Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ siūlo skirti nemokamą maitinimą dar 26 tūkst. Lietuvos vaikų

Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ siūlo skirti nemokamą maitinimą dar 26 tūkst. Lietuvos vaikų

Šiandien Seimas svarstys Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių iniciatyvą plėsti nemokamą maitinimą gaunančių vaikų skaičių, įtraukiant ir trečios klasės mokinius. Šiuo metu, nepaisant tėvų pajamų, nemokamus pietus mokykloje gauna paruošiamosios, pirmos ir antros klasės mokiniai. Nemokamas maitinimas pradinių klasių mokiniams Lietuvoje pradėtas įvedinėti nuo 2020 metų keliais etapais.

„Vyriausybės pateiktame valstybės biudžete lėšos nemokamam vaikų maitinimui „užšaldomos“ ties antra klase, programos neplanuojama plėsti. Mano manymu, tai klaida. Pasauliniai tyrimai rodo, kad ši priemonė turi reikšmingą įtaką vaikų edukacijai ir didesnėms pajamoms jų visą gyvenimą. Lietuvoje atlikus bandomųjų mokyklų, kuriose maitinimą gauna visi pradinukai, analizę matyti, kad priemonė vertinama teigiamai, tai didelė pagalba šeimai, investicija į vaiko sveikatą, todėl nematau priežasčių apsiriboti tik keliomis klasėmis, palaipsniui neįtraukiant visų pradinių klasių mokinių“, – sako vienas projekto iniciatorių Seimo narys Linas Kukuraitis.

Jo teigimu, nemokamas maitinimas turi keletą privalumų: pirmiausia skiriant maitinimą visiems išvengiama skurdesnių šeimų vaikų stigmatizavimo, visi valgo kartu, stiprinamas bendruomeniškumas, ugdomi vaikų sveikos mitybos įgūdžiai, užtikrinama tinkama mityba dienos metu, priemonė taikliai ir tikslingai mažina vaikų skurdą. Be to, anot L. Kukuraičio, tokia parama šeimoms yra ne tik finansinė parama, bet ir investicija į vaikų sveikatą, reikiamus įgūdžius.

„Tai sąlyginai pigi, bet labai efektyvi priemonė. Skirti nemokamą maitinimą visiems trečiokams biudžetui kainuotų papildomai 3 mln. eurų, ir tai tikrai nėra didelė suma lyginant su lėšomis, skiriamomis kitiems, šiuo metu aktualiems, reikalams finansuoti“, – sako L. Kukuraitis.

Pasak kito Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovo Tomo Tomilino, stabdyti šią priemonę dabar yra netikslinga, mat būsimi trečiokai auga su valstybės skirta parama, tad geresnių sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymo būtų galima pasiekti ją nuosekliai tęsiant. Taip pat programos tęstinumas padėtų spręsti pandemijos pasekmes bei didintų pasitikėjimą valstybe ir socialinės paramos sistema.

„Idealiu atveju neturėtume ties čia sustoti. Būtų teisinga, kad nemokamą maitinimą gautų visi Lietuvos pradinukai, dabar trečiokai, vėliau – ir ketvirtokai. Skiriant nemokamą maistą vaikams, priklausomai nuo tėvų pajamų, formuojasi stigma. Ir tėvai, ir vaikai nenori būti identifikuojami kaip „remtini“, tad parama tiesiog nepasinaudoja“, – teigia vienas iš projekto iniciatorių T. Tomilinas.

Iniciatoriai skaičiuoja, kad priėmus įstatymo pataisas nemokamą maitinimą mokyklose papildomai gautų 26 tūkst. mokinių.

 

Pasidalinti: