Demokratai reikalauja nedidinti mokestinės naštos visiems piliečiams: tai daroma prisidengiant gynybos finansavimu

Demokratai reikalauja nedidinti mokestinės naštos visiems piliečiams: tai daroma prisidengiant gynybos finansavimu

Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ pažymi, kad visos keturios Vyriausybės pateiktos alternatyvos netenkina dėl pasirinktų šaltinių gynybos finansavimui. Lėšos gynybos poreikiams neturi būti ieškomos silpniausiai gyvenančių visuomenės narių piniginėse, papildomai apmokestinant juos horizontaliais PVM, GPM mokesčiais ar kėsinantis į bendruomenėms svarbius savivaldos projektus.

  • Pažymime, kad prastėjantis PVM surinkimas į valstybės biudžetą indikuoja, kad tolesnis PVM didinimas gali privesti prie gilesnių, struktūrinių bėdų bei lemti dar prastesnį mokesčių surinkimą.
  • Matydami tokius valdančiųjų pramoginius projektus, kaip Vilniaus stadionas, kuriam planuojama išleisti šimtus milijonų eurų, turime konstatuoti, kad neįžvelgiame atsakingo požiūrio į realų valstybės pasirengimą galimiems saugumo iššūkiams.
  • Atkreipiame dėmesį, kad Krašto apsaugos ministerija ir visa Vyriausybė nesugeba surasti plataus pritarimo dėl įsigijimų prioritetų su skirtingomis politinėmis grupėmis ir taip užtikrinti darbų tęstinumą. Vyraujantis požiūris, kad „gynybą reikia palikti tiems, kurie jie išmano“, siekiant užgniaužti bet kokią visuomeninę diskusiją apie mokesčių mokėtojų pinigų panaudojimą, yra nepriimtinas ir trumparegiškas.
  • Krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko, protegavusio vokiškų tankų įsigijimą už 2 mlrd. eurų be aiškaus finansinio šaltinio, kelia rimtų klausimų apie galimas įsigijimų prioritetų korekcijas bei valstybės pasirengimo atremti grėsmes greitį.

Siekdami ieškoti sutarimo svarbiausiais valstybės klausimais, pritariame Lietuvos banko pozicijai, kad, be nuolatinio 0,5 proc. bendrojo vidaus produkto padidinimo gynybos poreikiams, Lietuvai prasminga papildomas lėšas pasiskolinti. Tai leistų išlaikyti visuomenės paramą gynybos stiprinimui ir užtikrintų greitesnį sprendimų priėmimą bei valstybės lankstumą tuos sprendimus įgyvendinant.

Be to, Europos solidarumas privalo galioti ne tik migrantų kvotų ar vakcinų paskirstymo atvejais, bet ir įgyvendinant svarbiausią uždavinį – saugant Europos žmonių gyvybes bei saugumą. Raginame Lietuvos atstovus Europos Parlamente ir Lietuvos diplomatus aktyviai veikti Europos Sąjungos institucijose, siekiant užtikrinti, kad gynybos poreikiai būtų užtikrinami pasitelkiant Europos solidarumo principą.

 Laikiniems gynybos poreikiams būtina sutelkti Europinę gynybos investicinę priemonę (RRF atitikmuo). Europos institucijos jau pademonstravo, kad, esant sudėtingoms situacijoms, gebama surasti greitus ir lanksčius sprendimus. Šiandieninė saugumo situacija reikalauja stipresnio ES vaidmens ir Lietuvos atstovai turi aktyviai to siekti.

Kad būtų užtikrintas finansavimo didinimo tvarumas siūlome pasitelkti kompleksines priemones: ryžtingesnį pelno mokesčio didinimą, grįžti prie praėjusioje kadencijoje taikytų kovos su šešėliu priemonių, galinčių generuoti apie 200 mln. eurų kasmet, taip pat taikyti didesnį azartinių lošimų apmokestinimo tarifą bei tikslinį akcizų didinimą.

Pažymime, kad esame pasirengę užtikrinti gynybos stiprinimo tęstinumą, bet tai gali vykti tik atsisakius nebūtinų valstybei projektų, užtikrinus skaidrų įsigijimų procesą ir garantuojant pagarbų dialogą su visuomene.

Pasidalinti: