
Seime įvyko Kanados ambasados bei Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Kanada grupės inicijuotas renginys, kuriame pristatytas Kanados darbinis IHRA (angl. International Holocaust Remembrance Alliance) antisemitizmo apibrėžimo vadovas, skirtas apibūdinti antisemitizmą ir padėti jį atpažinti įvairiose aplinkose. Šis vadovas yra svarbus įrankis, leidžiantis tiksliau pastebėti antisemitizmo apraiškas bei kovoti su jomis.
2019 m. Kanados vyriausybė įtraukė IHRA antisemitizmo apibrėžimą į Kanados kovos su rasizmu strategiją. Šio apibrėžimo taikymas nėra teisiškai privalomas, tačiau įprastinėje praktikoje jis padeda atpažinti antisemitines išraiškas, elgesį, ketinimus ir poveikį. Šiuo vadovu siekiama padėti Kanados gyventojams perprasti antisemitizmą ir pasiūlyti, kaip spręsti šią problemą kasdienėse situacijose.
„Kanada nėra apsaugota nuo antisemitizmo apraiškų, ir pastaraisiais metais situacija šioje srityje šalyje dramatiškai pablogėjo. IHRA apibrėžimas yra pagrindinis pasaulyje taikomas antisemitizmo apibrėžimas, sudarytas per laipsnišką demokratinį procesą, vykusį 16 metų. Šiuo vadovu siekiama padėti Kanados gyventojams ir institucijoms geriau suprasti ir kovoti su antisemitizmu,“ – sakė Kanados ambasadorė Lietuvoje Žanet Sautner (Jeanette Sautner).
„Mes tikimės, kad šis vadovas padės Lietuvai atpažinti ir spręsti antisemitizmo problemas,“ – vylėsi ambasadorė.
Jai antrino ir Seimo narė J. Rojaka, pabrėždama šio vadovo svarbą: „Net ir gilias demokratines tradicijas turinčios valstybės susiduria su antisemitizmo apraiškomis. Lietuva viena pirmųjų Europos Sąjungoje patvirtino ir ėmė taikyti IHRA rekomenduojamą antisemitizmo apibrėžimą. Tai buvo teisingas žingsnis, tačiau svarbu nesustoti ir toliau šviesti visuomenę šiuo klausimu.“
„Visuomenės ugdymas, nuostatų formavimas, taip pat konkretūs pavyzdžiai, pateikiami vadove, padės užtikrinti, jog antisemitizmas bus tiksliau atpažįstamas, su juo ir jį lydinčiu neapykantos kurstymu bus dar geriau kovojama“, – akcentavo Seimo narė.
„Kelerius paskutinius metus antisemitizmas tapo manipuliacijų įrankiu. Lietuva oficialiai patvirtino IHRA siūlomą antisemitizmo apibrėžimą dar 2018 m., ši sąvoka taip pat įtraukta į Lietuvos teisės aktus. Vis dėl to antisemitiniai pareiškimai iki šiol girdimi net ir tokiose institucijose, kaip Seimas. Neramu ir dėl to, kad daliai visuomenės tokie su žydų žeminimu ar Holokausto neigimu susiję pasisakymai atrodo suprantami ir pateisinami. Būtent toks, latentinis antisemitizmas mums kelia didžiausią nerimą. Visi turime rasti būdų su juo kovoti, kad nepasikartotų masinis žydų naikinimas“, -– įsitikinusi Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė, advokatė Faina Kukliansky.
Pristatymo renginyje dalyvavo Seimo nariai, Vyriausybės, prezidentūros, nevyriausybinių organizacijų atstovai ir kiti suinteresuoti asmenys. Diskusijų metu buvo aptartos praktinės IHRA apibrėžimo taikymo galimybės teisėsaugos, švietimo, Vyriausybės programų ir kitose srityse.