
Vasario 16 – 18 dienomis Briuselyje vyko „Europos parlamento 2025“ savaitė, kur susitiko visų Europos Sąjungos šalių nacionalinių parlamentų atstovai. Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos atstovai, dalyvavę konferencijoje, sako, jog nors buvo planuota diskutuoti apie ekonomiką ir ES konkurencingumą, diskusijos natūraliai krypo į geopolitinio stabilumo bei saugumo temas.
„Europos Tarybai pirmininkaujančios Lenkijos Seimo pirmininkas Šymonas Holovnia (Szymon Holownia) susirinkusiems parlamentų atstovams pasakė iš tiesų stiprią kalbą pabrėždamas, jog niekas negali nurodinėti kas gali ar negali priklausyti NATO. Išgirdome kvietimą investuoti daugiau į savo šalių ekonomiką, nes šiuo metu 75 procentai Europos gynybos pirkimų vyksta iš kitų šalių, tai turi keistis“, - sako Seimo Europos reikalų komiteto vicepirmininkas Tomas Tomilinas.
Anot demokrato Lenkija rodo būtent tokią lyderystę, kuri šiuo metu labai reikalinga Europos Sąjungai ir itin svarbi Baltijos šalims. „Visiškai pritariu Lenkijos Seimo pirmininko išsakytoms mintims, geopolitinė situacija sudėtinga, jos akivaizdoje turime atidėti į šalį skirtumus tarp kairiųjų ir dešiniųjų ir veikti kaip europiečiai, kuriems svarbiausia žmogus, bendros vertybės, demokratija. Turime aiškiai įvardinti kas išskiria europiečius iš kitų: mes aukštinam ne tik konkurenciją ar žiurkių lenktynes, bet ir gebėjimą bendradarbiauti“, - sako Tomas Tomilinas.
Pasak jo, Lenkijos Seimo vadovas kviečia nustoti neryžtingai trypčioti ir pagrįstai teigia, kad kol kas baimė išprovokuoti radikalus ir marginalus savo šalyse paralyžiuoja šalių narių atstovų sprendimų priėmimą Briuselyje. „Pasisakydamas Briuselyje kalbėjau, kad tokios krizės, kurią turime dabar, akivaizdoje privalome nedelsiant pradėti diskusiją apie rimtus pokyčius Europos Sąjungos valdysenoje. Tai būtina tam, kad būtų galima priimti sprendimus nedelsiant, sukurti finansinius šaltinius, tame tarpe ir galimus tiesioginius ES mokesčius, bendros gynybos instrumentams kurti“,- įžvalgomis dalijasi Europos komiteto vicepirmininkas.
Pasak demokratų Briuselyje jaučiama, jog Miunchene prezidento D. Trumpo komandos išsakytos mintys išjudino Europos politikus ir tapo postūmiu reikšti vieningą ir tvirtą atsaką. Šalia aptartų Lenkijos Seimo pirmininko Šymono Holovnia (Szymon Holownia) pasisakymų europietišką tapatybę ir jos svarbą savo kreipimesi į susirinkusius parlamentų atstovus pabrėžė ir Europos parlamento pirmininkė Roberta Metzola.
„Akivaizdu, kad tam tikros ES darbotvarkės slenkasi į antrąjį planą, tačiau ekonomikos, socialinė, aplinkosaugos ir gynybos politikos, jeigu parengtos taikliai, gali sinergizuotis ir sukurti vertę visoms šalims“, - sako konferencijoje dalyvaujantis Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Linas Kukuraitis.
Demokrato teigimu itin svarbu, kad net susiduriant su geopolitiniu nestabilumu socialinė politika ir socialinis gyventojų saugumas išlieka prioritetinėmis sritimis. „Gynybos ir socialinės politikos finansavimo priešinimas yra atmetamas europiniu lygmeniu, tas pats turi būti daroma ir Lietuvoje. Gyventojai turi žinoti, jog dedame pastangas ieškodami tvarių finansavimo šaltinių ir gynyba nebus stiprinama socialinės apsaugos sistemos sąskaita“, - akcentuoja Linas Kukuraitis.
Konferencijoje dalyvaujantys Seimo nariai teigia, jog būtina ieškoti būdų, kurie paspartintų sprendimų priėmimą Europos Sąjungos mastu ir leistų greičiau reaguoti į besikeičiančią situaciją. „Tikrai matome, jog derinti nacionalines šalių ir bendrą Europos Sąjungos poziciją užtrunka, visgi, privalome veikti ryžtingai ir susigrąžinti kitiems išdalintą atsakomybę už tai kaip ir kokia Europa egzistuos toliau. Tai kas dabar vyksta yra nemalonus, bet, tikiuosi, būtinas spyris, kuris išjudins procesus. Einame teisinga kryptimi“, - teigia Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas.
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas Algirdas Butkevičius savo kalboje pabrėžė, kad ES turi veikti greitai ir strategiškai, jei nori išlaikyti lyderystę pasaulyje. „Turime sutelkti išteklius į mokslinius tyrimus, skaitmenizaciją ir žaliąsias technologijas. Taip pat būtina naikinti kliūtis bendrojoje rinkoje, mažinti perteklinį reglamentavimą ir užtikrinti, kad ES pramonė, ypač gynybos sektorius, taptų stipresnė ir atsparesnė“, - kreipdamasis į ES šalių parlamentarus akcentavo Seimo narys.
Pasak Algirdo Butkevičiaus diskusijos apie būtinybę investuoti į inovacijas, stiprinti bendrą rinką ir remti Europos šalių gynybos sektorių vyksta suvokiant, jog Jungtinės Valstijos ir Kinija jau dabar deda didžiules pastangas technologijų ir pramonės srityse, todėl Europa negali sau leisti delsti.
„Svarbiausia – ne tik ambicingi tikslai, bet ir ryžtingas jų įgyvendinimas. Tik susivieniję galime užtikrinti stipresnę, konkurencingą ir inovatyvią Europą“, - po dalyvavo Europos Parlamento savaitėje apibendrino parlamentaras.
Pirmąkart Tarpparlamentinė Europos Sąjungos stabilumo, ekonomikos koordinavimo ir valdysenos konferencija surengta Seime pirmojo Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai 2013 m. antrąjį pusmetį metu. Dvyliktus metus vykstantis renginys neprarado savo aktualumo – priešingai, yra vienas iš bendradarbiavimo stiprinimo ir politikų ryšių kūrimo formatų, ypač aktualių šiuo laiku.