Demokratai: Vyriausybė ir valdantieji šeimas stumia iš būsto politikos

Demokratai: Vyriausybė ir valdantieji šeimas stumia iš būsto politikos

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime atstovai įspėja, kad Vyriausybės ir valdančiųjų pateikti Paramos būstui įsigyti ir Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms šeimoms įstatymų pakeitimai neigiamai paveiks daugelio jaunų šeimų galimybę įsigyti arba išsinuomoti būstą.

„Šeimoms ir joms palanki socialinė politika nėra šios valdančiosios daugumos prioritetas ir tai demonstruojama daugybe būdų. Vakar Seime skubos tvarka buvo svarstomi du įstatymų pakeitimai, kuriais siūloma atsisakyti principo, kad parama būstui įsigyti ar nuomoti yra diferencijuojama pagal šeimos dydį“, – teigia buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Jo pastebėjimu, iki šiol būsto politikoje egzistavo proporcingumo principas – kuo didesnės šeimos, tuo didesnę paramą gaudavo. O dabar valdantieji siūlo visiems skirti vienodą paramą, nepriklausomai ar paramos prašo vienas asmuo, ar dešimties asmenų šeimų. Taigi tokie sprendimai, kurie šeimas stumia iš valstybės paramos politikos, neabejotinai mažina šeimų pasitikėjimą valstybe, kas ilgainiui turi neigiamas pasekmes demografinei situacijai.

„Pagalbos įsigyjant būstą programa ir taip smarkiai stringa, šios kadencijos metu valdantieji nuosekliai mažina finansavimą pirmojo būsto programai, susiformavo tūkstantinė laukiančių šeimų eilė. Dabar žengiama dar toliau – šeimas ištrinti iš būsto politikos apskritai“, – sako demokratas.

Seimui skubos tvarka pateiktus svarstyti projektus sieja nuostata, kad, teikiant paramą pirmajam būstui įsigyti arba nuomoti, atsisakoma principo, jog daugiau vaikų auginančios šeimos gali pretenduoti į didesnę paramą. Įstatymo projekte dėl paramos būsto nuomai, nustatant viršutinę būsto nuomos kompensacijos sumą, ji nėra diferencijuojama pagal šeimos narių skaičių. Skiriant finansinę paskatą įsigyti būstą taip pat atsisakoma didesnės paramos šeimoms, turinčioms daugiau vaikų.

„Sakyčiau, savaime suprantama, kad šeimai, auginančiai daugiau vaikų, reikalingas didesnis būstas, o jo nuoma, natūralu, brangesnė. Man rodos, valstybės interesas turėtų būti skatinti šeimas susilaukti daugiau vaikų ir finansiškai prisidėti prie jų auginimo, deja, pasirenkamas priešingas kelias, kai stabdomos ir mažinamos veikiančios programos“, – teigia demokratų frakcijos atstovas Tomas Tomilinas.

Parlamentaro manymu, pagrindinė priežastis, dėl ko taip skubama, yra ta, kad kitų metų biudžete Vyriausybė gerokai sumažino finansavimą pirmojo būsto programai, o jau dabar yra susidariusi paramos laukiančių šeimų eilė.

„Šie pakeitimai neatitinka jokių įstatyme įtvirtintų diferenciacijos principų, nėra palankūs šeimoms, neatitinka realių poreikių, bet vis tiek Seimo narių prašoma skubiai juos palaikyti, nors tai labai pablogins šeimų situaciją“, – teigia Seimo narys.

Pasidalinti: