Po demokratų iniciatyvos keičiasi Seimo darbotvarkė – įtrauks opozicijos siūlymus energetikos krizei spręsti

Po demokratų iniciatyvos keičiasi Seimo darbotvarkė – įtrauks opozicijos siūlymus energetikos krizei spręsti

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ iniciatyva jau šį ketvirtadienį į Seimo darbotvarkę bus įtraukti ir svarstomi opozicinių frakcijų pateikti įstatymų projektai, skirti mažinti energetikos krizės pasekmes. Pasak parlamentarų, taip siekiama kuo greičiau išdiskutuoti ir priimti įstatymus, padedančius spręsti energetinės krizės ir augančių kainų problemas Lietuvoje.

„Vyriausybės neskubėjimas veikti paralyžiuoja visą parlamentą, kartu – būtinų sprendimų priėmimą, kurie kuo greičiau spręstų energetikos krizę. Valdantieji kalba tik apie savo projektus, milijardą eurų kitais metais. Tačiau gyventojams išaugusias sąskaitas reikia apmokėti jau dabar. Kiekvieną mėnesį žmonės ir verslas bando išgyventi, jie tikisi konkrečių valdžios veiksmų ir pagalbos“, – teigia parlamentaras, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.

Iš viso opozicija ketvirtadieniui yra paruošusi 17 įstatymų projektų. Demokratai teiks septynias pataisas. Jomis siūloma už šilumos energiją ir karštą vandenį, dujas bei malkas kūrenimui buitiniams vartotojams taikyti nulinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą, šildymui tiekiamoms gamtinėms dujoms numatyti 9 proc. lengvatinį PVM tarifą, tokį patį tarifą siūloma taikyti ir už elektros energiją visiems buitiniams vartotojams, o ne atskiroms jų grupėms, kaip yra dabar.

Be to, siūloma finansinius sunkumus patiriantiems žmonėms dalinai kompensuoti elektros energijos išlaidas – 80 proc. kompensacija iki 100 kw/h žmogui, taip skatinant gyventojus taupyti elektros energiją ir ją gaminti patiems. Numatyta didinti saulės elektrinių suminę galią (panaikinant 2 GW ribojimą), neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) sulyginti su minimalia mėnesine alga bei skirti daugiau kompensacijų dirbantiesiems nuotoliniu būdu dėl jų patiriamų internetinio ryšio paslaugų, elektros, šildymo ir vandens, naudojamų darbo reikmėms, išlaidų.

Taip pat bus teikiamas įstatymo projektas, kuriame numatyta, kad buitiniai elektros energiją gaminantys vartotojai padengia 20 proc., sunkiau besiverčiantieji – 10 proc., o kiti vartotojai – 50 proc. skirstomųjų tinklų operatoriaus sąnaudų. Pasak frakcijos atstovų, toks teisinis reguliavimas proporcingai įvertintų elektros energiją gaminančių vartotojų skirtumus ir teigiamai atsilieptų jų plėtrai.

Pasak frakcijos seniūno Luko Savicko, Seimo opozicija vieningai imasi lyderystės spręsti valstybėje kilusią krizę, turi bendrą matymą ir planą.

„Artimiausių Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkėse nesulaukiame minėtas problemas sprendžiančių Vyriausybės pateiktų įstatymų. Todėl negalime taikstytis su besitęsiančiu Vyriausybės neveiklumu, be to, ir Lietuvos žmonės bei verslas neturi prabangos laukti. Džiaugiamės, kad pavyko tarp opozicinių frakcijų bendrai sutarti ir pateikti vieningą įstatymų projektų paketą, kuriame numatytos konkrečios priemonės, galinčios pažaboti energetikos ir kainų šuolio problemas“, – teigia Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Lukas Savickas.

Be demokratų inicijuotų siūlymų ketvirtadienį savo įstatymų projektus kartu teiks visos kitos opozicinės –  Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Lietuvos socialdemokratų partijos, Darbo partijos ir Lietuvos regionų – frakcijos.

Jų siūlymais taip pat numatyta mažinti PVM tarifą gamtinėms ir suskystintoms naftos dujoms, elektrai, būtiniausiems maisto produktams bei paslaugoms, mokestį už reinvestuotą pelną, atidėti elektros tiekėjo pasirinkimą į vėlesnį laiką vartotojams, kurie patenka į III elektros rinkos liberalizavimo etapą.

Pasidalinti: