Demokratai siūlo taikyti griežtesnes bausmes už vaikų seksualinį išnaudojimą

Demokratai siūlo taikyti griežtesnes bausmes už vaikų seksualinį išnaudojimą

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ Seime atstovai, reaguodami į tai, kad galimai nepilnametį tvirkinusiam asmeniui po sulaikymo nėra galimybės taikyti griežčiausios kardomosios priemonės – suėmimo, inicijuoja baudžiamojo kodekso pataisas, numatančias didinti bausmes tokius nusikaltimus padariusiems asmenims, taip pat šalinti spragas, dėl kurių  šiuo metu neįmanoma jų suimti iki teismo.

Prieš kelias dienas žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad žmonės, pamatę anksčiau dėl vaikų tvirkinimo nuteistą asmenį, sėdintį automobilyje su nepilnamete, jį sulaikė degalinėje. Vis dėlto toks asmuo, tiriant šį įvykį, negali būti ilgiau suimtas, kadangi vaikų tvirkinimo veikos nėra priskiriamos sunkiems nusikaltimams ir dėl to nėra numatyti suėmimo skyrimo pagrindai.

„Deja, baudžiamasis kodeksas Lietuvoje parengtas taip, kad nusikaltimo pavojingumas vertinamas ne pagal tai, kokį pavojų jis kelia visuomenei, bet pagal tai, kokia bausmė už tą nusikaltimą numatyta.  Ir šiandien ta minimali bausmė už vaikų tvirkinimą yra per maža. Todėl asmenims, galimai seksualiai prievartaujančius, išnaudojančius mažamečius ir nepilnamečius, negali būti skiriamas suėmimas. Mūsų frakcija svarsto bausmių už nusikaltimus, susijusius su nepilnamečių ir mažamečių seksualinį išnaudojimą, sugriežtinimą, kad jie patektų į sunkių nusikaltimų kategoriją“, – teigia Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Vytautas Bakas.

Be to, parlamentaras pažymi, kad taip pat reikia apriboti teismų diskreciją skirti švelnesnes bausmes nei numatyta baudžiamajame kodekse ir jų vykdymo atidėjimą už nusikaltimus, kuriuose yra pripažįstamas vaikų seksualinis išnaudojimas.

„Pastarųjų metų teismų praktika nuėjo tokiu keliu, kad bylose, kuriose nustatyti vaikų seksualinio išnaudojimo atvejai, nuteistiesiems yra taikoma švelnesnė bausmė nei numatyta baudžiamajame kodekse. Dažnu atveju skiriama ne reali laisvės atėmimo bausmė, o laisvės apribojimas. Bet net ir skyrus realią laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymas taip pat dažniausiai yra atidedamas. Tad iš esmės nuteistasis, išklausęs teismo nuosprendį, nesulaukia realaus laisvės atėmimo, išeina iš teismo salės ir toliau ieško naujų aukų“, – pabrėžia V. Bakas.

Demokratai Seime turi antrą didžiausią opozicinę frakciją, kurią sudaro 16 parlamentarų.

Pasidalinti: