Demokratai: valdančiųjų 2023 metų valstybės biudžetas grąžina Lietuvą į Kubiliaus laikus

Demokratai: valdančiųjų 2023 metų valstybės biudžetas grąžina Lietuvą į Kubiliaus laikus

Ketvirtadienį Seime vyks pirmasis svarstymas dėl Vyriausybės teikiamo 2023 metų valstybės biudžeto. Demokratų frakcijos „ׅVardan Lietuvos“ atstovai žeria kritiką valdantiesiems dėl neracionaliai suplanuotų ilgalaikių išlaidų, kurios nėra padengtos tvariomis pajamomis. Parlamentarų teigimu, visa tai ateityje lems socialinių išmokų mažėjimą.

Pasak frakcijos seniūno pavaduotojo Algirdo Butkevičiaus, valdantieji, kurių daugumą sudaro konservatoriai, vėl Lietuvą grąžina į buvusio premjero Andriaus Kubiliaus laikus – kuomet nesugebėdama tinkamai valdyti valstybės viešųjų finansų Vyriausybė užprogramuoja ateičiai socialinių išmokų, tokių kaip senatvės ir kitos pensijos, minimalios mėnesinės algos ir kt., nekėlimą.

Jis pažymi, kad pagal Valstybės kontrolės patektą šio biudžeto projekto vertinimą, išlaidos sieks apie 1 mlrd. 200 mln. eurų.

„Po paskutinės konservatorių Vyriausybės, nuo 2008 iki pat 2017 metų, t. y. beveik dešimtmetį kone visiškai nedidėjo vidutinė senatvės pensija. Dabar matome identišką situaciją. Ilgalaikiai valstybės įsipareigojimai, kitaip sakant, išlaidos sudaro 2,5 proc. nuo BVP, o trumpalaikiai įsipareigojimai, sprendžiantys dabar kilusias energetikos ir kainų šuolio krizes, siekia tik 2,4 proc. Tai reiškia, kad ateityje valstybei teks visų žmonių gerovės sąskaita ilgiau dengti valstybės skolą, kurios aptarnavimo išlaidos 2023 metais sieks 200 mln., o 2025-aisiais – 700 mln. eurų“, – pabrėžia A. Butkevičius.

Jo teigimu, vertindami tokią situaciją niekaip kitaip negalime pasakyti, kaip tik taip, kad dabartiniai valdantieji Lietuvą grąžina į Andriaus Kubiliaus laikus.

Seimo narys Linas Kukuraitis antrina, kad jau dabar turime problemą su senatvės pensijų didėjimu, o tai lemia ir šių valdančiųjų neveiklumas.

„Vyriausybė tuoj pradės skaičiuoti trečiuosius savo kadencijos darbo metus. Tačiau iki šiol nėra padaryta jokia mokesčių reforma, kuri būtų nukreipta į racionaliai suplanuotas išlaidas ir tvariai gaunamas pajamas. Vietoj to, dabar turime problemą su senatvės pensijų didinimu. Jos auga tik 13 proc., nors turėtų kilti bent 16 proc.“, –  pažymi parlamentaras, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko pavaduotojas L. Kukuraitis.

Seimo narys nurodo ir tai, kad nors Vyriausybė akcentuoja pagalbą socialinei sričiai, frakcijos manymu, ji turi būti tikslinė, nukreipta į pažeidžiamiausias visuomenės grupes, t.y. mažas pajamas gaunančius asmenis, šeimas, pagyvenusius žmones, o ne aklai dalijama visiems vienodai.

Demokratai Seime turi antrą didžiausią opozicinę frakciją, kurią sudaro 16 parlamentarų.

 

LRS nuotrauka.

Pasidalinti: