Demokratai: valdančiųjų noras įgalinti daugiau pagalbos neįgaliesiems tik nuo 2027-ųjų – nepateisinamas

Demokratai: valdančiųjų noras įgalinti daugiau pagalbos neįgaliesiems tik nuo 2027-ųjų – nepateisinamas

Antradienį Seime svarstomas valdančiosios daugumos atstovų teikiamas Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo projektas. Pasak Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime narių, jame pasigendama labai svarbių siūlymų – kur kas greičiau suteikti pagalbą negalią patyrusiems ar su ja gimusiems žmonėms, taip pat didesnio nevyriausybinių organizacijų (NVO) įtraukimo. Be to, nepateisinama, kad pritarus šiems siūlymams, juos valdantieji nori įteisinti tik po 4 metų. 

Pasak Seimo Žmogaus teisių komiteto nario Vytauto Bako, Lietuvoje kiekvienais metais skaičiuojama apie 2000 vaikų, 10 000 darbingo amžiaus žmonių ir 11 000 senjorų, kurie tampa neįgaliaisiais, tačiau jie laiku pagalbos nesulaukia.

„Šiuo metu pagalba negalią turinčiam žmogui, teikiama, kai jam formaliai nustatomas neįgalumas  atitinkamoje valstybės institucijoje. Tačiau pagalba reikalinga tada, kai žmogus faktiškai tampa neįgalus. Gali praeiti mėnesiai ar net metai, kuomet faktinę negalią turinčiam žmogui nustatomas neįgalumas ir visą šį laiką žmogus, jo artimieji lieka vieni. Pagalba negalią turinčiam žmogui turi būti teikiama iš karto, pavyzdžiui, nuo to momento, kai jis iškart gimsta su negalia ar negalia atsiranda dėl nelaimingo atsitikimo, ligos ir pan. Dažnu atveju pagalbos efektyvumas, galimybės negalią turinčiam žmogui integruotis priklauso nuo to, kaip anksti žmogus ir jo artimieji gauna reikalingą informaciją, psichologinę, socialinę, medicinos, švietimo pagalbą“, – teigia V. Bakas.  

Demokratai siūlo papildyti Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo projektą, įtraukiant ankstyvosios pagalbos paslaugą. Jos metu pagalba negalią įgijusiam žmogui būtų teikiama iš karto, nelaukiant formalaus jos nustatymo.

„Į šią pagalbą būtų įtrauktas žmogaus palydėjimas (pasitikimas) pirmosiomis dienomis padedant suvokti susiklosčiusią  situaciją ir prie jos prisitaikyti, suteikti neatidėliotiną pagalbą tiek jam, tiek jo šeimos nariams, kurie taip pat patiria išgyvenimus ir rūpinasi artimuoju, kuriam reikalinga pagalba“, – tęsia V. Bakas.

Demokratai siūlo reglamentuoti ir didesnį NVO įtraukimą į tiesioginės pagalbos suteikimą neįgaliesiems. Pavyzdžiui, asmenų su negalia bei jų artimųjų informavimas apie jiems priklausančias pagalbos paslaugas, rekomendacijų atvejo vadybos planui pateikimas, jo inicijavimas, kitos ankstyvosios pagalbos paslaugos; kompensacinės technikos išdavimas (pasak Seimo narių, NVO žino žmones, kuriems galima patarti, kokią technika jiems reikalinga, jie palaiko ryšį su jais); neįgaliųjų dienos užimtumas; asmeninio asistento pagalba; užimtumas įvairiuose amatų būreliuose ir klubuose; pavėžėjimas; neformalus švietimas.

Demokratų frakcijos  „Vardan Lietuvos“ narys, buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis antrina, kad nutikus nelaimei ir žemei slystant iš po kojų žmonės ne visuomet turi jėgų ieškoti pagalbos, nežino, kur turėtų kreiptis, ką tiksliai daryti, kaip tik todėl, parlamentaro nuomone, labai svarbu, jog pagalba pati juos susirastų.

„Pasitikimo darbą jautriai ir profesionaliai gali atlikti nevyriausybinės organizacijos. Lietuvoje gausu NVO, veikiančių negalios lauke, sukaupusių didelę patirtį padedant ir vienijant tam tikras sveikatos būkles turinčius žmones. Galime naujai su negalia susidūrusiai šeimai pasiūlyti kompetentingą NVO darbuotoją ar jų komandą, kurie padės susivokti situacijoje, suteiks psichologinę pagalbą, informuos apie priklausančias paslaugas, išmokas, kompensacijas, nukreips į reikalingas institucijas ir padės užpildyti dokumentus“, – sako parlamentaras L. Kukuraitis.

Tačiau net jeigu šie siūlymai būtų įtraukti į minėtą valdančiųjų projektą, jie ketina tai įteisinti tik po ketverių metų.

„Toks nepateisinamai ilgas svarbių įstatymo nuostatų įsigaliojimo atidėjimas paverstų visą reformą fikciją. Kaip minėta, oficialiai pateikiamais duomenimis, kasmet nustatoma negalia beveik 2 tūkst. vaikų ir apie 20 tūkst. suaugusiųjų. Tai reiškia, kad pradėjus taikyti įstatymą nuo 2027 m., kaip siūlo valdantieji, būtinos ir svarbios pagalbos nesulauks beveik  100 tūkst. žmonių ir jų artimųjų. Mūsų manymu, tiek laukti negalima. Įstatymas nuostatos, susijusios su NVO įtraukimu ir ankstyvąja pagalba turi įsigalioti ne vėliau, kaip 2024 m. sausį“, – pažymi V. Bakas.

 

LRS nuotrauka.

Pasidalinti: