaistymo įstatymas yra visiems naudingas sprendimas. Nuo šių metų lapkričio 1 dienos didieji prekybos tinklai privalės turėti sutartis su labdaros organizacijomis ir joms pasiūlyti besibaigiančio galiojimo maisto produktus prieš juos utilizuodami.

 „Prekybininkai visada linkę geriau parduoti nei atiduoti ir aš tame nematau jokios problemos – jie gali taikyti ženklias nuolaidas besibaigiančio galiojimo maistui ir jį parduoti, tačiau nuo šiol valstybė principingai reikalauja, kad vietoj maisto išmetimo, būtų mažinama jo kaina. Toks sprendimas  palankus ir pirkėjams, ir paramos gavėjams, ir draugiškas aplinkai. Esu tikras, kad ir prekybininkai nepatirs didelių nuostolių“,- teigia Seimo narys.

Priėmus maisto nešvaistymo įstatymą prekybos tinklai turi ne tik pasirašyti sutartis su maistą dalijančiomis labdaros organizacijomis, tačiau ir viešai skelbti atiduodamo ir utilizuojamo maisto kiekius, pateikti švaistymo mažinimo planus vieniems arba trejiems metams. T. Tomilino manymu toks viešumas leis visuomenei stebėti prekybos tinklų socialinį atsakingumą, o tai gali tapti kriterijumi renkantis, kur įsigyti maistą.

 

Pasidalinti: