Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ siūlo grįžti prie nemokamo maitinimo visiems pradinukams iniciatyvos

Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ siūlo grįžti prie nemokamo maitinimo visiems pradinukams iniciatyvos

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai pavasario sesijos metu pakartotiniam svarstymui teiks iniciatyvą plėsti nemokamą maitinimą gaunančių vaikų skaičių, įtraukiant trečios, o po pereinamojo laikotarpio ir ketvirtos, klasės mokinius. Pagal esamą tvarką nepaisant tėvų pajamų, nemokamus pietus mokykloje gauna paruošiamosios, pirmos ir antros klasės mokiniai. Nemokamas maitinimas pradinių klasių mokiniams Lietuvoje pradėtas įvedinėti nuo 2020 metų keliais etapais, tačiau šios kadencijos metu gavėjų rato nuspręsta nebeplėsti.

„Praėję metai buvo kupini krizių ir iššūkių, apklausos rodo, jog žmonės patiria didžiulį nerimą negalėdami planuoti savo išlaidų, nežinodami, ar augančios infliacijos, maisto kainų šuolio, energetinių išlaidų didėjimo kontekste bus pajėgūs užtikrinti būtiniausius savo poreikius, tame tarpe ir kokybišką vaikų maitinimą mokykloje” - sako vienas pakeitimų iniciatorių, Seimo narys Linas Kukuraitis.

Pasak jo, praėjusios kadencijos metu buvo planuojama, kad palaipsniui nemokamas maitinimas, nepaisant šeimos pajamų, bus įvestas visiems pradinukams, tačiau dabartinė Vyriausybė iniciatyvą sustabdė ties antra klase. “Esu įsitikinęs, jog toks sprendimas buvo klaida, nemokamas visų pradinukų maitinimas turi daugybę pliusų: sumažina finansinę naštą šeimoms, skatina sveikos mitybos įpročių formąvimąsi, užkardo stigmos, dėl nemokamo maitinimo, kaip šeimos skurdo ženklo, atsiradimą, kuria bendro valgymo ir bendravimo tarp vaikų kultūrą” - sako parlamentaras. Jo teigimu, mokyklų, šeimų, specialistų atsiliepimai apie visuotinį nemokamą maitinimą yra teigiami, tad valdančiųjų sprendimas tokią pagalbą apriboti sunkiai suprantamas ir pateisinamas.

Lino Kukuraičio teigimu, nemokamas visų pradinukų maitinimas yra efektyvi ir sąlyginai pigi pagalbos šeimoms priemonė. “Valstybė tikrai gali skirti pinigų vaikų maistui, reikalinga papildoma suma yra palyginti nedidelė ir tikrai pakeliama biudžetui, man atrodo, jog tai ne tiek pinigų, kiek požiūrio klausimas. Ar mums svarbūs šeimų patiriami iššūkiai? Ar manome, jog tinkamas maistas augančiam vaikui yra valstybės prioritetas?” - klausia pataisų iniciatorius.

Pasak kito Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovo Tomo Tomilino, stabdant šią priemonę ties antra klase, prarandamas įdirbis, kuris jau buvo pasiektas sveikos gyvensenos, bendruomeniškumo formavimo, socialinės paramos stigmatizavimo mažinimo srityse, atsakingo maisto vartojimo skatinime.

„Man atrodo, jog ši parama yra tikrosios šeimai palankios politikos pavyzdys. Švedijoje vaikai nemokamai maitinami kol baigia mokyklą, nors tėvai ten gerokai turtingesni. Prisidėdami prie kasdienio, nemokamo, šilto, kokybiško maisto vaikams mes kartu mažiname finansinį tėvų nerimą tokiu sunkiu laiku, dalinamės su jais atsakomybę už vaikų gerovę ir sveikatą, tai paprastas, praktiškas ir suprantamas būdas valstybei parodyti rūpestį vaikais ir juos auginančiais tėvais. Kartu su nemokamu maitinimu svarbu tęsti ir švediško stalo projektą mokyklose, kuris mažina maisto švaistymą ir formuoja tinkamus socialinius įpročius” - teigia Tomas Tomilinas.

Iniciatoriai skaičiuoja, kad priėmus įstatymo pataisas šiais metais nemokamą maitinimą mokyklose papildomai gautų 25 tūkst. trečiokų, o nuo 2024 metų panašus skaičius ketvirtokų. Papildomai biudžetui šiais metais tai kainuotų apie 5 milijonus eurų, ateinančių metų maitinimo kaštai priklausytų nuo maisto ir energetikos kaštų, tačiau papildoma suma turėtų išlikti panaši.

 

Pasidalinti: