Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime atstovas Kęstutis Mažeika trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje žėrė kritiką Vyriausybei, kad ši nesugeba efektyviai šildymui panaudoti biokurą. Pasak parlamentaro, norimų rezultatų bus galima tikėtis tik kitais metais, malkinės medienos kainos taip pat nekris.
„Apmaudu, kad centrinio šildymo neturintiems ir malkomis ar kitu kietuoju kuru besišildantiesiems jokios lengvatos iš valdančiųjų nėra. Demokratų frakcija ne kartą siūlė pritaikyti kompensaciją įvairioms kuro rūšims, ne tik vienai. Tačiau ir toliau, kai malkinės medienos kaina pakilo iki penkių kartų, Aplinkos ministerija ir Vyriausybė jokios pagalbos nesuteikia, problema tik gilėja“, – pabrėžia K. Mažeika.
Pasak parlamentaro, nors Seimas patvirtino nulinį PVM tarifą centriniam šildymui bei kelią skinasi „Vilniaus projektas“ vėl deginti mazutą, liūdniausia yra tai, kad sprendžiama tik pusės žmonių problemos, nes kiti neturi galimybės pasinaudoti Vyriausybės bei Seimo malone.
Be to, K. Mažeikos teigimu, Vyriausybės narių neatsakingi pareiškimai apie pigesnio biokuro pateikimą rinkai neatitinka tikrovės.
„Rugpjūčio pabaigoje Vyriausybė pavedė Valstybinių miškų urėdijai 2022–2024 m. laikotarpiu iš 20 proc. bendro žaliavinės medienos kiekio gaminti ir parduoti biokurą biržoje. Tačiau žaliavos nepadaugėjo ir viskas, ką iki šiol urėdija aukcionuose parduodavo kaip žaliavą, būdavo nuperkama akimirksniu. Be to, šiandien urėdija neturi nei miško atliekų smulkintuvų, nei kitokios reikalingos technikos. Vertinant viešųjų pirkimų procedūras ir gremėzdišką biurokratiją Vyriausybės nustatyta „skubos tvarka“ greičiausiai bus įgyvendinta tik po metų“, – pratęsė K. Mažeika.
Jo nuomone, Aplinkos ministerija vietoj pavedimo Valstybinių miškų urėdijai imtis biokuro gamybos, turėtų ieškoti greitesnių sprendimų ir sudaryti sąlygas paruošti kuo daugiau malkinės medienos bei žaliųjų atliekų.
„Vertinant sudėtingą situaciją energetikoje siūlome valdantiesiems imtis realių priemonių – uždrausti žaliavinės medienos eksportą, didinti žaliavos (šakos, kelmai, pjovimo liekanos ir kt.) kiekį valant išvartas, krūmynus iš valstybėje esamų 134 tūkst. hektarų rezervinių miškų, atsodinti produktyvių miškų, aktyviau įtraukti privačių miškų savininkus, ūkininkus, seniūnijas, savivaldybėms peržiūrint griovių valymo projektus“, – apie šildymo kainas mažinančius siūlymus pasitelkiant biokurą kalbėjo K. Mažeika.
Dar praėjusią savaitę Seimo opozicinės frakcijos pateikė 17 įstatymų projektų, skirtų mažinti energetinės krizės ir augančių kainų pasekmes Lietuvoje. Tačiau valdančiųjų balsai lėmė, kad Seime daugumai jų nebuvo pritarta.