Dėl būsto nuomos kompensacijų skyrimo tvarkos skurdžiausiai gyvenantys žmonės stumiami į gatvę

Dėl būsto nuomos kompensacijų skyrimo tvarkos skurdžiausiai gyvenantys žmonės stumiami į gatvę

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovai Seime teigia, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija turi skubiai taisyti susiklosčiusią situaciją, kai dėl perteklinių apribojimų parama, skirta būsto nuomos kaštams kompensuoti, negali pasinaudoti mažiausias pajamas gaunantys gyventojai.

„Susidaro paradoksali situacija, kai mažiausias pajamas gaunantys gyventojai negali pretenduoti į kompensaciją būsto nuomai. Taip atsitinka dėl įstatyme numatytos perteklinės sąlygos, jog nuomos sutartyje numatyta suma negali viršyti 60 procentų nuomininko pajamų, taigi, jei žmogus gauna  itin mažas pajamas, būsto nuomos rinkoje tiesiog nėra tokių butų, kuriuos jis galėtų nuomoti su kompensacija. Ypač tai aktualu miestuose“, – sako demokratų atstovas Linas Kukuraitis.

Pasak kito demokratų frakcijos atstovo Tomo Tomilino, tokia situacija susiklostė po gruodį, skubos tvarka, valdančiųjų priimtų įstatymo pakeitimų, kuriais siekta užkirsti kelią piktnaudžiavimui būsto nuomos kompensacijomis. „Šių nuostatų svarstymas Seime buvo labai skubus, viskas buvo sprendžiama paskutinėmis sesijos savaitėmis, tam kad nauja tvarka įsigaliotų nuo sausio 1 dienos. Su kolegomis turėjome daug pastabų siūlytiems įstatymų pakeitimams, netgi pavyko pasiekti, jog būsto nuomai skiriama kompensacija būtų diferencijuojama pagal šeimos narių skaičių, ko irgi buvo siekta atsisakyti“, – sako parlamentaras.

Demokratų teigimu Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo pakeitimai aktualūs ne tik studentams ar senjorams, kurie neturi pajamų arba jos yra itin mažos, tačiau ir mūsų šalyje gyvenantiems ukrainiečiams, kurie gali pretenduoti į paramą būstui išsinuomoti, tačiau dėl karo ir situacijos jų šalyje neturėjo jokių pajamų, su kuriomis būtų galima sieti kompensacijos dydį.

„Atrodo, kad susiduriame su situacija, kai skubant suvaldyti piktnaudžiavimą, buvo pažeista pačios priemonės esmė - mažiausias pajamas turintys žmonės neteko teisės gauti paramą, o pati priemonė nebegali sukurti rimtos alternatyvos socialiniam būstui, kurio vis dar laukia tūkstančiai žmonių. Juk tam ši alternatyva ir buvo sukurta. Kitaip sakant, išpilant vandenį, išpylė ir kūdikį. O dabar vyksta skandalingi dalykai, kai  žmonės, turintys mažiausias pajamas, laikantis šio įstatymo, stumiami į gatvę tiesiogine šių žodžių prasme“, - sako socialinės apsaugos ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Linas Kukuraitis.

Demokratų frakcijos Seime atstovai teigia prasidėjus pavasario sesijai laukiantys Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtų įstatymo pataisų, kurios turėtų keisti susidariusią situaciją. „Pakeitimai privalo būti priimami skubos tvarka, nes kiekvienas uždelstas mėnuo sukuria didžiules socialines įtampas pažeidžiamiausiems gyventojams“, - sakė Seimo narys Tomas Tomilinas. Jo teigimu, jeigu ministerija vėluos teikti reikiamas pataisas, arba pasiūlymai nebus pakankami, jog išspręstų susidariusią situaciją, demokratai teiks savo pataisas, kompensacijos esmei sugrąžinti ir socialiniam teisingumui atstatyti.

 

Pasidalinti: