Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ Seimo rudens sesiją pradeda su daugiau kaip 50 įstatymų projektų, seniūnu tapo Lukas Savickas

Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ Seimo rudens sesiją pradeda su daugiau kaip 50 įstatymų projektų, seniūnu tapo Lukas Savickas

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcija į Seimo rudens sesijos darbotvarkę siūlys įtraukti svarstymus dėl daugiau kaip 50 įstatymų pataisų. Parlamentarai sieks skubiai spręsti kritinę situaciją elektros ir šildymo rinkose, gerinti žmonių ekonominę ir socialinę padėtį, tobulinti Darbo kodeksą ir valstybės tarnybos reformą, įteisinti tarėjų institutą Lietuvos teismuose. Be to, frakcija išsirinko ir naują seniūną, kuriuo tapo parlamentaras, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko pavaduotojas Lukas Savickas.

„Vyriausybės neveiksnumas privedė prie kritinės situacijos energetikos srityje. Artėjančios žiemos su didžiuliu nerimu laukia tiek gyventojai, tiek ir verslas. Todėl esame numatę konkrečias skubios pagalbos priemones ir jas siūlysime Seimui tvirtinti. Viena iš jų – ne tik šildymo, bet ir elektros išlaidų kompensacijas laikinus finansinius sunkumus patiriančioms šeimoms ir verslams, jei jų sąskaitos už elektrą viršija 10 proc. išlaidų“, – teigia naujasis frakcijos seniūnas Lukas Savickas.

Dėl Vyriausybės planų energijos taupymą perkelti ant gyventojų pečių, siūlant jiems dirbti iš namų, Seimo narys, Antikorupcijos komisijos pirmininkas Algirdas Stončaitis inicijuoja Darbo kodekso pakeitimą, kuriuo nustatoma pareiga visais atvejais susitarus dėl nuotolinio darbo namuose kompensuoti už darbuotojų padidėjusias išlaidas elektros energijai, šildymui bei vandeniui. Taip pat planuojama svarstyti ir teikti atitinkamų įstatymų pataisas sudarant galimybę darbuotojams bent dalį sumokėtos sumos susimažinti savo apmokestinamas pajamas, kai jie nuotoliniui darbui namuose įsigyja baldus, kompiuterinę įranga ar kitas ryšio priemones.

Taip pat frakcija teiks siūlymą jau nuo spalio pradžios iki pat 2023 m. gegužės 1 d. nustatyti 9 proc. lengvatinį PVM tarifą visiems buitiniams vartotojams, o ne atskiroms jų grupėms, tiekiamai elektros energijai.

Atsižvelgiant į tai, Seimo demokratai teiks Piniginės socialinės paramos, Elektros energijos įstatymo, Atsinaujinančių energijos išteklių plėtros, Pridėtinės vertės mokesčio įstatymų, Darbo kodekso pataisas.

Frakcijos atstovai taip pat siūlys įvesti kvotas neįgaliųjų įdarbinimui viešajam sektoriuje, keičiant Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymą ir taip siekiant suteikti didesnę galimybę neįgaliesiems asmenims įsidarbinti. Parlamentarų teigimu, šiuo metu tokių kvotų apskritai nėra, o Vyriausybės planuojama neįgalumo nustatymo reforma neatneš reikiamo proveržio.

Parlamentarai teiks ir Švietimo įstatymo 9 straipsnio papildymą, kuriuo siekiama apibrėžti visos dienos mokyklos veiklos organizavimo vietą Lietuvos švietimo sistemoje, remiantis jos modelių išbandymo bei kitų Europos Sąjungos valstybių patirties analize. Be to, demokratai siūlys plėsti nemokamą maitinimą mokyklose trečiokams, tęsiant praeitos Vyriausybės sprendimus dėl pradinukų sveiko maitinimosi įpročių skatinimo ir skurdo mažinimo.

Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ telks dėmesį į dabartinės Vyriausybės rudens sesijoje planuojamą valstybės tarnybos reformą, ginant valstybės tarnautojų teisę į socialinės garantijas.

Numatyta teikti ir daugiau Darbo kodekso pataisų.

„Akivaizdu, kad praėjus penkeriems metams po esminių Darbo kodekso pakeitimų, laikas imtis darbo teisės tobulinimo, pavyzdžiui, stiprinti darbuotojų atstovavimą ir profsąjunginės veiklos apsaugą, palengvinti streiko teisę. Būtini suminės darbo laiko apskaitos pokyčiai, suteikiant daugiau poilsio tokių profesijų, kaip vairuotojai, atstovams“, – sako Seimo narys, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas.

Seimui bus siūloma svarstyti Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo projektą, kuriuo siekiama suteikti savivaldybių taryboms teisę netaikyti Nekilnojamojo turto mokesčio įstatyme numatytų lengvatų, kai pagal nustatytą tvarką nekilnojamasis turtas yra pripažintas apleistu ar neprižiūrimu.

Pakartotinai bus teikiami Seimui išankstinės pensijos sistemos pakeitimus, kurie leis gauti didesnes senatvės pensijas išankstinių pensijų gavėjams.

Parlamentarai kvies Seimą grįžti ir prie Konstitucijos 48 ir 109 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto, numatančio tarėjų instituto įteisinimo Lietuvos teismuose.

Be to, Demokratai sieks didinti parlamento vaidmenį ekstremalios situacijos metu, priešinsis bandymui atšaukti Darbo kodekso galiojimą per nepaprastą ar ekstremaliąją padėtį.

Taip pat parlamentarai siūlys keisti vienišų žmonių palaikų laidojimo įstatymą, numatant papildomas garantijas vienišiems žmonėms.

Šeštadienį demokratai išsirinko ir frakcijos seniūno pavaduotojus. Jais tapo parlamentarai Laima Nagienė ir Algirdas Butkevičius.

Vieną didžiausių opozicijos frakcijų – Demokratų frakciją „Vardan Lietuvos“ – sudaro 16 Seimo narių. Be jau minėtų seniūno ir jo pavaduotojų, joje yra Vytautas Bakas, Zigmantas Balčytis, Rima Baškienė, Domas Griškevičius, Linas Kukuraitis, Kęstutis Mažeika, Rūta Miliūtė, Laima Mogenienė, Saulius Skvernelis, Algirdas Stončaitis, Zenonas Streikus, prof. habil dr. Vilija Targamadzė  ir Tomas Tomilinas.

 

Pasidalinti: