Kęstutis Mažeika: svarbu jog sveiką ir vertingą maistą pirmiausiai gautų vaikai, ligoniai ir senjorai

Kęstutis Mažeika: svarbu jog sveiką ir vertingą maistą pirmiausiai gautų vaikai, ligoniai ir senjorai

LR Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas, demokratas Kęstutis Mažeika šią savaitę registravo Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimą, kuriuo siūloma taikyti lengvatinį, 5 procentų PVM tarifą ekologiškiems maisto produktams, kurie naudojami viešajame maitinime.

Pasak projekto iniciatoriaus, šiuo pakeitimu siekiama užtikrinti, jog sertifikuoti ir ekologiškais pripažinti produktai būtų naudojami gaminant maistą tam tikrose valstybės ir savivaldybių finansuojamose viešosiose įstaigose.

„Svarbu, jog sveiką ir vertingą maistą gautų pirmiausia vaikai, kurie lanko mokyklas ir darželius bei valgo ten paruoštą maistą.  Taip pat ligoniai ir senjorai, gaunantys maitinimą sveikatos ar socialinės globos įstaigose bei krašto apsaugos ir vidaus tarnybų darbuotojai, kurių maitinimu rūpinasi valstybė“, - sako Kęstutis Mažeika.

Parlamentaro teigimu gausybė mokslinių tyrimų patvirtina, jog ekologiški maisto produktai, be dirbtinių ir sveikatai žalingų priedų, prisideda prie mažesnės ligų rizikos ir geresnės sveikatos būklės, stiprina kognityvines funkcijas ir imunitetą. „Sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje yra ženkliai mažesnė nei Europos sąjungos vidurkis, vyrams ji siekia vos 58 metus, moterims kiek daugiau nei 62 metus. Tokią situaciją būtina keisti ir geriausia tai daryti per viešąjį maitinimą, nuo mažų dienų pratinant vaikus valgyti sveiką, ekologišką, vertingą maistą ir taip formuoti sveikatai palankius įpročius“, - sako Kaimo reikalų komiteto pirmininkas.

Parengti tokį projektą paskatino skaičiavimai, jog  didesnis ekologiško maisto suvartojimas turės naudos ne tik gyventojų sveikatai, tačiau ir prisidės  įgyvendinant Europos Sąjungos strateginius tikslus bei Lietuvos prisiimtus įsipareigojimus. „Lietuva įsipareigojusi iki 2030 metų pasiekti, jog bent 16 procentų visos dirbamos žemės būtų dirbama ekologiškai, šiuo metu šis rodiklis siekia 9 procentus. Nepavyks jo padidinti, jei vidaus rinkoje neatsiras pastovi ekologiškų žemės ūkio produktų paklausa“, - teigia Kęstutis Mažeika.

Anot demokrato kitų šalių patirtis rodo, jog nepaisant trumpalaikės neigiamos įtakos biudžeto pajamoms PVM lengvata tam tikriems maisto produktams pasiteisina ilguoju laikotarpiu. „Lengvatinius PVM maisto produktams taiko Latvija, Lenkija, Prancūzija, Vokietija, o ir kitose ES šalyse PVM vidurkis maistui yra žemesnis nei Lietuvoje. Sumažėjus šių maisto produktų kainoms padidėja jų paklausa, o tai lemia papildomas pajamas ūkininkams, ūkių plėtrą ir naujų darbo vietų kūrimąsi. Galutinis rezultatas yra teigiamas: pilnavertis ir kokybiškas maistas vaikams, ligoniams, senjorams, papildoma paskata ekologiškų ūkių plėtrai, geresnė gyventojų sveikata ir sumažėję išlaidos ligų gydymui ir kontrolei“, - apibendrindamas siūlomos iniciatyvos privalumus sakė Kęstutis Mažeika.

Pasidalinti: