
Vasario 5 - 7 dienomis Seimo narė Jekaterina Rojaka, drauge su Laikinosios Seimo narių ryšių su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) grupės kolegomis lankosi Paryžiuje, kur vyksta tinklo plenarinis susitikimas.
Susitikimo metu parlamentarai iš viso pasaulio nagrinės aktualiausius šių dienų iššūkius: klimato kaitą, dirbtinio intelekto panaudojimą viešajame valdyme, demografines problemas.
Dalijamės Jekaterinos Rojakos pasisakymu diskusijoje apie Suaugusiųjų įgūdžius besikeičiančiame pasaulyje.
"Gerbiamieji parlamento nariai, ponios ir ponai.
Pasaulis keičiasi. Sparčiai keičiasi. Greičiau, nei dauguma iš mūsų tikėjosi. Ir net greičiau, nei manome.
Technologinė pažanga yra stulbinanti. Sakoma, kad per pastarąjį dešimtmetį pasaulis pasikeitė labiau nei per visą praėjusį šimtmetį. Apklausos rodo, kad dauguma žmonių susiduria su sunkumais bandydami prisitaikyti ir neatsilikti nuo sparčiai besikeičiančio pasaulio: beveik aštuoni iš dešimties pasaulio gyventojų (78 %) mano, kad „pasaulis man keičiasi per greitai“, o tai, žinoma, didina bendrą nerimo atmosferą. Dar daugiau su tuo susijusių iššūkių patiria vyresnio amžiaus žmonės.
Žmonėms jaučiant, kad pokyčių tempas ir intensyvumas per didelis, tampa vis sunkiau skatinti pasitikėjimą naujomis iniciatyvomis ir vyriausybe apskritai, taip pat privačiais darbdaviais.
Pokyčiai jau čia ir su sparčiai tobulėjančiomis technologijomis akivaizdu, kad turime nutiesti tiltus, kad užpildytume spragas, nes tai padėtų padidinti produktyvumą.
Produktyvumo analizė rodo, kad trečdalis atotrūkio tarp produktyviausių ir ne tokių produktyvių įmonių yra paaiškinamas „žmogiškuoju veiksniu“, t. y. tinkamais įgūdžiais tinkamoje vietoje.
Taigi, gyvenant šiuolaikinėje greitoje, informacijos valdomoje visuomenėje, kaip niekada svarbu turėti tinkamus įgūdžius tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje. Ir akivaizdu, kad persikvalifikavimas, kvalifikacijos kėlimas ir mokymasis visą gyvenimą yra labai svarbūs. Tai tarsi kasdienės higienos rutina. Daugeliui įmonių kvalifikacijos kėlimas tampa verslo imperatyvu, jis yra ir daugelio vyriausybių darbotvarkės centre.
Tikiu, kad dauguma čia atstovaujamų šalių šalių, taip pat daug dėmesio skiria perkvalifikavimui, kvalifikacijos kėlimui ir mokymuisi visą gyvenimą.
Pavyzdžiui, Lietuvoje turime daugybę programų, skirtų tokiems įgūdžių iššūkiams kaip kvalifikuotų specialistų trūkumas ir įgūdžių paklausos ir pasiūlos neatitikimas, spręsti.
Ir šių iššūkių tik daugėja, nes turime ambicijų toliau didinti aukštųjų technologijų, pažangiosios gamybos ir tokių sričių kaip IT ir biotechnologijos dalį Lietuvos ekonomikoje.
Taigi mes nuolat dirbame su įgūdžių tobulinimu ir persikvalifikavimu per aktyvias užimtumo politikos priemones, tokias specifines ir ilgalaikes programas kaip STEM stipendijos ir „Smart Skills“ instrumentas, smulkiajam ir vidutiniam verslui, siekiant paremti įmonių taikomas darbuotojų perkvalifikavimo ar kvalifikacijos kėlimo programas. Mes įgaliname vyresnio amžiaus žmones per sidabrinę ekonomiką.
Manau, kad panašios veiklos vyksta ir kitose šalyse.
Ir vis dėlto tyrimas atskleidžia stulbinančius rezultatus, kad pagrindiniai raštingumo ir skaičiavimo įgūdžiai tarp suaugusiųjų per pastarąjį dešimtmetį daugumoje EBPO šalių iš esmės sumažėjo arba nepakito. Be to, smukimas buvo dar didesnis tarp mažiau išsilavinusių suaugusiųjų, o tai dar gilina Skaitmeninę atskirtį ir sukuria papildomas problemas ateityje.
Visa tai nepaisant didelių investicijų į suaugusiųjų mokymąsi per pastarąjį dešimtmetį, todėl atrodo, kad dabartinė strategija neveikia.
Taigi mes tikrai kažką darome ne taip ir tikrai nepakankamai. Norint, kad mums pavyktų - reikia tektoninių pokyčių mūsų mąstysenoje ir elgsenoje. Revoliucijos. Turime būti atviri. Ir tikriausiai turime apsvarstyti netradicinius metodus, tokius, kaip:
- Privalomas, reguliarus įgūdžių sertifikavimas.
- 4 dienų darbo savaitė, su 5–ąja diena skirta įgūdžiams lavinti.
Turime eksperimentuoti ir ieškoti geriausios praktikos, kad išspręstume produktyvumo paradokso ir Skaitmeninės atskirties, kuri kelia vis didesnį susirūpinimą, problemas. Nes niekas neturėtų likti nuošalyje.
Tačiau visų pirma turime grįžti prie esmės, prie pagrindų ir juos stiprinti. Ir tada turėtume pasiekti, kad „geresnė politika geresniam gyvenimui“ iš tikrųjų veiktų.
Ačiū"