Linas Kukuraitis: skurdo mažinimas ar pensijų dizaino tobulinimas? Ką šiandien pasirinks Seimas?

Linas Kukuraitis: skurdo mažinimas ar pensijų dizaino tobulinimas? Ką šiandien pasirinks Seimas?

Antradienį Seime svarstant pensijų reformos projektą parlamentarams teks rinktis tarp valdančiųjų ir Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių pateiktų pasiūlymų. Tiek valdantieji, tiek opozicija sutaria, kad pasirinkta reformos kryptis yra gera, ja siekiama sparčiau didinti senatvės pensijas, tačiau nesutariama, kaip tai padaryti būtų efektyviausia.

Valdantieji siūlo sparčiausiai didinti pensijas tiems, kurie neturi būtinojo stažo, tokiu būdu mažinant jų skurdą, ir kur kas sparčiau didinti individualiąją pensijos dalį, siekiant didinti įmokų reikšmę išmokoms.    

„Sutinku, kad turime sparčiau didinti pensijas, tačiau negaliu pritarti pasirinktam keliui, kuriuo einant pensijos labiausiai didės tiems, kurie ir šiuo metu jas gauna didžiausias, o 35 ir daugiau metų darbo stažą turintys, tačiau mažesnį užmokestį gavę senjorai reformos poveikio praktiškai nepajus“, – sako Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno pavaduotojas Linas Kukuraitis, ragindamas valdančiuosius pasirinkti jų pasiūlytą kelią, kuris nediskriminuotų neteisingai skurstančių.

Anot Seimo nario, valdančiųjų pasiūlymas nėra skirtas senjorų skurdui mažinti.

„Neįmanoma sumažinti skurdo pensiją mažiausiai pakeliant labiausiai skurstantiems. Turint beveik keturiasdešimties procentų skurdo lygį tarp pensininkų ir 8 procentų infliaciją yra socialiai neteisinga sparčiau didinti tik individualią pensijos dalį, ką siūlo valdantieji. Būtina tokiu pačiu tempu didinti ir bendrąją pensijos dalį ir tai žmonėms padėtų įveikti ir skurdą, ir infliaciją“, – sako L. Kukuraitis.

Su kolegomis alternatyvų pasiūlymą pateikęs parlamentaras tikina, kad valdančiųjų siūloma reforma ne veltui sukelia nepasitenkinimą visuomenėje dėl staigaus stažo įtakos mažinimo pensijos dydžiui.

„Jeigu bus priimtas įstatymas, jau nuo sausio turintys 15 metų stažą gaus 90 procentų pensijos tų, kurie yra išdirbę 30 metus, jei jų abiejų atlyginimas buvo minimalus. Natūralu, kad tai kelia nepasitenkinimą visą gyvenimą dirbusių ir mokėjusių mokesčius žmonių tarpe“, – sako L. Kukuraitis.

Seimo nario teigimu, priėmus jo ir kolegų pateiktus pasiūlymus, pensijų augimas būtų labiau subalansuotas ir socialiai teisingesnis.

„Vienu iš siūlymų siūlome vienodai didinti ir bendrąją, ir individualiąją pensijos dalis, būtent toks didinimas iš tiesų teigiamai veiktų skurdo situaciją, nes jį labiau pajustų mažas pensijas gaunantys senjorai“, – sako parlamentaras.

Kitu Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovų siūlymu stažo įtaką pensijos dydžiui reiktų mažinti palaipsniui, per keletą metų, kad esami pensijų gavėjai nepajustų socialinio neteisingumo šoko, kai jų sukauptas stažas ir mokėti mokesčiai staiga netenka vertės.

„Mūsų pateiktas pasiūlymas leistų efektyviau spręsti skurdą, įvestų daugiau socialinio teisingumo į pensijų reformą, sumažintų neigiamą infliacijos įtaką senjorų pajamoms bei kurtų neiškraipytą sistemą, kai sukauptas darbo stažas yra svarbus“, – teigia L. Kukuraitis.

 

Pasidalinti: