Demokratai taiso Socialinio draudimo pensijų įstatymo klaidą – gyventojams sustabdžius ir vėliau atnaujinus išankstinės pensijos mokėjimą, ji būtų perskaičiuojama išskaičiuojant sustabdymo laikotarpį

Demokratai taiso Socialinio draudimo pensijų įstatymo klaidą – gyventojams sustabdžius ir vėliau atnaujinus išankstinės pensijos mokėjimą, ji būtų perskaičiuojama išskaičiuojant sustabdymo laikotarpį

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime atstovai užregistravo Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas, kuriomis siūloma tikslinti išankstinės pensijos skaičiavimą. Parlamentarai siekia ištaisyti įstatyme įtvirtintą ydingą išankstinės pensijos skaičiavimą ir užtikrinti, kad asmenims, kuriems paskirtosios išankstinės senatvės pensijos mokėjimas buvo sustabdytas tam tikram laikotarpiui ir vėliau atnaujintas, šios pensijos dydis būtų perskaičiuojamas išskaičiuojant sustabdymo laikotarpį. Taip būtų užtikrintas teisingesnis, kaip, beje, ir ekonomiškai naudingesnis, išankstinės pensijos gavėjams skaičiavimas.

Pasak Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno pavaduotojos Laimos Nagienės, šiuo metu, pavyzdžiui, jei asmens išankstinės pensijos mokėjimas buvo sustabdytas, tai pasibaigus išankstinės pensijos mokėjimo sustabdymo laikotarpiui ir atnaujinus mokėjimą, pensijos dydis perskaičiuojamas neišskaičiuojant sustabdymo laikotarpio. Todėl asmuo, atnaujinus paskirtosios išankstinės pensijos mokėjimą, faktiškai gauna nepagrįstai per daug sumažintą  išankstinę pensiją, kurios dydis jos paskyrimo metu buvo apskaičiuotas atsižvelgiant į bendrą iki pensijos amžiaus sukakties likusio laikotarpio mėnesių skaičių.

„Tai reiškia, kad sustabdžius ir vėliau atnaujinus išankstinės pensijos mokėjimą, susidaro tokios situacijos, kuomet faktiškai asmuo gauna mažesnę nei jam turėtų priklausyti išankstinę pensiją, nes neatsižvelgiama į tai, kad išankstinės pensijos mokėjimas buvo sustabdytas tam tikram mėnesių skaičiui“, – sako įstatymo projektą inicijavusi L. Nagienė.

Parlamentarė pažymi, kad vadovaujantis esamu teisiniu reguliavimu, asmeniui paskirtos išankstinės pensijos mokėjimas gali būti sustabdomas ir atnaujinamas. L. Nagienės teigimu, jei sustabdžius išankstinės pensijos mokėjimą asmuo tam tikrą laikotarpį gavo draudžiamųjų pajamų ir šiam laikotarpiui pasibaigus atnaujino paskirtosios išankstinės pensijos mokėjimą, tokiu atveju ši pensija perskaičiuojama Socialinio draudimo pensijų įstatymo 19 straipsnyje nustatyta tvarka.

„Nors esamas teisinis reguliavimas numato, kad atnaujinant ir perskaičiuojant paskirtosios išankstinės senatvės pensijos dydį yra įvertinamas asmens įgytas stažas ir apskaitos vienetų skaičius, tačiau nėra atsižvelgiama į išankstinės pensijos sustabdymo laikotarpį. Įstatyme numatyta, kad apskaičiuojant išankstinės pensijos dydį, apskaičiuotos bendroji ir individualioji pensijos dalys mažinamos dydžiu, kurį sudaro šių dalių 0,32 proc., padauginto iš visų mėnesių, likusių iki senatvės pensijos amžiaus sukakties, skaičiaus“, – tęsia L. Nagienė.

Todėl įstatymo pakeitimo projekte siūloma nustatyti, kad atnaujinus išankstinės pensijos mokėjimą, išankstinės pensijos dydis yra perskaičiuojamas išskaičiuojant išankstinės pensijos sustabdymo laikotarpį.

Už šį projektą taip pat pasirašė frakcijos nariai Tomas Tomilinas, Linas Kukuraitis, Vytautas Bakas, Rima Baškienė, Zenonas Streikus ir Algirdas Butkevičius. Tikimasi projektą pateikti Seimui šio pavasario sesijoje.

Seimo Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ yra antra didžiausia opozicinė frakcija, turinti 16 parlamentarų.

Pasidalinti: