Algirdas Butkevičius: Lietuva be Vyriausybės energetikos krizės valdymo plano „sėkmingai“ keliauja į gilią ekonominę recesiją

Algirdas Butkevičius: Lietuva be Vyriausybės energetikos krizės valdymo plano „sėkmingai“ keliauja į gilią ekonominę recesiją

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime narys Algirdas Butkevičius teigia, kad energetikos krizė stumia žmones į skurdą, o Vyriausybės neveiklumas ir nekompetencija – į neviltį. Pasak jo, stiprėjant gyventojų pragyvenimo išlaidų krizei, augant elektros ir dujų kainoms ir artėjant žiemos sezonui Vyriausybė turi imtis skubių veiksmų, kad pažeidžiamiausi asmenys neatsidurtų beviltiškoje padėtyje.

Parlamentaro teigimu, šiandienos situacija energetikoje reikalauja valstybinio reguliavimo, o Lietuva dar neturi net krizės valdymo plano.

„Pandemija ir karas Ukrainoje paskatino Europos Sąjungos valstybes nares ieškoti galimybių savo šalies įmonėms ir gyventojams teikti finansinę pagalbą. Prancūzija, Vokietija, kitos ES šalys imasi konkrečių priemonių, siekdamos suvaldyti energetikos krizę, sušvelninti jos padarinius verslui ir gyventojams. Lietuvos Vyriausybė turėtų pasinaudoti kitų šalių patirtimi ir skubiai pateikti savo kovos su energetikos krize priemones“, – sako Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas A. Butkevičius.

Jis pažymi, kad energetikos krizė artimiausiu metu nesibaigs, didžiausi iššūkiai dar laukia, todėl Vyriausybė dėl augančių energetikos kainų šiam žiemos sezonui turėtų numatyti finansinės paramos paketą išmokant vienkartines išmokas namų ūkiams, žmonėms, susiduriantiems su finansiniais sunkumais, pensininkams, neįgaliesiems, šeimoms, o auginančioms vaikus – papildomas vienkartines išmokas už kiekvieną vaiką.

„Energetikos krizė žlugdo verslą. Žaliavos brango vienodai visoje Bendrijoje. Kai kuriose šalyse subsidijuojamos elektros energijos kainos iškreipia bendrą ES rinką ir sumažina Lietuvos gamintojų, negaunančių subsidijų, konkurencingumą“, – tęsia A. Butkevičius.

 Pasak Seimo nario, Vyriausybė jau artimiausiu metu turėtų priimti sprendimus, leidžiančius Lietuvos įmonėms gauti lengvatines paskolas, garantijas ir subsidijas: 1) užtikrinant trumpalaikį įmonių likvidumą; 2) parengiant garantijų programą, kad įmonės galėtų gauti apyvartinio kapitalo ir investicinių paskolų garantijas. Tokia programa turėtų būti vykdoma iki 2023 metų pabaigos; 3) parengiant energijos sąnaudų mažinimo programą, siekiant sumažinti gamtinių dujų ir elektros energijos kainų kilimą ypač nukentėjusioms ir daug energijos vartojančioms įmonėms.

A. Butkevičiaus teigimu, Vyriausybės energetikos krizės valdymo plane reikėtų numatyti energijos kainų reguliavimą paskelbiant nepaprastąsias priemones, kuriomis būtų siekiama suvaldyti reguliuojamo elektros energijos tarifo padidinimą. Be to, Seimo nario nuomone, įvertinus euro zonos valstybių vidutinę mažmeninę degalų kainą, būtina nustatyti viršutinę parduodamų degalų kainą mažmeninėje prekyboje.

 

LRS nuotrauka.

Pasidalinti: