Demokratai kviečia valdančiuosius atsibusti – situacija šalyje drastiškai blogėja

Demokratai kviečia valdančiuosius atsibusti – situacija šalyje drastiškai blogėja

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime atstovai prieš parlamento pavasario sesiją surengė spaudos konferenciją, kurios metu apžvelgė nerimą keliančią Lietuvos statistiką, ypač socialinėje srityje, ir pristatė savo siūlymus. Pasak parlamentarų, demokratai suplanavo teikti 40 įstatymo projektų, kuriais sieks pažaboti augančių kainų ir pajamų neigiamą balansą, spręsti dirbančių šeimų „išgyvenimo“ ir vaikų ateities klausimus, stiprinti sveikatos priežiūrą ir psichologinės pagalbos prieinamumą, užtikrinti civilinę saugą ir vyresnio amžiaus žmonių pajamų apsaugą.

Pasak Seimo nario, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko Sauliaus Skvernelio, Lietuvoje pasiekėme labai blogą situaciją, statistika yra daug baisesnė nei bet kada, todėl būtina daryti viską, kad žmonių gyvenimas grįžtų į tas vėžes, kuriose buvo iki šios valdžios.

„Lietuvoje yra didžiulė mūsų visuomenės dalis, ypač regionuose, kurios valdantieji greičiausiai nemato ar nenori matyti, ir kurie kasdien kovoja dėl išgyvenimo, būtiniausias paslaugas apmokėdami iš savo atsidėtų santaupų, nebegalėdami jų kaupti ateičiai. Dar blogiau, žmonėms jau tenka skolintinis pinigų, kad įstengtų padengti net komunalines išlaidas. Be viso to, gimstamumas sparčiai mažėja, gyventojai žiūri, kaip išsilaikyti pirmiausia patiems, tad apie kokį šeimos pagausėjimą jie gali galvoti. Kyla smurto prieš vaikus atvejai, didėja nusikalstamumas, nesaugumas gatvėse. Visa tai veda į sunkiai suvaldomą situaciją. Tikiu, kad konservatoriai su savo koalicijos partneriais jau laukia kadencijos pabaigos. Tačiau laukdami jos jie negali sugriauti Lietuvos ir jos žmonių gyvenimo”, – teigia S. Skvernelis.

Pasak frakcijos nario, buvusio socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio, iš tiesų situacija Lietuvoje yra daug prastesnė nei kad galima pamatyti plika akimi. Didėja alkoholio suvartojimas, auga fizinis smurtas prieš vaikus, esame antri Europoje pagal didžiausias maisto kainas, turime didžiausias metines būsto paskolų palūkanas euro zonoje, didėja bedarbių skaičius, kyla įmonių bankrotų skaičius.

„Jau gerus metus mūsų šalyje stipriai blogėja situacija. Karo grėsmė, realus žmonių pajamų mažėjimas ir vis dar persekiojantis Covid‘o šešėlis sukuria nuolatinę, jau gerokai per ilgai trunkančią nerimo būseną visuomenėje, kuri kuria papildomas neigiamas pasekmes visuomenėje. Vyriausybei turi čia ir dabar spręsti „nerimo pandemijos“ klausimą ir absoliučiu prioritetu numatyti tikruosius žmonių klausimus: gyventojų pajamų - išlaidų subalansavimą, pagalbą dirbančioms ir vaikus auginančioms šeimoms, civilinės saugos užtikrinimą visiems namų ūkiams, prieinamą sveikatos ir pažeidžiamiausių grupių apsaugą. Deja, kol kas iš Vyriausybės nei kalbų, nei darbų nematome jokių ir tas labai neramina. Dėl to skubame teikti savo siūlymus.“, – kalbėjo L. Kukuraitis.

 

Išskyrė svarbiausias sritis

Seimo narys Tomas Tomilinas pabrėžė, kad demokratų frakcija parengė kelias dešimtis įstatymo projektų, kuriuos išsamiai pristatys žmonėms visos pavasario sesijos metu.  

„Šį mėnesį visuomenei pristatysime svarbius siūlomus pokyčius švietimo, sveikatos ir civilinės saugos srityje. Balandį informuosime apie žemės ūkio sektoriaus gaivinimo priemones, siūlomus valstybės tarnybos reformos pakeitimus, o gegužę – kalbėsime apie iš valdančiųjų taip ir nesulaukiamą mokesčių reformą. Tačiau dabar, kai statistika rodo, jog didžiausią riziką patirti finansinius sunkumus Lietuvoje turi šeimos su vaikais, vieniši asmenys, pensininkai ir, žinoma, bedarbiai, šiandien kalbame apie siūlymus, kaip spręsti pagrindines socialines problemas“, – sakė T. Tomilinas.

 

Pagalba dirbančioms šeimoms ir vaikų ateičiai

„Siekdami padėti dirbančioms šeimoms, kurios susiduria su iššūkiais dėl išaugusių maisto ir paslaugų kainų, paskolų palūkanų, apie kurių augimą jie prisiimdami įsipareigojimus net negalėjo pagalvoti, mes inicijuojame ne vieną svarbų įstatymų pakeitimą“, – sakė T. Tomilinas.

Pirmiausia demokratai siūlo didinti vaiko priežiūros išmokų „lubas“ iki 3 vidutinio darbo užmokesčio dydžio, nustatyti 3 proc. bankų paskolų palūkanų „lubas“ paskoloms už pirmąjį būstą, nemokamą maitinimą skirti visiems pradinių klasių moksleiviams, kurį šiuo metu gauna tik iki antros klasės, taip pat vaiko pinigus ir kitas socialines išmokas indeksuoti pagal einamųjų metų infliaciją.

Parlamentaras priminė, kad šeimų su vaikais ir vienišų asmenų skurdo problemoms spręsti jau pasitelktos universalios išmokos, sėkmingos „Sodros“ pertvarkos, atliktos praėjusios Vyriausybės, ir leidžia valdantiesiems didinti pensijas, tačiau vėl daromos klaidos, kurias reikia taisyti.

 

Tvarkys kainų ir pajamų neigiamą balansą, sieks apsaugoti vyresnius darbuotojus

Pasak T. Tomilino, skurdo problema yra įstrigusi, valdžia giriasi, kad kol kas nėra masinių atleidimų ir neauga nedarbas, tačiau aiškiai matomos prastėjančios žmonių, verslo nuotaikas, todėl, jo teigimu, ir ekonominių, ir psichologinių įtampų visuomenėje yra labai daug.

Parlamentaras pabrėžė, kad Seimo pavasario sesijos metu frakcija sieks įteisinti galimybę neribotam laikui stabdyti kaupimą pensijų fonduose, įpareigoti energijos tiekėjus peržiūrėti sutartis su vartotojais, kai biržoje krenta elektros kaina, taip pat sukurti investicines sąskaitas, siekiant apsaugoti nuvertėjančius žmonių indėlius bankuose, nustatyti, kad suminė darbo laiko apskaita (šiuo metu ji taikoma apie 26 proc. darbuotojų) būtų galima tik kolektyviniu sutarimu.

„Be to, mes siūlome taisyti Nedarbo draudimo ir Užimtumo įstatymą ir leisti žmogui gauti nedarbo išmoką net ir įsidarbinus ar pradėjus individualią veiklą. Šiandien darbą praradę asmenys nuo pajamų netekimo yra apsaugoti 9 mėnesius, tiek laiko jie gauna nedarbo išmoką, tačiau ši išmoka yra labai nelanksti, žmogus visus tuos mėnesius negali gauti nė euro pajamų, o jei gaus – iš karto praras visas išmokas.

Parlamentaro teigimu, tokia išimtis galiotų nuo septinto bedarbio išmokos gavimo mėnesio, kad būtų išvengta piktnaudžiavimo. Jis neabejoja, kad toks sprendimas mažins nelegalų darbą, padės smulkiajam verslui greičiau surasti darbuotojų, o patys bedarbiai drąsiau išbandys verslą ar persikvalifikavimą, neprarasdami išgyvenimui būtinų lėšų. Be to, demokratas neabejoja, kad toks sprendimas mažins ir nelegalų darbą, kai gaudami bedarbio išmoką žmonės uždarbiauja nelegaliai, taip valstybei prarandant ir išmokas, ir įmokas.

Taip pat demokratai siūlo prailginti papildomos nedarbo draudimo išmokos mokėjimą nuo dabartinių 11 iki 15 mėnesių asmenims, kuriems iki pensijos liko mažiau nei 5 metai.

„Pagrindinis to pranašumas – išmoka būtų skiriama net ir pradedant gauti papildomas darbo ar verslo pajamas, o tai, esame tikri, leistų vyresnio amžiaus darbuotojams drąsiau bandyti naujas veiklos sritis, nebijant prarasti lėšų, skirtų pragyvenimui“, – kalbėjo T. Tomilinas.

Seimo Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ yra antra didžiausia opozicinė frakcija, turinti 16 parlamentarų

 

Spaudos konferencijoje rodytas skairdes rasite ČIA.

LRS nuotr.

Pasidalinti: