Demokratų atstovai: sanitarinės zonos aplink „Vilniaus paukštyną“ nustatymas galimai pažeidžia viešąjį interesą

Demokratų atstovai: sanitarinės zonos aplink „Vilniaus paukštyną“ nustatymas galimai pažeidžia viešąjį interesą

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime nariai Linas Kukuraitis ir Tomas Tomilinas trečiadienį susitiko su Juodšilių, Rudaminos ir Dusinėnų gyventojais, kuriems kelia nerimą Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) pradėtas procesas dėl sanitarinės apsaugos zonos (SAZ) aplink „Vilniaus paukštyną“ steigimo. NŽT siekia, kad sanitarinė apsaugos zona apimtų 1000 metrų aplink paukštyno teritoriją, tad veiklos apribojimai paliestų bent 800 sklypų, du darželius, dvi mokyklas, bažnyčią ir turgų.

„Man iš tiesų sunku patikėti, kad tokie dalykai vyksta. Sprendimai priimami vienašališkai, neišklausant gyventojų, neatsakant į jiems kylančius klausimus, nepaisant viešojo intereso. Sunku suvokti, kad Nacionalinė žemės tarnyba galėtų veikti prieš gyventojus ir viešąjį interesą. Labai tikiuosi, kad Seime pavyks iki galo išsiaiškinti ir išspręsti šią situaciją“, – po susitikimo sakė Seimo narys, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko pavaduotojas T. Tomilinas, kuris dalyvaus ir ketvirtadienį vyksiančiame Seimo Aplinkos komiteto posėdyje svarstant šią situaciją.

Gyventojų teigimu, įvedus sanitarinės apsaugos zoną ugdymo įstaigų higienos pasai nebus pratęsiami, taigi gyventojai liks be mokyklų ir darželių, privačiuose sklypuose nebus galima vykdyti jokių statybos ar renovacijos darbų, nustatytame plote iš principo negalės vykti jokia veikla. Jau dabar prognozuojama, kad nustačius SAZ sklypų ir nekilnojamojo turto vertė smarkiai kris, o drauge su socialinės infrastruktūros apribojimais tai lems gyvenviečių nykimą.

„Man atrodo, dauguma žmonių, net ir su tuo dirbančių specialistų, nesuvokia, ką mums reikštų SAZ nustatymas. Iš principo ši zona neskirta gyvenimui, įstatymai to nenumato, tad ką daryti tiems, kurių namai, daugiabučiai, stovi šioje zonoje? Kurie turi dar neišmokėtas paskolas ir pradėjo statybas?“, – klausia Juodšilių gyventojas Linas Savičius.

Pasak jo, verslas renkasi ne investuoti į modernius filtrus, saugančius aplinką nuo taršos ir kvapų, o nustatyti maksimalią apsauginę zoną, kad, nepaisant gyventojų nuostolių ir skundų, galėtų toliau ramiai vykdyti savo veiklą be papildomų išlaidų.

Regiono gyventojų teigimu, NŽT sprendimą nustatyti SAZ grindžia poreikiu ištaisyti klaidą, kai ši zona turėjo būti, bet nebuvo nustatyta anksčiau. Šiuo metu galiojantys įstatymai numato, jog tokio pobūdžio klaidos turi būti ištaisytos iki sausio 1 dienos, vėliau to nebebus galima padaryti remiantis senais sprendimais, tad prireiks naujų poveikio aplinkai ir gyventojams vertinimų bei derinimo su sklypų savininkais.

Susitikimo dalyvių manymu, tokia skuba palanki verslui, bet ne gyventojams, nes ne visi iki galo suvokia kokia sudėtinga yra situacija ir ką su tuo reiktų daryti, o laiko apskųsti sprendimą yra mažai.

„Jeigu šis sprendimas nebus stabdomas gera valia, gyventojai kreipsis į teismą, tačiau tai kainuoja daugybę laiko ir lėšų, ne visi galės ginti savo interesus“, – sako visuomenininkas Dariusz Litwiniwicz.

Pasak jo, gyventojams laimėjus teismus kompensacijas turės mokėti valstybė, žalą dėl nustatyto SAZ patirs gyventojai, vieninteliam verslui ši situacija bet kuriuo atveju neturės neigiamų pasekmių.

Susitikimo dalyviai atkreipė dėmesį, jog veiklos ribojimai palies Rudaminos bažnyčią, senuosius pastatus, datuojamus XIV a., specialiųjų poreikių vaikų mokyklą, gimnaziją, ugdančią 535 mokinius, du darželius, kitas veiklas ir vietinių gyventojų verslus. Regiono atstovų teigimu, teisinėje, demokratinėje valstybėje viešasis interesas ir piliečių gerovė turėtų būti prioritetu prieš ūkinio subjekto interesus. Bendruomenė tikisi, jog bus priimtas teisingas, gyventojams palankus sprendimas.

Sanitarinės apsaugos zonos nustatymas aplink „Vilniaus paukštyną“ bus svarstomas specialiame Aplinkos komiteto posėdyje ketvirtadienį, 10 valandą. Posėdį galima tiesiogiai stebėti internetu: https://www.youtube.com/watch?v=K79pbzwjawg

 

LRS nuotrauka. 

Pasidalinti: