Demokratų teikiami įstatymų projektai užkirs kelią nepatikimiems tiekėjams dalyvauti viešuosiuose pirkimuose

Demokratų teikiami įstatymų projektai užkirs kelią nepatikimiems tiekėjams dalyvauti viešuosiuose pirkimuose

Seime po pateikimo pritarta Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime atstovo Vytauto Bako teikiamiems dviem įstatymų pakeitimo projektams – Viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, bei Viešųjų pirkimų įstatymo.

Įstatymų pakeitimų projektus teikiantis V. Bakas pažymi, kad viešieji pirkimai yra ta sritis, kurioje yra viena didžiausių korupcijos rizikų.

„Dėl korupcijos viešuosiuose pirkimuose ribojama konkurencija, nukenčia kokybė, kaina, valstybės reputacija ir, pagaliau, nacionalinio saugumo interesai. Tuo pačiu skatinamas teisinis nihilizmas bei nepasitikėjimas valdžios institucijomis“, – teigia V. Bakas.

Pasak parlamentaro, projektai parengti siekiant eliminuoti ne tik tiekėjus, kurie veikia priešingai nacionaliniams saugumo interesams, tačiau taip pat ir patronuojančias ar patronuojamas įmones, kurios gali veikti tiesiogiai viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančius tiekėjus.

Be to, Seimo nario teigimu, siekiama sudaryti galimybes viešuosiuose pirkimuose perkančiosioms organizacijoms eliminuoti iš viešųjų pirkimų tuos tiekėjus, kuriuose vadovaujantieji asmenys turi reputacijos trūkumų, pavyzdžiui, buvo atleisti už šiurkščius tarnybinius pažeidimus, sulaužę priesaiką ir panašiai. Taip pat įvykdę veikas, numatytas Baudžiamojo kodekso skyriuje „Nusikaltimai ir baudžiamieji nusižengimai valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams“ – kyšininkavimą, prekybą poveikiu, papirkimą, piktnaudžiavimą. Ir dar tada, kai jų veiksmais buvo padaryta žala valstybei.

Seimo narys, Antikorupcijos komisijos pirmininkas Algirdas Stončaitis pritaria, kad būtina stiprinti viešųjų pirkimų teisinį reguliavimą.

„Per laikotarpį, kai einu Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pareigas, didžioji dalis komisijos tyrimų buvo siejami su neskaidriai atliktais viešaisiais pirkimais. Tai atvejai, kai viešuosiuose pirkimuose buvo ribojama konkurencija arba  kai pirkimuose dalyvaudavo su pirkimo iniciatoriais susiję asmenys, arba į viešumą iškildavo faktai apie kitus viešųjų pirkimų procedūrų organizavimo pažeidimus“, – pažymi frakcijos atstovas A. Stončaitis.

Parlamentarai nurodo, kad šiuo metu yra susiformavusi ydinga praktika, kai tiekėjai, įrašyti į nepatikimų tiekėjų sąrašus, įsteigia naują juridinį asmenį, vykdantį analogišką veiklą, ir taip toliau dalyvauja viešuosiuose pirkimuose, išvengdami atsakomybės už Viešųjų pirkimų įstatymo ar ankstesnių viešųjų pirkimų sutarčių pažeidimus.

Vienas iš žinomiausių tokių atvejų – „auksinių šaukštų“ skandalas, kai Viešųjų pirkimų tarnyba 2016 m. paskelbė, kad įvairius virtuvės įrankius kariuomenė pirko aštuonis kartus brangiau nei rinkoje, o iškilus į viešumą šiam ir kitiems faktams, įmonė įsteigė naują juridinį asmenį ir toliau dalyvavo viešuosiuose pirkimuose. Įvykiai sukėlė didžiulį visuomenės pasipiktinimą ir padarė didžiulę reputacinę žalą.

Įstatymų pakeitimais siekiama išgryninti ypač jautrius viešuosius pirkimus gynybos ir saugumo srityje, atsižvelgiant į sudėtingą  Lietuvos geopolitinę situaciją bei kylančias grėsmes nacionaliniam saugumui, nurodoma įstatymų projektų aiškinamajame rašte.

Seimo narių teigimu, įstatymo projekto nuostatos sudarys prielaidas eliminuoti keliančius grėsmę nacionaliniam saugumui tiekėjus ir juos patronuojančias įmones, subrangovus iš viešųjų pirkimų procedūrų ir užtikrins skaidresnį bei labiau apsaugantį mechanizmą viešuosiuose pirkimuose. Be to, aiškesnis reglamentavimas sumažins prielaidas atsirasti korupcijai ir užtikrins nacionalinio saugumo interesus.

Pasidalinti: