Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ kviečia visuomenę netoleruoti korupcijos apraiškų

Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ kviečia visuomenę netoleruoti korupcijos apraiškų

Ketvirtadienį visam pasauliui minint Tarptautinę antikorupcijos dieną, Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovai pažymi, kad Lietuvoje dar turime didinti visuomenės sąmoningumą ir skatinti kuo daugiau žmonių bei institucijų užkirsti kelią korupcijos apraiškoms ir nesąžiningam elgesiui, iškreipiančių socialinį teisingumą, stabdančių ekonomikos augimą, keliančių pavojų valstybės valdymui, įvairių valstybinių institucijų stabilumui ir visuomenės moralei.

Seimo Antikorupcijos pirmininko Algirdo Stončaičio teigimu, kad kyšininkavimas gali pasireikšti įvairiomis formomis, įskaitant ir grynųjų pinigų perdavimą, vertingas dovanas, kelionių, pramogų apmokėjimą, karjeros galimybių suteikimą ir (ar) žadėjimą, taip pat vertingos, komerciškai svarbios informacijos nutekinimu ir kitokiais atvejais.

„Šiandien turime atkreipti visuomenės dėmesį į korupciją, kaip vieną pavojingiausių socialinių reiškinių, keliančių grėsmę žmogaus teisėms, demokratijai ir teisinei valstybei. Tik netoleruodami korupcijos apraiškas galėsime jas sumažinti viešajame ir privačiame sektoriuose. Visi turime atminti, kad už neteisėtą atlygį yra numatyta griežta atsakomybė ir duodančiam, ir jį imančiam. Net pažadas, susitarimas, provokavimas, reikalavimas, siūlymas priimti kyšį ar toks tarpininkavimas jau yra laikomas nusikaltimu“, – akcentuoja A. Stončaitis.

Parlamentaras primena, kad šie metai Lietuvai reikšmingi tuo, jog Seimas priėmė nuo 2022 metų įsigaliosiantį naujos redakcijos Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymą, numatantį dar daugiau korupcijai atsparios aplinkos kūrimo priemonių.

Seimo Antikorupcijos komisijos narys, Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Vytautas Bakas pažymi, kad Pasaulio banko duomenimis, korupcija yra didžiausia kliūtis bet kurios šalies ekonominei ir socialinei plėtrai.

„Deja, Lietuvos pozicija Europoje, vertinant korupcijos paplitimą, yra žemesnė, nei Europos Sąjungos vidurkis. Lietuva įvertinta 60 balų, kai vidurkis yra 66. Pavertus balus praradimais Lietuvos visuomenei, šie, kai kurių tyrimų duomenimis, gali siekti iki 4 mld. eurų kasmet. Labiausiai korupcijos pažeistomis sritimis, tyrimų duomenimis, yra: sveikatos apsauga, įstatymų leidyba, teisingumo arba teismų sistema. Esame vidutiniokai pagal korupcijos riziką gynybos srityje, čia pernelyg didelė pirkimų dalis yra įslaptinama ir taip, dangstantis nacionalinio saugumo interesais, paliekamos landos korupcijai krašto apsaugos sistemoje“, – sako V. Bakas.

 Reikalingas griežtas atsakas korupcijai

 Parlamentaro V. Bako teigimu, korupcija kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, ji trukdo valstybės ekonominiam proveržiui, tai viena pagrindinių skurdo ir atskirties bei nekokybiškų viešųjų paslaugų priežasčių, o korupcinėmis schemomis daromas poveikis politinei sistemai ir tai kelia grėsmę šalies saugumui.

„2016 metais ėmėmės beprecedenčių kovos su stambiąja korupcija priemonių – parengtas ir priimtas Civilinio turto konfiskavimo įstatymas, kuris leidžia persekioti, surasti ir paimti turtą, įgytą iš korupcijos. Įteisinta analitinė žvalgyba, kuri mūsų teisėsaugai leidžia kovoti ne tik su pasekmėmis, bet ir priežastimis – analizuoti labiausiai pažeidžiamas sritis. Sugriežtinta atsakomybė už stambius korupcinius nusikaltimus, numatant vietoje buvusių itin menkų baudų realias laisvės atėmimo bausmes“, – pažymi V. Bakas.

Griežtas atsakas korupcijai, pasak Seimo nario, yra esminė šalies bei jos žmonių klestėjimo ir saugumo sąlyga, todėl kartu su Demokratų frakcijos kolegomis parlamentaras inicijuoja siūlymus, kurie leistų sustabdyti mūsų šalies praradimus ir raginu Vyriausybę sugrąžinti realią antikorupcinę darbotvarkę.

„Pavyzdžiui, Civilinio turto konfiskavimo įstatymui teikiu siūlymą, kad daugiau valstybės tarnybų galėtų užsiimti būtent nusikalstamu būdu įgyto turto konfiskavimu – be policijos, Finansinių tyrimų tarnybos siūlau dar įtraukti Specialiųjų tyrimų tarnybą, muitinę, Valstybės sienos apsaugos tarnybą“, – teigia V. Bakas.

 Pokyčiai turi atsirasti ir teismuose

 Jo nuomone, tam, kad atsirastų drąsa skirti įstatymu jau numatytas dideles baudas ir net laisvės atėmimą stambios korupcijos dalyviams, Lietuvos teismuose turi įvykti pokyčių.

„Manau, kad teismams atsikratyti etikečių, jog jie, nagrinėjant bylas, neretai veikiami įtakingų, turtingų proceso dalyvių, padėtų Tarėjų instituto įvedimas, teismų veiklos skaidrinimo ir savivaldos stiprinimo, skaidrios teisėjų atrankos. Svarbu apsaugoti apie korupciją pranešančius asmenis, esu pateikęs siūlymą, kad teisinių paslaugų išlaidos įtakingų grupuočių persekiojamiems pareigūnams, pranešėjams būtų kompensuotos“, – įžvalgomis dalijasi V. Bakas.

Seimo narys pažymi, kad būtina ryžtis susigrąžinti praradimus ir pasiekti, kad bylos nestrigtų teismuose, kad padariusiems sunkius korupcinius nusikaltimus būtų taikoma griežta teisinė atsakomybė, ypač tais atvejais, kai korupcinius nusikaltimus daro žmonės, kuriems suteikta teisė veikti valstybės vardu.

 

Pasidalinti: