Demokratai pokalbio kviečia premjerę Ingridą Šimonytę ir finansų ministrę Gintarę Skaistę – aiškinsis dėl RRF lėšų skyrimo sustabdymo Lietuvai

Demokratai pokalbio kviečia premjerę Ingridą Šimonytę ir finansų ministrę Gintarę Skaistę – aiškinsis dėl RRF lėšų skyrimo sustabdymo Lietuvai

Antradienį pasirodžius informacijai, kad Europos Komisija (EK) dėl nepasiektų dalies kriterijų Lietuvai pritaikė mokėjimo sustabdymo procedūrą ir iki gegužės vidurio atidėjo 565 mln. Eur išmokos skyrimą iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF), Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovai Seime kviečiasi pokalbio premjerę Ingridą Šimonytę ir finansų ministrę Gintarę Skaistę. Pasak parlamentarų, Vyriausybės atstovės turi pasiaiškinti, kodėl institucijoms nepavyko įgyvendinti reikalavimų ir dėl to sustabdomas daugiau nei pusės milijardo eurų skyrimas Lietuvai.

„Europos Komisijos vertinime teigiama, kad Lietuva neįgyvendino rekomendacijų, nedarė reikiamų pokyčių aplinkosaugos srityje. 2023-ieji yra lemiami metai mūsų šalies proveržiui, nes iki metų pabaigos turi būti įvykdyta daugiau nei pusė visų etapų ir įgyvendinta dauguma reformų, kurios turės ilgalaikį poveikį mūsų ekonomikai ir visuomenei. Tačiau dabar matome sustabdytą lėšų skyrimą. Todėl mums kyla klausimų, kodėl taip įvyko, kas už tai atsakingi, ir ar ši valdančioji dauguma sugebės įgyvendinti tai, ką susiplanavo ir ką pažadėjo padaryti Lietuvos gyventojams bei Europos Sąjungai“, – teigia Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Saulius Skvernelis.

Pasak frakcijos seniūno Luko Savicko, dėl valdančiųjų nemokšiškumo Lietuva yra pirmoji šalis, kuri pilnai neįgyvendino minėtų sąlygų, todėl rizikuoja prarasti dalį pinigų, o tai yra išskirtinis atvejis, kitų tokių Europos Sąjungos (ES) valstybių nėra.

Parlamentaro teigimu, dar 2020 metų gruodžio mėnesį ES institucijos susitarė dėl ES ekonomikos gaivinimo plano, padėsiančio ES valstybėms atsigauti po COVID-19 pandemijos, kai stojo darbai, gamyba, kai žmonės neteko darbo ir kai reikėjo išmokti dirbti naujomis sąlygomis.

„Nuo pat pradžių stebėjau ir sakiau, kad Lietuva turi planuoti nuosekliai, laiku investicijas ir atlikti reformas, kurias pažadėjo ir surašė į „Naujos kartos Lietuva“ planą. Eina jau treti šios Vyriausybes veiklos metai, o RRF lėšų vis dar nėra gauta, neskaitant avansinio mokėjimo, kurį gavo visos šalys ir kuris nėra susietas su jokiais įsipareigojimais. Kaip visada valdantieji tame problemos nemato. Tačiau mes stebime, kad kitos ES šalys jau derinasi antrus ir net trečius mokėjimus, o Lietuva vis dar nėra gavusi net ir pirmojo. Tai milijardai eurų, kurie jau trečius metus nepasiekia mūsų šalies. Dėl to negalime jų panaudoti didinant poveikį mūsų ekonomikai“, – pažymi L. Savickas.

Kaip teigia L. Savickas, buvo susitarta, kad ES šalių struktūrinėms reformoms ir investicijoms  paremti bus skirti net 723,8 mlrd. Eur, kuriuos buvo numatyta teikti per ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę, vadinamą RRF, iš jų Lietuvai suplanuota apie 2,2 milijardo eurų dotacijų. Tam, kad lėšos pasiektų Lietuvą, kaip nurodo L. Savickas, reikėjo EK pateikti savo nacionalinį priemonių planą, kuriame buvo numatyta atlikti eilę reformų inovacijų ir mokslo, švietimo, viešojo sektoriaus ir kitose srityse.

Demokratų nuomone, dėl tokio valdančiųjų nesugebėjimo vykdyti pačių nusistatytas reformas, kenčia Lietuvos ekonomika ir žmonės, ir kitaip nei apsileidimu tai negalima pavadinti – Lietuva jau tampa ES galvos skausmu, nes neįgyvendinant reformų, nėra skiriamos lėšos, todėl reikia prašyti išimčių, kad būtų galima naudotis RRF lėšomis nevykdant savo įsipareigojimų.

„Nuo pat šio Seimo kadencijos pradžios kartojome, kad dabartiniai valdantieji nesugebės laiku panaudoti RRF lėšas, o tai jau trečius metus iš eilės kainuoja Lietuvai ir jos ekonomikai nerealizuotas naujas ekonomikos stiprinimo, jos transformacijos galimybes. Svarbu tai, kad šiuo atveju EK už neįvykdytus rodiklius sustabdys mokėjimus iki kol jie bus įvykdyti, bet ne ilgiau nei 6 mėnesiams. O jeigu ir po šio laikotarpio rodikliai nebus pasiekti, šalis praras galimybę į mokėjimą už neįvykdytus rodiklius apskritai. Tai jei valdantiesiems tai nėra didelė problema, būtų įdomu sužinoti, kiek ir kokių reformų jie ketina atsisakyti, o gal jas vis tik vykdyti, tik klausimas – kokiomis lėšomis“, – tęsia L. Savickas.

Demokratai ketina surengti posėdį su Vyriausybės atstovėmis jau artimiausiu metu.

Pasidalinti: