L. Kukuraitis: socialinė politika, kai paimama iš skurdžiausių ir atiduodama tokiems pat, yra bankrutavusi

L. Kukuraitis: socialinė politika, kai paimama iš skurdžiausių ir atiduodama tokiems pat, yra bankrutavusi

Ketvirtadienį Seime buvo svarstomos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikiamos Šalpos pensijų įstatymo pataisos. Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nario Lino Kukuraičio teigimu, priėmus visus siūlomus pakeitimus, mažiausias išmokas gaunantiems žmonėms išmokų dydis būtų įšaldytas dvejiems metams ir tai lemtų šių gyventojų nustūmimą žemiau absoliutaus skurdo ribos.

„Naujoje įstatymo redakcijoje numatoma, jog minimalus priemokos dydis labiausiai skurstantiems pensijų gavėjams bus siejamas nebe su aktualiu, šiuo metu esančiu, minimalių vartojimo poreikių dydžiu, bet su praėjusių metų. Visos šios priemokos atsiradimo esmė buvo apsaugoti sodrinės pensijos gavėjus nuo absoliutaus skurdo, išlaikant tam tikrą pajamų dydį, būtiną minimaliems poreikiams patenkinti, šiais metais tokia suma yra 345 eurai. Išmokos susiejimas su praėjusių metų dydžiu šiuos žmones įkalins skurde. Visi puikiai žinome kaip per metus išauga prekių ir paslaugų kainos“, – sako Seimo narys.

Pasak jo, jeigu siūloma pataisa bus priimta ateinančiais metais mažiausios išmokos visiškai neaugs ir liks įšaldytos šių metų lygyje, o tai reiškia, jog apie 30 tūkstančių labiausiai skurstančių visuomenės narių turės du metus iš eilės išgyventi su minimalia išmoka, kuri neatitinka ir nepadengia jų būtiniausių išgyvenimo kaštų.

„Man iš ties nesuprantamas sprendimas įšaldyti išmokas labiausiai skurstantiems, o sutaupytas lėšas skirti kitiems skurstantiems remti. Ministerijos teigimu priimamas sisteminis pakeitimas – visos kitos išmokos siejamos su praėjusių metų rodikliais, tad ir minimalią pensiją sieti su praėjusių metų minimaliu vartojimo dydžiu yra teisinga, tačiau visos kitos išmokos nėra siejamos su absoliučia skurdo riba, siekiant išlaikyti žmones virš jos. Mano vertinimu, socialinė politika, kai paimama iš skurdžiausiųjų ir atiduodama tokiems pat, yra bankrutavusi“, - teigia L. Kukuraitis.

Parlamentaro nuomone šiuo metu lygybės siekiama ne gerinant situaciją visiems šalpos pensijų gavėjams, o pabloginant padėtį tiems, kuriems ir taip smarkiai stinga lėšų oriam išgyvenimui. „Dauguma siūlomų pakeitimų yra tikrai naudingi ir reikalingi, kai kuriuos jų drauge su kolegomis teikėme dar 2021 metų pavasario sesijos metu. Smarkiai pavėluotai, tačiau valdantieji į juos atsižvelgė ir tai vertinu teigiamai. Visgi tai, kaip šių pataisų kontekste elgiamasi su skurdžiausiais ir pažeidžiamiausiais visuomenės nariais lemia, kad negaliu šių pataisų palaikyti“, - sako demokratas.

Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Linas Kukuraitis, drauge su frakcijos kolegomis teikė pataisas, kuriomis siūloma išlaikyti šiuo metu egzistuojančią sistemą ir skaičiuojant pensijas mažiausių išmokų gavėjams taikyti aktualų o ne praėjusių metų minimalių vartojimo poreikių dydį.  Iniciatoriaus teigimu toks sprendimas atneštų daugiau socialinio teisingumo ir apsaugotų žmones nuo absoliutaus skurdo. Skaičiuojama, jog valstybės biudžetui tai papildomai kainuotų apie 30 mln. eurų.

Pasidalinti: