Demokratai: Vyriausybė užmerkia akis prieš mažąsias kavines, vaikų maitinimą

Demokratai: Vyriausybė užmerkia akis prieš mažąsias kavines, vaikų maitinimą

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime nariai nurodo, kad Vyriausybė daro klaidą nesiūlydama 2023 metų biudžete pratęsti 9 proc. PVM lengvatą viešojo maitinimo paslaugoms neribotam laikui. Apie tai parlamentarai dar antradienį kalbėjo su Lietuvos viešbučių ir restoranų (LVRA), ugdymo įstaigų maisto gamintojų asociacijų atstovais, kurių teigimu, šių sektorių įmonės sprendžia išgyvenimo klausimus, o didelė jų dalis jau masiškai bankrutuoja.

„Tos problemos, apie kurias kalba maitinimo įstaigos, mums yra suprantamos. Deja, to negalime pasakyti apie valdančiuosius. Jiems, matyt, maitinimas asocijuojasi su prabangiais restoranais, tačiau nemato mažų kavinių regionuose ar vaikams mokyklose maistą ruošiančių įmonių. Tai yra bendras mūsų rūpestis, todėl palaikome šio sektoriaus prašymą pratęsti PVM lengvatą ilgesniam laikotarpiui“, – sako parlamentaras, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko pavaduotojas Lukas Savickas.

Pasak LVRA prezidentės Evaldos Šiškauskienės, jiems pandemijos pasekmės tebesitęsia, ir nors įmonių apyvartos pakilo vasarą, tačiau po to skaudžiai „kirto“ išaugę energetikos kaštai. Jos teigimu, pandemijos krizė šiemet jau „nusinešė“ daugiau nei 100 restoranų ir tai yra 12 proc. visų paskelbtų bankrotų.

„Mes tikrai neitumėme ir nesėdėtumėme Seime, jeigu mūsų sektoriui nebūtų sunkumų. Daug viešbučių užsidaro, restoranai masiškai bankrutuoja, kadangi nebeišgali susimokėti dar nuo pandemijos susidariusių skolų. Įmonės nebeturi galimybių skolintis, juolab, kai šio sektoriaus verslą bankai laiko rizikingu. Maitinimo įstaigos yra imlios energijai, o energetikos kainų pagerėjimas yra laikinas. Žiema mūsų sektoriui „kirs“ dar skaudžiau“, – susitikime kalbėjo E. Šiškauskienė.

LVRA valdybos narys Tomas Rimydis kalbėjo, kad virėjai masiškai „bėga“ iš Lietuvos, kadangi neberanda darbo vietų. Pasak asociacijos atstovų, per pirmąjį šių metų pusmetį daugiau kaip 18 tūkst. žmonių jau emigravo iš Lietuvos.

„Užsidarinėja verslai, virėjai nebemato perspektyvos likti Lietuvoje. Jeigu niekas nesikeis, mūsų profesijos atstovų – virėjų – laukia labai bloga situacija“, – pabrėžė T. Rimydis.

Ugdymo ir gydymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos prezidentė Eurika Turonienė teigė, kad dėl išaugusių kaštų didėja maisto kainos ugdymo įstaigose, o tai neigiamai atsiliepia ir tėvams. Pasak jos, tėvelių, kurių vaikai dar mokosi, algos taip sparčiai nekyla, tad ir jie patiria išaugusius finansinius sunkumus.

„Yra regionų, kur 80 proc. vaikų mokyklose yra socialiai remtini ir valgo nemokamai. Todėl tokios mokyklos nebesulaukia maisto gamintojų, sutinkančių organizuoti maitinimą nuostolingai. Kad maisto gamintojas galėtų išgyventi savo ypatingai mažų kainų versle, jis turi branginti pietus tiems moksleiviams, kuriems nepriklauso nemokamo maitinimo kompensacija. Tai sukelia sunkumus ir tėvams“, – sako E. Turonienė.

Seimo narys, taip pat Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko pavaduotojas Linas Kukuraitis patvirtina, kad iš tiesų matome situaciją, kai ypač daugiavaikėms šeimoms yra sunku apmokėti vaikų maitinimą mokyklose.

„Tai jau tampa didelė problema. Deja, nors Vyriausybė giriasi, kad didina įvairias socialinės išmokas, tarp jų – ir vaiko pinigus, tačiau tas padidėjimas neatsveria dėl infliacijos išaugusių prekių ir paslaugų, kurios būtinos kasdieniame šeimų gyvenime, kainas. O nemokamas vaikų maitinimas mokyklose, kaip itin didelė pagalba šiame augančių kainų kontekste, išvis yra užstrigęs 2021 metų lygyje“, – pažymi L. Kukuraitis.

Dėl 9 proc. PVM lengvatos taikymo viešojo maitinimo sektoriams Seimas spręs ketvirtadienį.

 

Pasidalinti: