Linas Kukuraitis: „Vietoje to, kad padėtų verslui, ministrė Aušrinė Armonaitė ekonominius sunkumus krauna ant mažiausiai uždirbančiųjų“

Linas Kukuraitis: „Vietoje to, kad padėtų verslui, ministrė Aušrinė Armonaitė ekonominius sunkumus krauna ant mažiausiai uždirbančiųjų“

Šią savaitę dalyvaudama radijo laidoje ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė pareiškė, jog minimalią mėnesio algą (MMA) kitais metais reiktų didinti tik 70 eurų, iki 800 eurų, o ne iki Lietuvos banko siūlomų, pagal Trišalės tarybos priimtą formulę apskaičiuotų 867,67 euro. Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime seniūnas Linas Kukuraitis teigia, kad tokie ministrės planai yra socialiai neteisingi ir keliantys klausimų apie ministrės veiklą bei visos Vyriausybės poziciją.

„Galimas MMA didinimas skaičiuojamas remiantis 2021 metų statistika, tad Lietuvos banko kitiems metams siūlomas 867,67 Eur MMA teoriškai turėtų būti mokamas dar šiemet. Dėl to ministrės planai dvigubai mažinti pagal visų sutartą MMA didinimo formulę paskaičiuotą augimą yra socialiai neteisingas ir nesuvokiamas būtiniausių kainų augimo kontekste“, – sako L. Kukuraitis.

Parlamentaro teigimu, dėl vėluojančios statistikos darbdaviai ir taip lieka „skolingi“ darbuotojams einamųjų metų pajamų augimą, o ministrė dar siūlo papildomai apiplėšti mažiausias pajamas uždirbančius darbuotojus kaip tik dabar, kai būtiniausių prekių ir paslaugų kainos nuo praėjusių metų padidėjo drastiškai. Buvusio socialinės apsaugos ir darbo ministro manymu, toks siūlymas yra pastanga artėjančią sunkią ekonominę situaciją spręsti silpniausių rinkos dalyvių sąskaita.

„Visose vyriausybėse iki šios MMA didinimo klausimai buvo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kuruojama sritis, dabar staiga to imasi ministrė A. Armonaitė, kuri, mano manymu, tiesiog maskuoja savo darbo trūkumus, kai užuot kūrusi efektyvias verslo paramos ir išaugusių būtiniausių kaštų kompensavimo programas visą atsakomybę perkelia ant darbuotojų pečių”, –  sako L. Kukuraitis.

Didinti darbuotojų „į rankas“ gaunamas pajamas ministrė siūlo didinant neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD), tačiau, pasak, parlamentaro, toks pasiūlymas yra spekuliatyvus.

„Dėl NPD prilyginimo minimaliai algai diskutuojama ne pirmus metus, politiškai turbūt jau visi tam pritaria, ir toks pasiūlymas tikrai sulauktų palaikymo Seime. Tačiau kadangi tai didelių finansų reikalaujantis klausimas visi laukia Vyriausybės lyderystės tai įgyvendinant. Bet niekas net neįsivaizdavo, kad tai būtų galima daryti užšaldant MMA augimą, nes tai turėtų tiesiogines pasekmes mažiausias pajamas gaunančių socialinėms garantijoms, valstybės finansams ir bendrai visų atlyginimų augimui”  – teigia L. Kukuraitis.

Seimo nario nuomone, tokie pasisakymai kelia klausimų ne tik apie pačios ministrės požiūrį, bet ir apie Vyriausybės veikimo kryptį, mat iki šiol buvo įprasta, jog derybose dėl MMA Vyriausybė palaiko objektyvų pagal visų socialinių partnerių prieš keletą metų sutartą formulę  apskaičiuojamą MMA didinimą, pristatomą Lietuvos banko. „Dabartinis A.Armonaitės pasisakymas yra akivaizdus stojimas darbdavių pusėn ir įdomu, ką apie tai galvoja socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, kuri tiesiogiai kuruoja darbo sritį“, – klausia L.Kukuraitis.   .

Iš A. Armonaitės ministerijos pasigirsta svarstymų apie būtinybę keisti MMA skaičiavimo formulę įtraukiant darbo našumą į minimalios algos skaičiavimo formulę.  Demokrato teigimu, našumas yra išskirtinai darbdavių ir valdžios vykdomos politikos atsakomybė. „Tai dar vienas įrodymas, kad ministrė, vietoje to, kad pati kokybiškai dirbtų savo darbą – remtų verslo tapimą efektyvesniu ar spartintų perkvalifikavimo programas, mažo našumo naštą perkelia ant mažiausiai uždirbančių pečių. Šis ministerijos siūlymas yra ne kas kitas, kaip siekis „užšaldyti“ mūsų šalį mažo darbo našumo, taigi ir mažo darbo užmokesčio lygmenyje. Turbūt visiems yra akivaizdu, kad kol darbdaviams apsimokės nenaši ir pigi darbo jėga, tol tokią ir turėsime. Nejaugi tai skatina mūsų ekonomikos ir inovacijų ministrė?”, – kelia klausimą L. Kukuraitis.

 

LRS nuotrauka.

Pasidalinti: