L. Kukuraitis: amžinieji valstybės skolininkai – išankstinių pensijų gavėjai

L. Kukuraitis: amžinieji valstybės skolininkai – išankstinių pensijų gavėjai

Antradienį Seime svarstoma Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovų teikiama socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisa, kuria siekiama užtikrinti, kad išankstinę pensiją pasirinkę gyventojai galėtų gauti visą išmoką tuomet, kai iš asmens vykdomų atskaitymų suma tampa lygi visai išankstinės pensijos metu išmokėtai sumai.

„Šiuo metu valstybė su išankstinę pensiją pasirinkusiais gyventojais elgiasi kaip su amžinaisiais skolininkais – nesvarbu, kiek metų žmogus gauna sumažintą pensiją, nesvarbu, kada grąžina sumą, susidariusią per išankstinės pensijos laikotarpį, jo pensija lieka sumažinta iki gyvenimo pabaigos“, – sako pataisų iniciatorius Linas Kukuraitis.

Anot demokrato, tai ypač socialiai neteisinga situacija, kuriai išspręsti reikia tik politinės valios ir noro atkurti teisingumą. „Sodros“ duomenimis, šiuo metu išankstinę pensiją gauna apie 7500 gyventojų ir ji yra apie 25 proc. mažesnė nei vidutinė senatvės pensija šalyje, statistika rodo, kad vidutinė išankstinė pensija šiuo metu 40 proc. mažesnė už santykinio skurdo ribą šalyje.

„Sprendimas mokėti visą pensijos dydį, kai atsiskaitoma už išankstines išmokas niekaip reikšmingai nepaveiktų šalies biudžeto, nes valstybės mastu gavėjų skaičius sąlygiškai nedidelis, bet tai labai reikšmingai paveiktų tūkstančių vyresnio amžiaus gyventojų namų ūkio biudžetus ir leistų gyventi oriau“, – sako Seimo narys Linas Kukuraitis.

Socialinių reikalų ir darbo komiteto vicepirmininko manymu, išankstinės senatvės pensijos sistema savaime yra ydinga, nes, visuomenei senėjant ir ženkliai trūkstant darbo jėgos, valstybė turėtų būti suinteresuota kuo ilgiau išlaikyti žmones darbo rinkoje, o ne išleisti į pensiją anksčiau laiko.

„Mano galva, žmogaus sprendimas rinktis išankstinę pensiją yra valstybės socialinės apsaugos sistemos pralaimėjimas. Tokio pasirinkimo neturėtų būti, nes žmogui jis nuostolingas. Jo ir neprireiktų, jei, dėl įvairių priežasčių netekus darbo ar darbingumo, tinkamai suveiktų nedarbo draudimas, užimtumo skatinimo programos, netekto darbingumo, socialinės išmokos ir kitos priemonės“, – teigia parlamentaras.

Pasak Seimo nario, išankstinę pensiją paprastai renkasi pažeidžiamų socialinių grupių atstovai, dažnai turintys žemesnį išsilavinimą, dirbantys sunkų fizinį darbą, darantis neigiamą įtaką sveikatai. L. Kukuraičio teigimu, siūlomi įstatymų pakeitimai leistų atkurti socialinį teisingumą ir nebausti tų žmonių, kurie, neturėdami alternatyvų, rinkosi išankstines pensijas.

Pasidalinti: