Dėl galimai neskaidrių „Litexpo“ pirkimų ruošiantis NATO susitikimui Demokratai „Vardan Lietuvos“ kreipėsi į Generalinę prokuratūrą

Dėl galimai neskaidrių „Litexpo“ pirkimų ruošiantis NATO susitikimui Demokratai „Vardan Lietuvos“ kreipėsi į Generalinę prokuratūrą

Seimo Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“, atsižvelgdama į tai, kad buvo įvertintas tik maždaug ketvirtadalis Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ įvykdytų galimai neskaidrių pirkimų, ruošiantis NATO šalių vadovų susitikimui, ir nebuvo vertinama žala valstybei, kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydama pradėti ikiteisminį tyrimą.

2023 m. spalio 16 d. Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) baigė vertinti aštuonių (ketvirtadalio) „Litexpo“ vykdytų viešųjų pirkimų, skirtų NATO viršūnių susitikimo renginiams įgyvendinti, vertinimą.

Pagrindiniai VPT argumentai – NATO renginys nepriskirtinas nenumatyto įvykio kategorijai (apie jo organizavimą Lietuvoje buvo žinota likus pakankamai daug laiko iki renginio); skubą sąlygojusios aplinkybės iš dalies priklausė nuo pačios perkančiosios organizacijos, taip pat – kitų pasirengimo renginiui procese dalyvavusių subjektų, t. y. tokio pobūdžio aplinkybės nepriskirtinos ekstraordinarių aplinkybių kategorijai; nėra priežastinio ryšio tarp skubą sąlygojusių aplinkybių bei nenumatyto įvykio ir perkančioji organizacija „Litexpo“ neįrodė, kad pirkimų nebuvo galima atlikti pagreitintos procedūros terminais.

Demokratai pabrėžia, kad viešieji pirkimai neskelbiamų derybų būdu didina nepagrįsto konkurencijos ribojimo, neefektyvaus lėšų panaudojimo ir korupcijos riziką.

„Svarbu, kad būtų nustatyta, kokio dydžio žala dėl pažeidimų, vykdant viešuosius pirkimus neskelbiamų derybų būdu, galimai buvo padaryta valstybei ir  kas bei kokiais atrankos kriterijais remdamasis priėmė sprendimus pasirenkant konkrečias įmones teikti paslaugas ne konkurso būdu“, – sako Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Algirdas Stončaitis.

Neskaidrūs viešieji pirkimai lemia ne tik žalą valstybei, bet ir menkina viešojo sektoriaus reputaciją, todėl svarbu, kad viešasis interesas būtų apgintas. Privalome užtikrinti skaidrų ir efektyvų valstybės lėšų panaudojimą, kad biudžeto pinigai netaptų pasipelnymo šaltiniu ir būtų užkirstas kelias piktnaudžiavimui bei korupcijai.

Pasidalinti: