Demokratai pritaria PVM lengvatos maitinimo įstaigoms pratęsimui

Demokratai pritaria PVM lengvatos maitinimo įstaigoms pratęsimui

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos” frakcijos Seime nariai susitiko su Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos atstovais. Buvo aptartas teikiamas pasiūlymas dėl lengvatinio 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo pratęsimo, išskyrus alkoholinius gėrimus ir paslaugas ar paslaugų dalis, kurios susijusios su alkoholiniais gėrimais. Galiojanti įstatymo redakcija numato, kad lengvatinis 9 proc. PVM tarifas restoranams, kavinėms ir kitoms maitinimo įstaigoms bus taikomas iki šių metų pabaigos. Tarifas buvo sumažintas iš 21 proc. atsižvelgiant į Covid-19 pandemijos sukeltus turizmo sektoriaus nuostolius.

 

Biudžeto ir finansų komiteto Seime narys Algirdas Butkevičius teigė, kad antradienį vyksiančiame Seimo frakcijų vadovų susitikime iškels šį klausimą ir pabrėžė, kad lengvatos panaikinimas būtų labai rizikingas: „Matome, kad ženkliai išaugo viešojo maitinimo paslaugas teikiančių įmonių kiekis, sektorius sėkmingai plečiasi, auga apyvarta. PVM tarifo atstatymas lemtų darbuotojų atleidimą, mažintų mūsų rinkos konkurencingumą“, - teigė parlamentaras Algirdas Butkevičius.

 

Lengvatinis PVM tarifas maitinimo paslaugoms yra taikomas daugiau nei 20 Europos Sąjungos šalių. Dauguma valstybių PVM tarifą sumažino prasidėjus Covid-19 pandemijai, siekiant amortizuoti pandemijos poveikį, tačiau dalis valstybių lengvatinį tarifą taikė ir anksčiau.

 

Anot viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentės Evaldos Šiškauskienės, lengvatinio 9 proc. PVM tarifo taikymas neribotam laikotarpiui valstybės biudžetui nesukels papildomų nuostolių: „Potencialius nuostolius kompensuotų „iš šešėlio ištraukos lėšos“, nes PVM lengvata paskatino įmones veikti skaidriau, mokėti visus joms taikomus mokesčius. Didėja socialinio draudimo įmokos, gyventojų pajamos, pelno mokesčio surinkimas“, - teigė Evalda Šiškauskienė.

 

Sumažintas PVM tarifas paskatino naujų darbo vietų kūrimą, turizmo plėtrą. Be to, šiuo metu Lietuvos viešojo maitinimo sektoriuje nuo karo Ukrainoje pradžios dirba 12 proc. visų priimtų pabėgėlių.

 

Seimo narys Lukas Savickas pabrėžė: „Viešojo maitinimo paslaugų sektorius jau seniai susiduria su eile iššūkių, juos reikia iš karto spręsti, o ne laukti pandemijos, kai kito pasirinkimo ir galimybės klausimą atidėti tiesiog nėra“, - teigė Lukas Savickas.

 

Demokratų frakcija palaiko lengvatinio 9 proc. PVM tarifo pratęsimą viešojo maitinimo įstaigoms neribotam laikotarpiui, kuris reikšmingai prisidėtų prie finansinio skaidrumo didinimo, darbo vietų kūrimo ir sektoriaus patrauklumo ir konkurencingumo užtikrinimo.

 

Pasidalinti: