L. Kukuraitis: per keletą praėjusių metų visi įgijome skurdėjimo patirties

L. Kukuraitis: per keletą praėjusių metų visi įgijome skurdėjimo patirties

Minint Tarptautinę kovos su skurdu dieną, Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys, buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad dėl pernai užklupusios infliacijos, energetinės krizės ir nesibaigiančio karo didžioji visuomenės dalis pajuto, ką reiškia atsidurti skurde ar bent gerokai apriboti savo poreikius.

„Per keletą praėjusių metų smarkiai mažėjo ir mūsų visų realiosios pajamos, ir perkamoji galia, taigi už gaunamą darbo užmokestį, pensijas ar išmokas galėjome įsigyti vis mažiau būtinų prekių ir paslaugų. Išaugus energiniams kaštams, šoktelėjus būsto palūkanoms ir infliacijai išpūtus būtiniausių prekių kainas, skurstančiais pasijuto net tie, kurie iki šiol tokios patirties neturėjo“, – sako L. Kukuraitis.

Anot jo, tokia bendra patirtis turėtų didinti visuomenės solidarumą su tais, kurie yra priversti nuolat riboti savo poreikius ir yra užstrigę skurde.

„Tradiciškai Lietuvoje skursta ar didesnę skurdo riziką patiria senjorai, vieniši asmenys ir žmonės, turintys negalią. Vaikų skurdą pavyko labai sumažinti per praėjusią kadenciją įvedus vaiko pinigus, nemokamą maitinimą pirmosiose klasėse ir kitomis priemonėmis. Deja, pernai susiklosčiusi situacija skaudžiai smogė ne tik šioms pažeidžiamoms grupėms, bet ypač stipriai palietė šeimas, auginančias vaikus ir mokančias būsto paskolą“, – teigia buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras.

Remiantis Valstybės duomenų agentūros duomenimis, už gaunamas pajamas mes jau galime įsigyti panašiai tiek, kiek prieš metus, bet daugiu negu pusantrų metų mūsų perkamoji galia krito.

„Visi tie padidinimai, kurie buvo skambiai pristatomi visuomenei, iš tiesų nieko nepadidino, jie netgi nekompensavo infliacijos lemto perkamosios galios mažėjimo. Norint sustabdyti visuotinį skurdą, reikėjo kur kas ryžtingesnių sprendimų“, – pabrėžia Demokratų frakcijos narys.

L. Kukuraičio manymu, pajamų „duobės“ buvo galima išvengti imantis savalaikių ir taiklių priemonių, ypač susijusių su pažeidžiamiausiomis ar tuo metu didžiausią naštą patiriančiomis visuomenės grupėmis.

„Pavyzdžiui, per šį laiką vaiko pinigų didinimas vėlavo metus, nemokamas pradinukų maitinimas užšaldytas ties antra klase, neformaliojo ugdymo krepšelis nuvertėjo drastiškai, būsto paskolos labiausiai smogė jaunoms šeimoms, paramos įsigyti būstą tūkstančiai jaunų šeimų eilėje laukia jau daugiau negu metus. O dar pridėkime rekordiškai augusias maisto, būsto ir vaikų išlaikymo išlaidas – visa tai šeimas prispaudė didele finansine našta be jokios arba su labai jau ribota pagalba iš Vyriausybės“, – atkreipia dėmesį Seimo narys.

Jo įsitikinimu, valdantieji privalėjo reaguoti kur kas sparčiau ir taikliau – tikrai buvo galima rasti vienkartinių, terminuotų, bet gerų sprendimų, kurie pažeidžiamiausiems – senjorams, žmonėms, turintiems negalią, vienišų tėvų ir daugiavaikėms šeimoms – būtų padėję lengviau išgyventi šį periodą.

„Daug kartų teikėme siūlymus, deja, atsimušdavome į tą pačią valdančiųjų retoriką, kad viskas gerai, užtenka standartinių veiksmų“, – sako L. Kukuraitis.

Pasidalinti: