Rugsėjo 1-oji primena apie netesėtą pažadą ir nuviltus tėvų lūkesčius

Rugsėjo 1-oji primena apie netesėtą pažadą ir nuviltus tėvų lūkesčius

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovai rudens sesijos metu planuoja grįžti prie diskusijų apie nemokamą maitinimą mokyklose visiems pradinių klasių mokiniams. Šiuo metu, nepriklausomai nuo tėvų pajamų, nemokamą maistą mokykloje gauna paruošiamosios, pirmos ir antros klasės mokiniai.

„Vasaros pabaiga ir rugsėjis tėvams ir džiugus, ir neramus metas – gerai tai žinau iš asmeninės patirties. Suruošti vaikus į mokyklą dažnai šeimai nemenkas iššūkis: drabužiai, avalynė, kanceliarinės prekės kainuoja daug. O kur dar rinkliavos pratybų sąsiuviniams, kitai mokslams reikalingai medžiagai“, – sako demokratas Linas Kukuraitis, teikiantis nemokamo maitinimo pradinukams iniciatyvą.

Seimo nario teigimu, nemokamas maitinimas naudingas daugeliu aspektų: gerina vaikų sveikatą, užtikrina tinkamų mitybos įpročių formavimąsi, mažina socialinę atskirtį tarp vaikų, padeda nešvaistyti maisto ir, žinoma, palengvina finansinę naštą šeimoms.

„Man, tiesą sakant, apmaudu, kad jau kelintą kartą šios kadencijos metu turime grįžti prie diskusijos apie maistą visiems vaikams, nes niekaip nepavyksta įtikinti valdančiųjų, kad mūsų šalis gali sau leisti auginti mažuosius piliečius sveikus ir sočius“, – teigia L. Kukuraitis.

Anot parlamentaro, jam sunkiai suvokiamas valdančiųjų nenoras išgirsti specialistų, mokyklos bendruomenės ir tėvų nuomonę, susipažinti su ilgalaikių tyrimų, įrodančių nemokamo maitinimo naudą, rezultatais.

Buvusio ministro teigimu, pats nemokamo maitinimo įvedimas praėjusios kadencijos metu buvo suplanuotas etapais ir iki šiol jau turėjo būti baigtas, nemokamą maitinimą turėjo gauti visi pradinių klasių mokiniai. Mokyklos ir tėvų bendruomenės nusivylimui, dabartinių valdančiųjų iniciatyva buvo sustabdyta ties antra klase.

Kito pataisų iniciatoriaus Tomo Tomilino teigimu, nemokamas maitinimas yra sąlygiškai pigi ir efektyvi priemonė, plačiai taikoma Skandinavijos šalyse, kur jos naudą patvirtina moksliniai tyrimai.

„Mūsų švietimo sistema susiduria su aibe iššūkių ir problemų, pradedant mokytojų streikais ir baigiant visišku nepasiruošimu įtraukiajam ugdymui. Neišspręsime kompleksinių problemų, jei net paprasčiausiam, būtiniausiam sprendimui priimti trūksta ryžto, supratimo, kaip tai palengvintų šeimų situaciją“, – sako T. Tomilinas.

Jis pritaria L. Kukuraičiui, kad visuotinis nemokamas pradinių klasių mokinių maitinimas yra būtinas ir kaip ugdymo dalis, formuojant sveikos mitybos įpročius, atsakingo maisto vartojimo kultūrą, vykdant patyčių tarp vaikų dėl socialinės padėties prevenciją: „Bendras valgymas (nemažai pažangių mokyklų jau dabar organizuoja vadinamąjį švedišką stalą) ir dalijimasis maistu yra svarbi kultūros, maisto švaistymo prevencijos, mokyklos resursų taupymo,  taigi ir ugdymo proceso dalis.“

Sveikindamas vaikus ir jų tėvelius su Rugsėjo 1-ąją, T. Tomilinas priduria, kad rudens sesija – biudžeto svarstymo laikas ir nuoširdžiai tikisi, jog pagaliau pavyks nustumti į šalį valdančiųjų atsikalbinėjimus ir numatyti nemokamam visų pradinių klasių vaikų maitinimui reikalingas lėšas.

Iniciatoriai skaičiuoja, kad, priėmus įstatymo pataisas, šiais metais nemokamą maitinimą mokyklose papildomai gautų 25 tūkst. trečiokų, o nuo 2024 m. panašus skaičius ketvirtokų. Papildomai biudžetui tai kainuotų iki 5 mln. eurų kasmet, priklausomai nuo to, kaip kis maisto ir energinių išteklių kaštai.

Pasidalinti: