Trečiadienį Vidaus reikalų ministerijai paskelbus, kad bus likviduojami valstybės ir savivaldybių tarnautojų mokymo centras „Dainava“ bei pareigūnų poilsio ir reabilitacijos įstaiga „Pušynas“, o jų turtas perduodamas Turto bankui, Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis teigia, kad tokiu sprendimu ministerija mažina galimybes pareigūnams gauti reabilitacijos paslaugas, naikinamos žmonių darbo vietos ir galbūt siekiama kito tikslo – sudaryti sąlygas kurortuose statyti daugiabučius.
„Tokiu sprendimu vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė panaikina vietas, kuriose pareigūnai turėjo galimybę stiprinti profesines žinias, o svarbiausia – gauti būtinas medicininės reabilitacijos, prevencinės, psichologinės reabilitacijos, sveikatos grąžinamojo paslaugas. Ir nors ministrė sako, kad jos vadovaujama ministerija rūpinasi pareigūnų sveikata, tačiau nieko neužsimina, kur po tokio sprendimo pareigūnai galės gauti minėtas paslaugas, kaip apskritai valstybė numačiusi jas teikti. Nežinia, ar pareigūnai neliks palikti vieni ir rinkos sąlygomis turės savo asmeninėmis lėšomis susimokėti už reabilitaciją ir sveikatos grąžinimą“, – teigia S. Skvernelis.
Pasak jo, kyla klausimų, kad galbūt šiuo sprendimu siekiama kitų interesų patenkinimo – sudaryti sąlygas panaikintų centrų vietoje statyti daugiabučius namus.
„Reabilitacijos įstaigos yra kurortuose, tad vietos atžvilgiu čia būtų labai naudinga privatiems subjektams statyti daugiabučius. Svarbu paminėti, kad reabilitacijos centrų paslaugomis naudojasi ne tik pareigūnai, gaudami finansavimą iš valstybės, bet ir kiti žmonės, norintys savo lėšomis gydytis. Todėl pelningai veikiančių įstaigų likvidavimas reiškia, kad bus panaikintos šios paslaugos, o tuose miestuose gyvenantys ir šiose įstaigose dirbantys žmonės praras darbo vietas. Nukentės ir savivaldybės, kurių biudžetą nepildys gyventojų pajamų mokesčio lėšos“, – akcentuoja S. Skvernelis.
Seimo nario teigimu, pareigūnams reabilitacijos paslaugos yra reikalingos, siekiant jiems užtikrinti būtiną prevencinę medicininę ir psichologinę reabilitaciją, sveikatos grąžinamąjį gydymą, kitas svarbias paslaugas šioje srityje, ypač kai jau antri metai paeiliui, negailint savo sveikatos, jiems tenka dirbti ekstremaliose situacijose ir nuolat susidurti su ypač jų sveikatai turinčiais įtaką padidintos rizikos veiksniais. Todėl net frakcijos vardu Vyriausybės buvo prašoma apsvarstyti galimybę skirti tam papildomų lėšų.
„Vidaus reikalų ministrė savo sprendimą teisina tuo, kad 2020 metais „Pušyno“ reabilitacijos paslaugomis iš 15 tūkst. pareigūnų pasinaudojo 429, „Dainavos“ centre reabilitacijos paslaugų suteikta 459, o valstybės tarnautojų kvalifikacijos kėlimo paslaugas gavo 18 pareigūnų. Tačiau tai yra ne dėl pareigūnų nenoro gauti šias paslaugas, o tiesiog šiandien nepanaudojamos esamos galimybės, kai valstybė tiesiog neskiria tinkamo finansavimo, kuris spręstų pareigūnų reabilitacijos paslaugų prieinamumo problemą“, – sako S. Skvernelis.