Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“: „Achemos“ vadovybė griauna Lietuvos socialinio dialogo reputaciją

Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“: „Achemos“ vadovybė griauna Lietuvos socialinio dialogo reputaciją

Seimo Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos” kvies profesinių sąjungų ir verslo asociacijų atstovus į pasitarimą dėl Jonavos gamykloje „Achema vykstančio streiko ir su juo susijusių pasekmių Lietuvos socialinio dialogo procesui.   

Pasak Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvosnario Tomo Tomilino, dalyvavimas profesinių sąjungų veikloje ir streikų laisvė yra Konstitucijos garantuojamos piliečių teisės. Parlamentaro teigimu, daug metų Lietuvoje kalbama apie socialinį dialogą kaip alternatyvą streikui, tačiau panašu, kad Europos Sąjungos ir mūsų valstybės investicijos į socialinio dialogo kultūros kūrimą buvo daromos veltui. 

„Mums labai liūdna girdėti, kad viena didžiausių Lietuvos strateginių įmonių, turinti ilgametę efektyvaus socialinio dialogo praktiką, stiprią profsąjungą, traukiasi iš socialiai atsakingų įmonių klubo ir naikina kolektyvinius santykius, užsimezgusius dar Bronislovo Lubio laikais“, – sako Seimo narys T. Tomilinas.

Anot jo, demokratų frakciją, kaip ir visą Lietuvą tiesiog šokiravo „Achemos“ vadovo pareiškimai apie tai, kad darbuotojus turi tenkinti žodiniai susitarimai ir strateginė pramonės įmonė ketina griauti ilgalaikius kolektyvinius santykius, atmesdama kolektyvinės sutarties pasirašymą kaip susitarimo galimybę.

Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvosatstovo Vytauto Bako teigimu, darbuotojų bauginimas, psichologinis spaudimas ir persekiojimas yra nesuderinami su šiuolaikine lyderyste, daro žalą visų pirma pačių verslo savininkų reputacijai. Politikas atkreipia dėmesį įmonės reikšmę visam regionui bei ragina įmonės savininkus, vadovus ir darbuotojus sėstis prie derybų stalo ir tartis, kaip bendroms jėgomis kurti vertę įmonei, jos darbuotojams, savininkams, regionui ir valstybei.

„Verslo sėkmė neatsiejama nuo socialinės atsakomybės, pozityvios organizacinės kultūros – pagarbos darbuotojams, tinkamos motyvacijos ir įtraukimo į įmonės veiklą“, – pažymi parlamentaras V. Bakas.

Frakcijos narių teigimu, labai svarbus šioje situacijoje, yra Lietuvos pramonininkų konfederacijos vaidmuo – jie negali tiesiog imtis aklai ginti savo narę, taip nuvertindami visos verslo bendruomenės daugybę metų dėtas pastangas socialinio dialogo plėtojimui Lietuvoje. Būtent pačių verslininkų socialinis dialogas buvo įvardijamas kaip geriausia streikų prevencijos priemonė, kurianti ilgalaikiais įsipareigojimais ir pasitikėjimu grįstą ryšį tarp darbuotojų ir darbdavių.

Anot T. Tomilino, panašu, kad verslui imantis socialinio dialogo dekonstravimo, įstatymų leidėjui neliks kitos išeities kaip teisės aktais skatinti darbuotojų dalyvavimą įmonės valdyme, didinti darbdavių atsakomybę už darbo teisės pažeidimus bei griežtinti darbo kodeksą. 

„Achemos” darbuotojų reikalavimai tikrai nėra kažkuo ypatingi, socialiai atsakinga įmonė negali ignoruoti tokių elementarių dalykų. Užsienio ir Lietuvos praktika rodo, kad gerai veikianti darbuotojų įtraukimo į sprendimų priėmimą sistema didina įmonės pelningumą ir darbo našumą. Keista girdėti didelius pelnus skaičiuojančios įmonės aiškinimą, kad ji nenori susitarti su darbuotojais kaip indeksuoti atlyginimus kasmet, atsižvelgiant į įmonės rodiklius, išmokėti metinį paskatinimą, priklausomai nuo bendrovės metinių rezultatų”, – teigia T. Tomilinas, atkreipdamas dėmesį į tai, kad toks įmonės vadovų elgesys yra trumparegiškas ir žalingas visiems.

Pasidalinti: